Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Srednji vijek (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=167)
-   -   Koji narod predstavlja ilustracija? (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=7030)

Enigma 20.10.2012 19:10

Ako želite naučiti srednjovijekovnu povijest, zaboravite literaturu napisanu u zadnjih stotinu godina. Čim stariji izvor, tim objektivniji.
Čitajte dostupna službena dokumenta iz određenog razdoblja i slažite mozaik. :) :26:

Blistok 20.10.2012 19:57

Citat:

citat od Posavski šetač (Prilog 70688)
Smatram da sjekira na slici iz toga doba ne pripada Bosni, stoga stavljam na portal jednu svoju bosansku iz 12.-13.stoljeća

Napokon jedan konkretan post, hvala Posavski. Pretpostavljao sam da ce ova tema otici u beskrajno argumentiranje o tome da li je srednjovjekovna Bosna postojala kao drzava ili nije. Ali jos nije kasno da se vratimo na postavljeno pitanje/temu. Srednjovjekovni bosanci ili vikinzi?

Enigma 20.10.2012 20:23

Citat:

citat od Blistok (Prilog 70693)
Srednjovjekovni bosanci ili vikinzi?

Fantazija, liče na likove iz stripa. :) :26:

Desert Walker 20.10.2012 20:26

Likovi iz Beovulf-a

Rosuljac 20.10.2012 21:04

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Slažem se da treba pratiti starije izvore, od glupe slike smo otišli predaleko i rasprava kreće u smeru koji nam ovde ne treba.
Evo još jedne povelje Dubrovčanima, verujem da će te u poslednjem redu moći da pročitate titulu.

Banatski šetač 20.10.2012 22:00

Citat:

citat od Enigma (Prilog 70684)
Na slici je kralj Matija Korvin ili neko iz njegove familije, na štitu je njegov grb. :) :26:

Matija Korvin (Matija Hunjadi) je sin Janoša Hunjadija, te otuda isti grb.

:nahrung00

Enigma 20.10.2012 22:25

Ćorav sam i nisam pročitao ona sitna slova na prikazu, da to je to. :) :26:

miligor 20.10.2012 23:16

Malo me buni nesto, ako je velika vecina stanovnistva Bosne, na celu sa feudalcima i vitezovima bila bogumilska zbog cega vladari Bosne u svojim poveljama koje su ovde postavljene pominje sveto trojstvo. Zar ga oni nisu odbacili kao sto su odbacili ikone, crkvenu hijerarhiju i obrede, kao i samu crkvu.

kosuca 21.10.2012 01:05

Ne razumijete pojam nacije,miješate nacionalnu i religioznu pripadnost.Većina Bosanskih kraljeva su bili katolici a Tvrtko je koketirao i sa preavoslavljem iako je i on bio katolik.Ako neznate ko su stari Bosanci a vi pročitajte Konstantina Porfirogeneta ili samo pročitajte imena plemića i kraljeva (Tvrtko,Branko,Slado je,Vlatko,Stefan,Rad ovan,Vuk,Pribiša,Pav le,..........Većina kraljeva i plemstva je priznavala vrhovnu vlast Ugarsko Hrvatskog kraljevstava,dok je Tvrtko nosio titulu Stefana i Srpskog kralja.Hercegovina ili Hum je bila većinom u Srpskom kraljevstvu a krajevi zapadno od Vrbasa u Ugarsko Hrvatskom kraljevstvu.(Iako se pod Tvrtkom proširila na dalmaciju Bosna je i dalje priznavala vrhovnu Ugarsku vlast).Što se tiče bogumila radi se sekti nastaloj pod raznim uticajima od gnosticizma,manihejs tva,arijanstva itd i ta sekta je nastala u Bugarskoj i bila je prisutna širom Balkana,Uzevši u obzir da je nastala u pravoslavnom svijetu smatra se pravoslavnom sektom,bila je proganjana kako od pravoslavnih kraljevstava tako i od katoličkih.Protiv nje su se vodili čak i krstaški ratovi.Smatra se da je već u 14 vijeku bila skoro uništena,Priča o Bosni uvijek sa sobom nosi i političke konotacije zbog tog što Bosanski Muslimani osjećaju da su dio kontinuiteta bosanske državnosti i sebe smatraju pripadnicima Bosanske nacije .Bilo kako bilo oni su dio Bosanskog identiteta i u zadnjih 500 godina stvorili su sve odlike zasebne etničke grupe sa svim posebnostima koje čini jedan narod.To zaista ne treba nikom da smeta,Sva tri današnja naroda u Bosni imaju istorijsko i kulturno naslijeđe vezano za srednjevjekovnu Bosansku državu valjda je zato i genije Broz rekao da je Bosna i Hrvatska i Srpska i Muslimanska.No ostavimo se mi tema o Bosni tu se nemogu složiti o tom pitanju ni oni koji u njoj žive (kao ja).Bavimo se arheologijim .

Enigma 21.10.2012 01:08

Rođo moj sve ti je to politika srednjovijekovne zone sumraka. Narod je bio u rangu stoke, a nepismena gospoda se borila isključivo za svoj interes, kad bi trebalo, deklarirali bi se oni i marsovcima, samo da sačuvaju svoj status i privilegije. Nacionalne svijesti tada gotovo da nije bilo, postojala je samo vlastela ( gospodari života i smrti ) i njihovi posjedi, koji su često bili dislocirani po raznim državama, zahvaljujući krvnim vezama. Pad Hrvatskog kraljevstva pod mađarsku krunu je dobar primjer rodbinskih zakulisnih igara o nasljeđivanju i hrvatskoj gluposti.
Već sam pisao na tu tematiku, gade mi se....... :) :26:


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 13:56 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!