Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Ilijada 07.01.2014 22:03

Citat:

citat od Vumi (Prilog 35591)
Mene samo zanima, kako je slijepi Homer mogao tako dobro opisati sve to. Negdje sam ili cuo ili procitao, ...

Ipak ću se potruditi da ti malo približim cijelu problematiku oko Homerova lika:

Autora Ilijade nitko nikada nije upoznao, on je ostao trajno nepoznat i jako tajanstvena osoba. Ime "Homer" nastaje u žargonu naroda, to ime na Grčkom jeziku samo asocira na slijepu i tajanstvenu osobu.

Po mom dubokom uvjerenju; autor Ilijade je želio ostati anoniman, isto tako, želio je budućim naraštajima ostaviti jednu tajanstvenu geografsko-arheološku mapu; - samo što to nama ljudima dugo treba da shvatimo!

Dugo sam godina tragao za istinom o autoru Ilijade i Odiseje.
Uvjeren sam da je želio ostati anoniman, jer inače jedna takva genijalna osoba nebi mogla biti ne primjećena u vremenu u kojem je živjela i radila.
No, vjerujem da mi se posrećilo i da sam napokon razotkrio tko se zapravo krije ispod te "Homerove" maske......

Ilijada 07.01.2014 22:15

...Nebi bilo zanimljivo da ti odmah sve otkrijem, samo ću nadodati da sam pažljivo izučio cijelu povijest iz vremena nastanka Ilijade i Odiseje. Tu su bili uključeni svi filozofi, pjesnici i proroci iz toga vremena, - naravno, dosta mi je pomogla i Biblija.
Biblija se u tom razdoblju itekako dodiruje sa pojedinim događajima koji su zabilježeni u svijetovnoj povijesti.
Opet naglašavam; ta je osoba imala veliki razlog da ostane anonimna, - jer je budućim naraštajima ostavila, u Ilijadi, jednu tajanstvenu mapu jedne velike tajne za cijelo čovječanstvo...

eclipse4 08.01.2014 01:12

imam osecaj da ce tek sada postati zanimljivo citanje ovde......

bar nam otkrij razlog zasto je imao potrebe da ostane anoniman,da se bacimo u potragu ;)

Ilijada 08.01.2014 08:55

Citat:

citat od eclipse4 (Prilog 81528)
...

bar nam otkrij razlog zasto je imao potrebe da ostane anoniman,da se bacimo u potragu ;)

Vrijeme nastanka Ilijade poklapa se sa jednim povijesnim značajnim događajem.
U to je vrijeme razoren Jeruzalem, a narod kralj Nabukonodozor odvodi u ropstvo, u Babilon.
Prorok Jeremija je dugo upozoravao Izraelski narod na opasnost koja im prijeti od strane Babilonaca. Kad se uvjerio da ga nitko ne sluša, odredio je pratioce, uzeo je ZAVJETNI KOVČEG (Mojsijev zlatni Kovčeg - Svetinju nad Svetinjama) i zaputio se u nepoznatom pravcu kako bi ga negdje sakrio da ne padne u ruke kralja Nabukonodozora.
Pronašao je pogodnu pećinu, i nakon što je sve u nju posložio, ulaz je zazidao.
Nakon toga Jeremija doznaje da su se neki njegovi pratioci ponovno vratili kako bi obilježili put, - ali puta više nisu pronašli.
Nakon toga ih je Jeremija prekorio otprilike ovim riječima; (citiram Bibliju na pamet) "Ovo mjesto nitko nikada neće pronaći do onoga dana dok se Bog ne smiluje svom narodu!!"
Još samo da kažem da su se Babilonci poslužili lukavstvom, dali su Jeremiji potpunu slobodu, - navodno jer je pozivao narod da se preda bez otpora. Nakon toga, Nabukonodozor zapovjeda svom povjereniku da prate Jeremiju i da ne skidaju oka sa njega; "Neka tvoje oko stalno motri na njega!" (Biblija, knjiga o Makabejcima).
Jeremija je još neko vrijeme ostao u porušenom Jeruzalemu sa nekolicinom nemoćnih staraca. Poznato je kako je Jeremija upućivao pisma prognanicima i stalno ih upozoravao da ne zaborave svoju vjeru, te da se mole za vladara narod zemlje u kojoj žive...
Nakon ovih događanja, Jeremiji se gubi svaki trag.
Ja sam uvjeren da je upravo Jeremija autor Ilijade i Odiseje.
Po meni, on je nastavio tajno živjeti po tadašnjim Grčkim gradovima, u tajnosti je stvorio ta djela kako bi u njih upleo tajanstvenu mapu mjesta pećine, i kako bi se ta ista sačuvala za buduće naraštaje.

ObeliX 08.01.2014 13:04

ako si ti uvjeren mozda nisu drugi. kako sad da uvjeris druge u svoju teoriju? ne kazem da nije ali kako mozemo znati? znas li koliko je ljudi (necu govoriti o velikim umovima covjecanstva,da ne ispadne kao neka sprdnja) proucavalo Ilijadu i Odiseju i da li je ikad iko pomenuo proroka Jeremiju u svojim raspravama?
ako jeste onda nisi ti otkrio da je to bio on nego si samo nadogradio nesto sto je vec bilo otkriveno.
volio bih da ova tema ostane na pravom kolosijeki i da ne dodje do svadje,vrijedjanja ili nekom omalovazavanja drugih kolega. ja se izvinjavam ako sam nekog uvrijedio ali bas me zanima kako ce se ova debata zavrsiti,i da li ce uposte. mnogo je napisano ali mislim da ce se jos vise pisati u narednom periodu jer sad imamo dva ili cak tri suprotstavljena stava.
sretno svima :)

Ilijada 08.01.2014 13:44

Citat:

citat od ObeliX (Prilog 81534)
...znas li koliko je ljudi (necu govoriti o velikim umovima covjecanstva,da ne ispadne kao neka sprdnja) proucavalo Ilijadu i Odiseju i da li je ikad iko pomenuo proroka Jeremiju u svojim raspravama?

Do danas je na temu Ilijade u svijetu napisano 300 000 knjiga. Mnogi su doktorirali na Homerovim djelima. Isto tako, mnogi su započimali čitati Iijadu i nikada je nisu uspjeli pročitati. Samo one osobe koje su uspjele, slučajno ili namjerno, pronaći "ključ" za čitanje, - uspjele su, a mnogi su je uspjeli pročitati a da nisu svijesni da su pronašli ključ za čitanje.

Uglavnom, Ilijada je Božansko djelo i ako u vama probudi ljubav za njom, - ona postaje vaša sudbina.
Dobro si rekao, mnogi su veliki umovi proučavali "Homerova" djela i objavljivali znanstvene radove na tu temu. Ja sam u prednosti u odnosu na njih, jer su svi oni samo moji učitelji od kojih sam crpio korisnu građu, - uvijek je u prednosti onaj tko ima više učitelja!!
Nemoj misliti da sam lako došao do svoje teorije, moj je životni put bio posut; trnjem, kamenjem, znojem i poniženjima (da se opet rodim ja ga nebi mjenjao).
Kada sam nakon četvrt stoljeća napokon objavio sve u jednoj knjizi, - uzdahnuo sam i rekao; * sad mi nije žao umrijeti!!!*.
Kad netko objavi ovakvu škakljivu teoriju, mediji su ti koji ga stalno opsjedaju i prate svaku reakciju. Tako je bilo i sa mnom, samo što sam ja strogo birao medije i novinare po njihovoj ozbiljnosti.
Uspio sam zadržati one vjetrove koji su zakovitlali Roberta Salinasa Pricea. Kada je Price zaplivao kroz medijske vode izgubio je moć daljnjeg izučavanja.
Evo, ja sam neočekivano uplovio na ovaj forum, cilj mi je da ostavim trag svoje teorije o kojoj će, nadam se, mnogi malo ozbiljnije razmišljati.
A, a, ako osjetim da je došlo vrijeme ....pomoći ću i u otkrivanju pećine u kojoj se nalazi ZAVJETNI KOVČEG !

Grga 08.01.2014 15:09

Citat:

citat od ObeliX (Prilog 81534)
...ako si ti uvjeren mozda nisu drugi...
...volio bih da ova tema ostane na pravom kolosijeki i da ne dodje do svadje,vrijedjanja ili nekom omalovazavanja drugih kolega...
...mnogo je napisano ali mislim da ce se jos vise pisati u narednom periodu jer sad imamo dva ili cak tri suprotstavljena stava...
...sretno svima :)

ObeliX...
Mislim da tema neće otići u pogrešnom smjeru. Ako do sada, nakon 3 godine, nije bilo svađe i omalovažavanja ne bi trebalo ni ubuduće. Evo na uvid dajem jedan dio iz mojih zabilješki koje nisam ovdje objavio. Nadam se da se nitko neće naljutiti ako je siguran u svoju ''istinu''...

...U javnosti je prihvaćeno otkriće drevne Troje 1870. godine kada je, navodno, njemački trgovac Heinrich Schliemann u turskom području Male Azije iskopao ovaj stari grad - i golemo Prijamovo blago. Do današnjih dana ništa se nije promijenilo. Tamo je Troja i to je to...
Da li baš?

...Meksički pisac Roberto Salinas Price ne slaže se s ovom teorijom već u svojoj knjizi ''Homerova slijepa publika'', tiskanoj 1984. godine tvrdi da je Troja bila u Gabeli (BiH), mjestu između Čapljine u Hercegovini i Metkovića u Hrvatskoj. Iznio je mnoštvo dokaza u prilog svoje teorije, s tim što je Ilijadu obilato prilagođavao krajoliku, naravno, da bi bilo što uvjerljivije njegovome ''otkriću''...

...Doktor Ivan Cvitanušić, profesor na sveučilištu u Parmi i predsjednik ''Nove Platonove akademije'' kaže da Troja nije ni u Turskoj ni u Gabeli, nego u libanonskom gradu Tiru. Oči mu je otvorio autor glasovitih epova Ilijade i Odiseje, Homer, jer je ostavio mnogo uvjerljivih podataka koji potvrđuju njegove znanstvene spoznaje. Prema Homeru, ratne su se operacije i borbe vodile na otoku, u neposrednoj blizini ratnoga grčkog brodovlja. Otok Tir danas više nije otok, jer je umjetno spojen s kopnom...
Profesor na sveučilištu u Parmi i predsjednik ''Nove Platonove akademije'' dr. Ivan Cvitanušić ima svoje tumačenje:
Arheolog Schliemann izmislio je materijalne dokaze i okolnosti kako bi fascinirao svjetsku javnost o tobožnjem otkriću Troje. Lokalitet u današnjoj zapadnoj Turskoj, na kojemu je Schliemann otkrićem antičkoga blaga proglasio Troju, mjesto je u koje su se helenski vojnici vratili iz trojanskog rata i sa sobom donijeli blago. Analizom svega do sada u svijetu poznatoga o toj temi utvrdio je da Troja nije u Turskoj, već u libanonskom gradu Tiru. Punih 20 godina provodio je znanstvena istraživanja i pedantne analize te utvrdio nepobitnu činjenicu da se Troja nalazila u Tiru. Oči mu je otvorio sam Homer, jer je ostavio mnogo uvjerljivih podataka koji potvrđuju njegove znanstvene spoznaje. Prema Homeru, ratne su se operacije i borbe vodile na otoku, u neposrednoj blizini ratnoga grčkog brodovlja. Poslije pada Troje mnogi su grčki vojnici, iscrpljeni, nošeni morskim strujama i jakim vjetrovima završili u Egiptu. Schliemannova Troja nije na otoku, iako to Homer jasno navodi, a grad Tir, gdje se odvijala legendarna bitka između helenskih i trojanskih vojnika, bio je otok i danas je s kopnom povezan nasipom. Prostor na koji Schliemann neopravdano smješta Troju još prije trojanskoga rata bio nastanjen helenskim stanovništvom, od kojega je dio išao u trojanski ratni pohod. Oni koji su se vratili donijeli su sa sobom blago koje je tisućljećima poslije pronašao Schliemann i pogrešno obznanio da je otkrio Troju...

Ma nemoj. Na ''otoku'' gdje je grad Tir nema ni jedne rijeke slične Skamandru i Simoentu, ali nema niti rijeka južno od grada. Nema ni riba jegulja, planine Ide, trojanske ravnice, cvjetne livade... Nema ništa osim morskog žala i zidina staroga grada Tira. A o čemu u Troji pričaju Prijam i Memnon? O pustinji Sahari, ili o Svjetskom moru!? Etiopija i Libanon nisu razdvojeni nikakvim velikim morem osim Crvenim Morem, a kada bi prešli preko rijeke Nil mogli bi komotno izbjeći Crveno More, te kopnom u kratkom vremenu stići do Libanona.

''Kad je Zorin sin Memnon stigao Prijam ga počasti lijepim darovima i gozbom. Pripovijedali su o beskrajnom Svjetskom moru, o granicama Zemlje i o čitavom dalekom putu što ga je prevalio od obale Okeana do visoke gore Ide, u grad kralja Prijama, spominjući junačka djela koja je putem izvršio''.

Ako Memnon spominje beskrajno Svjetsko more, granice Zemlje, daleki put od Okeana do visoke gore Ide ispod koje je Prijamov grad, kako je dr.Cvitanušić došao do zaključka da je Troja baš na mjestu ruševina današnjeg starog grada Tira? Koliko je meni poznato u Libanonu ne postoji niti jedna planina prekrivena snijegom. Jedina veća rijeka u blizini je Jordan. Ulijeva se u Mrtvo More i vrlo blizu je Crvenog Mora, koje je spojeno s Arapskim, a Arapsko More dio je Indijskog Oceana. Osim toga, trojanski junak Eneja, nakon pada Troje, biježi prema libijskoj zemlji Kartagi, kraljici Didoni - i to baš u vrijeme izgradnje njezina grada Tira.

Krešo Vujević na svoj način uvjerava da je Troja bila u okolini Ljubuškog. Ljubuško žitorodno polje Beriš prostire se cijelim svojim dijelom između rijeka Trebižata i Vrioštice, a završava tamo u južnom dijelu, gdje se riječni tokovi spajaju. Upravo od toga mjesta, nekoliko stotina metara uzvodno pored desne obale Vrioštice, nalazi se nizak brežuljak Velike Stine. Ime nosi po kratkome vijencu stijena, koje na tome dijelu strše iz polja gotovo da ne prelaze visinu isklasalih žitnih parcela. S toga se mjesta rijeke ne mogu vidjeti. Jedino se u daljini preko polja uočavaju drvoredi topola, vrba i jablana, koji rastu uz riječna korita. Pogledom s toga brežuljka može se obuhvatiti cijeli Ljubuški kraj. Prema sjeveru između Ljubuškog i Vitine proteže se kao bedem brdo, prema kojem se polje blago uzdiže. Brdo je bogato izvorima...

Ovdje ne vidim baš nekog velikog dokaza da je Troja bila u Ljubuškom, osim ako autor nešto ne krije...

ObeliX 08.01.2014 17:20

sve nesto gledam...mozda je Troja bila i u mom kraju jer sve sto Homer pise ima i u mom zavicaju :) .prije da je bila tu nego u zap.Turskoj

Ilijada 08.01.2014 18:41

Citat:

citat od Grga (Prilog 81536)
....

...Meksički pisac Roberto Salinas Price ne slaže se s ovom teorijom već u svojoj knjizi ''Homerova slijepa publika'', tiskanoj 1984. godine tvrdi da je Troja bila u Gabeli (BiH), mjestu između Čapljine u Hercegovini i Metkovića u Hrvatskoj. Iznio je mnoštvo dokaza u prilog svoje teorije, s tim što je Ilijadu obilato prilagođavao krajoliku, naravno, da bi bilo što uvjerljivije njegovome ''otkriću''...


Malo bolje poznajem sve okolnosti koje su R.S.Pricea dovele u Gabelu gdje je locirao svoju Troju. Price se prije toga, prethodnih godina upoznao sa Dubrovčaninom Aristidom Vučetićem. Vučetić mu je povjerio svoj rad na Odiseji, u kojem je tvrdio da jadranski otoci odgovaraju Odisejevom lutanju nakon pada Troje. Price je iskoristio Vučetića i jednostavno zaključio; ako je Vučetić u pravu onda je Troja tu negdje blizu jadranske obale. Naravno, nakon Vučetićeve smrti Price otkriva javnosti ideju oko Troje u Gabeli. Nekolikogodina sam bio u kontaktu sa R. S. Priceom, čak su mi njegovi prijatelji prenijeli kako me on smatra Homerovim učenikom.
Ja sam sa njim o svemu uljudno raspravljao kao i sa vama, i, sve je bilo uredu među nama dok mu nisam u lice rekao kako je iskoristio Vučetića. Jednostavno se nisam mogao suzdržati, rekao sam mu da on nije imao nikakav drugi razlog postavljati Troju na jadransku obalu, jer sve ono što se tiče geografskih elemenata koje navodi mogao je postaviti i negdje u Meksiku.......

Ilijada 08.01.2014 19:20

Citat:

citat od Grga (Prilog 81536)
....Osim toga, trojanski junak Eneja, nakon pada Troje, biježi prema libijskoj zemlji Kartagi, kraljici Didoni - i to baš u vrijeme izgradnje njezina grada Tira.

Grga, od tebe očekujem malo veću stabilnost kad koristiš neke materijale iz prošlosti. Ovu si informaciju uzeo iz Vergilijeve Eneide, koja je nastala 8 stoljeća nakon Ilijade. Rimski pjesnik Vergilije, ne samo da je bio dobar poznavaoc Homerovih djela, već je cijeli život nastojao oponašati Homera. Vergilije je iskoristio onaj razmak u događajima nakon trojanskog rata.
Da, podsjetim; Ilijada naglo završava sa sahranjivanjem Hektorova tijela u onom zlatnom kovčegu, ...i gotovo kao da je netko prisilno prekida.
A, Odiseja nastavlja radnju tek kada Odisej privede svoje lutanje na otoku boginje Kalipse.
Vergilije je sam režirao ono što je Homer samo naslutio da se treba dogoditi nakon razaranja Troje, prije svega je naglašeno da će Eneja nastaviti lozu Trojanaca, - on i svi koji se nakon njega rode.
Dakle, nemožemo koristiti informacije koje su nastale mnogo kasnije.
Posebno nebi preporučio Vergilija jer je očito kako je on svojim teorijama želio inpresionirati rimski dvor i samog Cezara....

Citat:

...Krešo Vujević na svoj način uvjerava da je Troja bila u okolini Ljubuškog. Ljubuško žitorodno polje Beriš prostire se cijelim svojim dijelom između rijeka Trebižata i Vrioštice, a završava tamo u južnom dijelu, gdje se riječni tokovi spajaju. Upravo od toga mjesta, nekoliko stotina metara uzvodno pored desne obale Vrioštice, nalazi se nizak brežuljak Velike Stine. Ime nosi po kratkome vijencu stijena, koje na tome dijelu strše iz polja gotovo da ne prelaze visinu isklasalih žitnih parcela. S toga se mjesta rijeke ne mogu vidjeti. Jedino se u daljini preko polja uočavaju drvoredi topola, vrba i jablana, koji rastu uz riječna korita. Pogledom s toga brežuljka može se obuhvatiti cijeli Ljubuški kraj. Prema sjeveru između Ljubuškog i Vitine proteže se kao bedem brdo, prema kojem se polje blago uzdiže. Brdo je bogato izvorima...

Ovdje ne vidim baš nekog velikog dokaza da je Troja bila u Ljubuškom, osim ako autor nešto ne krije...
Ovo ti je od mene jedan veliki minus, iz razloga što se pozivaš na jedan krešin članak u kojem opisuje jedan još netaknuti arheološki lokalitet u Ljubuškom polju. U članku on poziva stručnjake da to mjesto istraže ili zaštite za druga vremena. On strahuje da ćese to mjesto devastirati jer plugovi često izbacuju na površinu razne ulomke od keramike.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 19:01 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!