Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Antoninian (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=1007)

kratki 31.05.2006 12:41

Antoninian
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
PACATIANUS (248-249 posle kris.) Ti. Claudius Marinus Pacatianus, Usurpator, iz senatorske familije, pod Philippusom Arabikom vladar u Mesiji ili Panoniji, u prolecu 248 pos.kris. od svoje vojske proglasen za Cara i posle kratkog vremena vladanja od iste vojske ubijen.
Antoninian,Viminaciu m. IMP TI CL MAR PACATIANVS P F AVG.
Vrlo redak primerak. Cena mu je 8,300€

zeljketa 31.05.2006 18:38

Pozdrav Kokikratki!Mozes li mi ,molim te,posto sam ja potpuni laik sto se tice numizmatike,objasnit i pojmove :"denar""folis""anto ninian"?Ja ,ovdje, cesto nailazim i na pojam" pening"a to,izgleda nije novcic.Unaprijed hvala.

Vumi 31.05.2006 21:46

Nisi mene pitao ali da ti odgovorim, cisto da se kolega kokikratki malo odmori od upale grla :).

Denar je srebrni rimski novac a kovan je kako za vrijeme rimske republike tako ia za vrijeme rimskoga carstva sve dok ga negdje u trecem vijeku nove ere nije zamijenio antoninian cija je vrijednost bila 2 denara. Inace prvi primjerci su kovani u srebru da bi srebro zamijenila bronza (recimo Dioklecijan, Gallienus, Aurelius, Probus &Co)
Folisi su sitni kasnorimski bronzani novcici. Pored ovih vrsta postoje jos nekoliko koje si zaboravio spomenuti a to su :

Sesterci (bronza, mada su prvi primjerci kovani i u srebru), Asevi (bronza), Dupondiusi (bronza), Aureusi (zlato), Maiorine (bronza- kasniji rimski period), Quadransi (bronza), Siliqua (srebro- kasniji rimski period) i ako sam neke zaboravio (ovdje ne ubrajam novac Vizantije) slobodno neka dopise :).

Sto se tice Pfeninga, Pfenniga i sl naziva, sve su to novcici u pitanju ali novijega datuma a kao sto ti je poznato koriste se i danas u nekim zemljama :).

kratki 31.05.2006 22:32

Prikažite listu dokumenata (Broj: 4)
Da malo dopunim: antoninian se razlikuje od denara i folisa po tome sto lik na novcicu ima krunu na glavi, to nije slucaj kad je zenski lik na novcicu. Velicine je oko 20mm, moze biti i malo manji ili veci. inace krunu imaju i Dupondijusi kao i Dupli Sesterc.
Prvi na slici je dupli sesterc, drugi je sesterc, treci dupondijus a cetvrti antoninijan.
Mislim da ce terminus dati strucno objasnjenje.
Pozdrav

Vumi 31.05.2006 22:36

Dupli sesterc? Koje velicine je taj novcic? Vjeruj mi da nisam cuo za takvo nesto!

kratki 31.05.2006 22:43

TRAJANUS DECIUS , Ć Doppel Sesterz
1,900.00EUR
TRAJAN DECIUS. 249-251 . Doppelsesterz, IMP C M Q TRAIANVS DECIVS AVG , drapierte u.gepanzerte Büste mit Strahlenkrone r. / FELICITAS SAECULI S-C, Felicitas steht l., hält Füllhorn und Caduceus. RIC IV 115a; C. 39. 33,86 g. . Gutes SS
Nema velicine u cm. samo tezina.
Pogledaj link www.antike-muenzen.de artikal [00050]

Vumi 31.05.2006 22:57

vjeruj mi da nisam cuo za taj nominal jos nikada

kratki 31.05.2006 23:12

Cini mi se da je ovaj posrebren. Mozda to ima neke veze sto ga nazivaju duplim sestrecom.

terminus 01.06.2006 00:23

Temeljni novčani sustav ranoga Rimskog Carstva:
Zlato: 1 aureus=
Srebro: 25 denara=
Bronca: 100 sestercija = 200 dupondija= 400 asa= 800 semisa= 1600 kvadransa

Novčani sustav kasnog Rimskog Carstva:
Zlato: 1 solid= 2 semisa= 3 triemisa
Srebro: 15 teških, odnosno 18 lakih milieranzija= 40 silikvi
Bronca: isprva oko 480 numusa, a potkraj 4. st. oko 1800 brončanih novaca.
Još se javljaju razne druge nominale, kao što su npr. zlatni ili srebrni kvinari, zatim antoninijani (za Karakale po kojemu su i dobili ime), isprva od srebra u vrijednosti 2 denara, a kasnije samo s malim postotkom srebra. Za Dioklecijana kuju se argenteusi (srebro) itd.

perun 01.06.2006 00:35

Znaci nema dupli sester, ali iskopacemo mi njega!! Mi Bosanci smo cudo.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 10:49 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!