Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Grga 08.01.2014 20:24

Ma moram postavit ovaj link. Već sam jedan postavio iz našeg užeg okruženja pa mislim naglas da bi bilo dobro poslušati i šire okruženje. Ako je zaebancija nije baš ugodna, ipak ''pogledajte'' do kraja...

http://www.youtube.com/watch?v=oLIyh_L0_M8

Grga 08.01.2014 20:33

http://www.youtube.com/watch?v=ok-g_ZSFjNA

Ilijada 08.01.2014 20:37

Citat:

citat od ObeliX (Prilog 81538)
sve nesto gledam...mozda je Troja bila i u mom kraju jer sve sto Homer pise ima i u mom zavicaju :) .prije da je bila tu nego u zap.Turskoj

Dok se nije pojavila Ilijada, nitko nikada nije spominjao lokaciju Troje.
Pitaš se zašto?
Pa zato jer mitološke priče nikada nisu spominjale neke geografske detalje kao što ih spominje Homer (Jeremija) u Ilijadi.
Sve one događaje iz mitologije koje Homer koristi u izvornom obliku, on ih ponovno oblikuje u jedan "slijepi film" koji osjeti svaki pažljivi čitatelj.
U ostalom, tradicija još prije Homera poznaje dio svijeta iz kojeg su stizale sve te mitološke priče, a to je područje Male Azije.
Nekoliko stoljeća prije Krista, to je znao i Aleksandar Makedonski. On na svom poznatom ratnom pohodu po Sparti; zaustavlja svoju silnu vojsku na predjelima tradicionalne Troje i prinosi žrtve paljenice. Aleksandar je bio zaljubljenik u Homera i želio je oponašati njekova junaka Agamemnonna, koji isto tako prinosi žrtve paljenice prije pohoda na Troju.
Zatim, rimski pjesnik Vergilije, traži dozvolu od rimskog dvora da nakratko ode u Malu Aziju kako bi sakupio još informacija za svoju nedovršenu Eneidu. ...

banebeograd 09.01.2014 09:47

Citat:

citat od Ilijada (Prilog 81535)
A, a, ako osjetim da je došlo vrijeme ....pomoći ću i u otkrivanju pećine u kojoj se nalazi ZAVJETNI KOVČEG !

ako do toga dodje predlazem da to bude zasebna tema jer je ovde vec dosta toga ubaceno od podataka i teorija pa da se ne razvodni osnovna tema...
u svakom slucaju je lepo biti u drustvu poznavalaca ovih zanimljivih tema i citati vase postove...

Ilijada 09.01.2014 10:59

Citat:

citat od Grga (Prilog 81484)
....pa su trojanske žene zapalile brodove na ušću rijeke Simoent i Skamandar gdje su spržene mnoge ribe jegulje'' ..
.

Nisam zadovoljan tvojom izjavom, gdje si pronašao ovaj citat??
Nikakvi brodovi niti lađe nisu plovile po Simoentu i Skamandru, to u Ilijadi ne postoji!
Pažljivo sam izučio svaki detalj Ilijade, i, odgovorno tvrdim da se trojanski brodovi nigdje ne susreću za vrijeme neke od radnji.

Ovo sam isto tvrdio prije 20-etak godina, pokojnem dr. Đuri Basleru, on se začudio mojoj izjavi i rekao:
"Je li ti znaš da je Troja bila velika pomorska sila??"
Rekoh; DA, ali samo u Grčkoj mitologiji, ali ne i u Ilijadi.
Homer iz Grčke mitologije koristi samo ono što je njemu potrebno, jer on svoju lokaciju želi prikazati u kontinentalnom dijelu.

Ilijada 09.01.2014 11:46

...Inače, dr. Đuro Basler je bio prvi doktor arheologije u bivšoj državi.
Bili smo na jednoj strani protiv Priceve lokacije Troje u Gabeli.
Samo što je Basler negirao Prajsa kao arheolog, a ja sam mu se suprostavio kao homerolog.
Jedne mi je prilike Basler rekao da ga je moja ideja zaintrigirala, ideja o trojanskim brodovima, te da je nakon 50 godina ponovno čitao Ilijadu i pazio na detalje koje sam ja pronašao.

Grga 09.01.2014 12:47

Čitaš li ti ''citat od Grga''?
Samo ispituješ, a ne daješ nikakav dokaz svojoj teoriji. Ja sam (skoro) svako svoje tumačenje potvrdio fotografijom kao npr:
Žene su zapalile brodove na UŠĆU rijeka...
A kako i zašto?
Ahil se naljutio na Agamemnona pa nije želio u borbu, što su Trojanci iskoristili i skoro do nogu potukli grčku vojsku...
Ovaj podatak spominju mnogi izvori, a ja sam se najviše koristio knjigom Gustava Švaba ''Priče iz klasične starine - 2. dio''.
Homer u detalje opisuje krajolik i pejzaž od grčkog tabora uz morsku obalu do zidina Troje. Prostor prema moru, gdje su bili poslagani grčki brodovi, sužavao se, pa je u trećem i četvrtom redu bilo najmanje brodova. Čitav tabor plovila bio je ispresijecan ulicama i putovima. Od kopna prema moru vodile su poprečne ulice.
Grci su u rat krenuli sa tisuću brodova. Kada su stigli na odredište brodove su izvukli na obalu i poslagali u četiri reda, s time da je u četvrtom redu, odmah do morske obale, bilo najmanje brodova, jer takva je bila konfiguracija terena između ušća rijeka Skamandar i Simoent. Ako su brodovi u prosjeku bili široki pet metara i ako su ih u prvom redu posložili 400, u drugom 300, trećem 200, četvrtom 100, pa računajući i razmak među njima, dolazimo do dužine prvog najdužeg reda od otprilike 4 km. (U vodama Hutova Blata nedavno su pronađene dvije galije iz toga doba, što je izazvalo senzaciju svjetskih razmjera, jer su jedine te vrste ikada pronađene)
Lokacija Troje po mojoj teoriji i teoriji Milutina Jaćimovića iz Aranđelovca dobija pomalo svoj stvarni smisao...

Homer u detalje opisuje krajolik i pejzaž od grčkog tabora uz morsku obalu do zidina Troje. Prostor prema moru, gdje su bili poslagani grčki brodovi, sužavao se, pa je u trećem i četvrtom redu bilo najmanje brodova. Čitav tabor plovila bio je ispresijecan ulicama i putovima. Od kopna prema moru vodile su poprečne ulice...

Ilijada 09.01.2014 13:21

Citat:

citat od Grga (Prilog 81551)
Čitaš li ti ''citat od Grga''?
Samo ispituješ, a ne daješ nikakav dokaz svojoj teoriji...

Ja te samo pozivam da preispitaš svoje tumačenje, ako isto primjeniš u mojoj teoriji, - biti ću ti zahvalam. Ja nikada ne tražim da netko prihvati moju teoriju, već tražim da je netko ospori.


Citat:

Ja sam (skoro) svako svoje tumačenje potvrdio fotografijom kao npr:
Žene su zapalile brodove na UŠĆU rijeka...
A, što da ti kažem na ovo, već da mi skreneš pažnju gdje si to pronašao u Ilijadi. To ne postoji!!

Citat:

...Ovaj podatak spominju mnogi izvori, a ja sam se najviše koristio knjigom Gustava Švaba ''Priče iz klasične starine - 2. dio''.
Svaki ozbiljan dokaz mora se temeljiti na orginalnim citatima Ilijade. Ako bi zanemarili Ilijadu, tada nebi imali razloga, uopće, - pričati o lokaciji Troje.

Citat:

....brodovi, sužavao se, pa je u trećem i četvrtom redu bilo najmanje brodova. Čitav tabor plovila bio je ispresijecan ulicama i putovima...
Molim te urazumi se, ovo nije iz Ilijade, - tamo se samo kaže da su brodovi izvučeni na obalu i poput skalina poredani po okolnim brežuljcima i ravnicama.


Citat:

..Od kopna prema moru vodile su poprečne ulice...
Za ovaj zaključak nema osnove, daj mi izvore iz kojih crpiš informacije?

Citat:

Kada su stigli na odredište brodove su izvukli na obalu i poslagali u četiri reda, s time da je u četvrtom redu, odmah do morske obale, bilo najmanje brodova,
Ne spominju se nikakva četiri reda, samo se kaže da je prostor na obali bio malen - "i narodu biješe tijesno, te su poput skalina poredali brodove i cijele obale prekriše prostor".

Citat:

...jer takva je bila konfiguracija terena između ušća rijeka Skamandar i Simoent. Ako su brodovi u prosjeku bili široki ...
Simoent se ne spominje u blizini ahejskih brodova, to jest na obali mora, Simoent svoj tok završava pod gradom Trojom (Ilij), tamo se ulijeva u Skamander.
Niti Skamander se ne spominje u blizini brodova, on čini dio Helesponta koji silno struji - tu u blizini brodova.


Citat:

Lokacija Troje po mojoj teoriji i teoriji Milutina Jaćimovića iz Aranđelovca dobija pomalo svoj stvarni smisao...
Ja ću je s poštovanjem prihvatiti ako vam se uklopi u Ilijadu.
Već sam ti postavio niz citata po Ilijadi, - izbjegavaš odgovoriti i kako se uklapaju u vašu lokaciju.

Citat:

Homer u detalje opisuje krajolik i pejzaž od grčkog tabora uz morsku obalu do zidina Troje. Prostor prema moru, gdje su bili poslagani grčki brodovi, sužavao se, pa je u trećem i četvrtom redu bilo najmanje brodova. Čitav tabor plovila bio je ispresijecan ulicama i putovima. Od kopna prema moru vodile su poprečne ulice...
Što ovo ponavljaš, sigurno lijepiš priloge sa drugih tema gdje si dosada pisao. Ajmo se dogovoriti i na ovom mjestu pisati izravno i izravno davati odgovore.

Grga 09.01.2014 15:15

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Citat:

citat od banebeograd (Prilog 81548)
ako do toga dodje predlazem da to bude zasebna tema jer je ovde vec dosta toga ubaceno od podataka i teorija pa da se ne razvodni osnovna tema...
u svakom slucaju je lepo biti u drustvu poznavalaca ovih zanimljivih tema i citati vase postove...

Otvori ti sebi, kako i predlaže Bane, novu (svoju) temu i udri... Piši, citiraj, uvjeravaj, demantiraj, čitaj komentare...
Niti vlasnik ovog foruma, niti moderatori, niti čitatelji moje teme nisu imali puno primjedbi pa se nadam da nećeš ni ti. Ja se ne stidim predstavit punom adresom, dok ti izbjegavaš čak i svoje ime.
dokumenat 29889

Ilijada 09.01.2014 18:02

Elementi Homerove geografije
 
Trebalo bi razdvojiti Ilijadu od Grčke mitologije. Za mitologiju obično kažemo da je ep, isto tako može se kazati da je ep izmišljotina ili bajka. Za razliku od toga Ilijada je živo čvrsto djelo koje je nastalo na temu epskih priča.
Kako to razumjeti?
Ako usporedimo neka pripovijedanja o trojanskom ratu, koja potječu iz mitologije, i, ona pripovijedanja koja nalazimo u Ilijadi; - e, tada se lako uočava ta velika razlika. Homer iz Grčke mitologije uzima samo ono što je njemu potrebno za stvaranje svog djela, - mislim prije svega na same događaje koje u izvornosti prenosi ali u sve to ugrađuje nekakve geografske predjele koji su vječito ostali kamen spoticanja.
Evo primjera:
Po Grčkoj mitologiji znamo da je Ahilej, u jednom dvoboju pod Trojom, ubio glavnog trojanskog vojskovođu Hektora.
Tu istu informaciju koristi Homer u svojoj Ilijadi, samo što on od tih hladnih informacija stvara sasvim jednu novu kompoziciju u kojoj čitatelj ostaje bez daha.
Ne treba niti spomenuti da će vas Homerov opis događanja sam natjerati da pred očima oživite žive slike svakog njegova opisanog prizora. Sa pravom možemo kazati da su Homerova djela jedan povezan slijepi film, - te nam slike živo titraju pred očima dok čitamo stihove.
Vratimo se spomenutom dvoboju između Ahileja i Hektora. Evo ih, već se gledaju oči u oči ispred Zapadnih (Skejskih) vrata grada. Po slijedu događanja, osvanuo je vedar i sunčan dan. Kralj Prijam i cijela Troja promatraju sa zidina što se zbiva ispred u polju. Prijam moli sina da se skloni u grad i da se ne sukobi sa Ahilejem. Hektoru ne dozvoljava njegov ponos da posluša oca, već odlučuje bježati oko zidina grada i čeka priliku da napadne Ahileja.
Ovu trku oko grada nećemo pronaći u Grčkim mitološkim pričama, to je nešto što Homer stalno upliće u Ilijadu kako bi opisao mnoge geografske predjele Troje.
Dobro je da postavim nekoliko citata iz Ilijade, pa da vidite kako Homer neumoljivo natura čitatelju te žive slike predjela Troje:

Pjevanje XXII. stihovi 143 - 146


Jednako željno poleti Ahilej, al' pobjegne Hektor

Uza zid trojskog grada, a micaše koljena brza.

Pokraj stražare kule i pokraj vjetrovite smokve

Kolnim se gonjahu putem držeći se jednako zida.

Sve je kazano u ovom citatu, samo je još potrebno u mislima oživjeti ovaj prizor. Možda bi to moglo izgledati i ovako:

Junaci trče jedan za drugim pored kamenih zidina grada. Protrčavaju neku visoku kulu čije je podnožje obraslo divljim izdancima smokvinog stabla, a te se grane naginju na uski kolni put i stalno se ljuljuškaju na vjetru.
Smokvino stablo nas već asocira na južnu stranu grada. Da je to stvarno južna strana, trebalo bi spomenuti puno citata što sada nemam u planu, ali do slijedeće prilike. Još samo tren i ovi junaci stižu na istočnu stranu grada. Ta strana u meni uvijek izaziva posebno divljenje i ljepotu prizora............. ..(ako želite nastavit ću sa radnjom ovog Homerova slijepog filma?)


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 22:30 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!