Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Srednji vijek (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=167)
-   -   Avarski grob iz Vinkovaca (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=9869)

KUPAč 28.04.2020 20:26

Avarski grob iz Vinkovaca
 
https://www.vecernji.hr/vijesti/radn...-nalaz-1397799

Solidus1 28.04.2020 20:31

Malo me zbunjuje ovaj format cigli. Ja sam mislio da je to isključivo rimska dimenzija.

dojos 28.04.2020 21:30

Da ovaj način ukopa tipičan je za antiku ili je na slikama više različitih grobnih jama od 3- 7 st.

Janko Veselinovic 29.04.2020 03:04

Kolko sam ja shvatio tekst prilikom izrade grobnice nije koriscen malter, a na ciglama se vide njegovi ostaci sto me navodi na zakljucak da su uzete sa nekog starijeg rimskog objekta, e sad zasto taj oblik grobnice je vec drugo pitanje.

Vumi 30.04.2020 00:42

Procitah tekst do kraja i nesto mi nije bas najjasnije...tamo se navodi kako su avari zajedno sa slovenima, koji su njima bili samo robovi, isli na osvajanje Konstantinopolja, gdje su izgubili i nakon toga im se takoreci gubi svaki trag dok se njihovim robovima (ako su robovi onda su vjerovatno brojno manji i nejaci narod...mislim) tj slovenima i te kako jos zna trag i rasprostranjeni su poprilicno. Moze li mi neko objasniti kako je to moguce?

KUPAč 01.05.2020 21:15

@ Vumi

Izgleda nisi baš dobro čitao, ne kaže da im se gubi trag nakon opsade Carigrada nego nakon pohoda Karla Velikog. To je skoro 200 godina kasnije.
U tih 200 godina, od početka 7 stoljeća do početka 9 stoljeća, Slaveni su se u većem broju naselili te organizirali prve oblike organiziranog društvenog uređenja, uz obalu Jadrana.

Vumi 11.05.2020 13:18

Ok, hvala na odgovoru, ostaje opet isto pitanje, kako to da su im robovi ostali i nakon Karla Velikog?

futyfuty9 24.05.2020 01:52

Simpatičan članak i naravno simpatične konstatacije. E sad da li su te konstatacije gospođa Papeša samo ili je malo nadodao neke stvari novinar? Manje važno.

Nekako mi je smešna cela priča ispričana o Avarima.islim u načelu o Avarima, ne mislim na sam nalaz. Nalazu svaka čast.
Tu su dve kontradiktorne stvari:
Sa jedne strane se kaže da su eto Avari kopirali gradnju grobova od Rimljana:

"Objašnjava kako su za zidanu grobnicu najprije mislili da potječe od Rimljana, ali su kasnija istraživanja pokazala kako se radi ipak o avarskoj grobnici. Naime, grobnica je bila zidana kao rimske, ali je pojasna garnitura pokopane osobe pokazala da je riječ o nalazima iz avarskog razdoblja."

A onda posle more nekih podataka o tim Avarima dođe konstatacija:

"Avari nisu kovali svoj novac, nego su to zlato gotovo dva stoljeća akumulirali, što je kao vojni plijen preuzeo Karlo Veliki,............. ."

Kopirali grobnice a nisu iskopirali ili kovali njihove zlatnike ?????? :)

Tu nešto ne pije vodu.

Pretorijanac 24.05.2020 11:42

Citat:

citat od Vumi (Prilog 95176)
Ok, hvala na odgovoru, ostaje opet isto pitanje, kako to da su im robovi ostali i nakon Karla Velikog?

Proces nasaljevanja slovena je isao u talasima. Intezivirao se kada su posle rata Vizantije sa avarima, granice Vizantije na Dunavu postale porozne (kraj VI veka)
Uglavnom, dok su sloveni bili malobrojni, bilo je lako s njima. U nekoj od kasnijih faza naseljavanja sloveni su usli u savez sa francima protiv avara i porazili ih (kraj VIII veka).

Solidus1 24.05.2020 17:43

Još nekako i mogu shvatit da nisu kovali novac, bilo zlatni ili drugi, jer su bili neki polunomadi i ratnici i sve ono što im je trebalo ili su oteli od nekoga ili uzeli iz prirode. Meni nije jasno kako to silno zlato što su opljačkali nisu zakopavali ili stavljali u grobnice kao priloge, nego su čekali da im Karlo Veliki to sve uzme. Evo slika sa iskopavanja velikog avarskog groblja u Mađarskoj i nevidim baš puno pronađenog zlata. Prije bi pomislio da im je vrednije bilo željezo jer su bili ratnici i bronca jer je bila tvrda pa su od nje mogli praviti upotrebljive predmete. Istina piše i da su grobovi dosta opljačkani ali i ovi koje kod nas nalaze ne sadrže baš zlato.

https://www.sulinet.hu/oroksegtar/da...meto_angol.htm

Pretorijanac 24.05.2020 20:27

Stvar psihologije... Ostalo je zapisano da nisu nameravali da se zadrze na Balkanu. I danas zivi milion avara na Kavkazu. Mozda su nameravali da im se pridruze.

KUPAč 24.05.2020 22:46

Iz današnje perspektive naše civilizacije teško je razumijeti neke obrasce ponašanja prije 1500 godina.
Avari su imali drugačije gledanje na život, vrijeme i vrijednosti u odnosu i na kulturu antike kao i u odnosu na srednji vijek i renesansu koji su dali temelj današnjem svijetu u kojem živimo.
Tada je za njih vrijednost bila u konjima a ne u zlatu, da ne budem još više pjesnički raspoložen i ne dajem dodatne usporedbe.
To bi bilo kao da danas pitamo zašto američki domorodci nisu kupovali nekretnine nego su živjeli u šatorima.
Što se tiče opstanka, jednostavno se nisu prilagodili, kada je došla veća i jača vojna sila bili su istrebljeni.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 00:30 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!