Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Da li možda neko zna? (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=5048)

avgvst 29.08.2010 21:29

Da li možda neko zna?
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 5)
Evo nekih zapažanja iz današnje šetnje prirodom. Uopšte ne znam o čemu se radi da li neko možda sa foruma zna šta je ovo?Šetao sam jednim putem u prirodi i video nekoliko rupa u zemlji a pored njih postavljeni ovi zemljani odlivci. Rupe su jako duboke i do pet metara. Meni liči na neko "sondiranje"terena.. . Ili možda nešto drugo. A neposredno pored ovih odlivaka pronađoh komad stare keramike. Ne znam kome pripada...

eclipse4 29.08.2010 21:33

mislim da je keramika slucxajno tamo....sirina rupa....?

avgvst 29.08.2010 21:45

Širina rupa je 15 cm. Kad moram sve da otkrijem... Šta ću.. Keramika je bila u jednom od ovh odlivaka, znači neko je baš nju izvadio... I ja sam se čudio kada sam razbio odlivak i našao keramiku. A pošto nemam detektor, još, ništa metalno i sitnije ne nađoj... Šta sad misliš?

eclipse4 29.08.2010 21:52

eh i ti,ko da si mi otkrijo tajni recept za pravljenje sinaloko sokova ;) ;) ;)
sad bi ti engma rekao da poslikas okolinu iz malo blize i dalje da teren moze da se dozivi....da li su rupe nekim redom ili su bez nekog reda,jel mozes da poslikas iz vece daljine i da otprilike obelezis rupe?ako su toliko duboke,do 5 metara pre bih rekao da se radi o nekim drzavnim ispitivanjima.

slika keramike mi nije bas cista,pa bih zakljucio da je srednji vek i mladje....mozda da poslikas na jacoj svetlosti i samo nju,bez ruku ;)

Dagrish 29.08.2010 22:21

Sondiranje
 
Citat:

citat od avgvst (Prilog 46526)
Evo nekih zapažanja iz današnje šetnje prirodom. Uopšte ne znam o čemu se radi da li neko možda sa foruma zna šta je ovo?Šetao sam jednim putem u prirodi i video nekoliko rupa u zemlji a pored njih postavljeni ovi zemljani odlivci. Rupe su jako duboke i do pet metara. Meni liči na neko "sondiranje"terena.. . Ili možda nešto drugo. A neposredno pored ovih odlivaka pronađoh komad stare keramike. Ne znam kome pripada...

Koliko znam iz literature, arheolozi nekad pre iskopavanja koriste ovu metodu (cevasto bušenje) radi otkrivanja debljine i sadržaja kulturnog sloja na potencijalnom nalazištu. Ispituje se sadržaj zemljanih "kobasica" (keramika, pepeo, ostaci kostiju...). Možda su oni, a možda i neki drugi (geolozi i sl.). Mada mi se čini da bi geolozi bušili dublje od 5m. :) Imam jedan uzorak sa ispitivanja mineralnih ležišta na Fruškoj Gori, tamo su burgijali više od 70m dubine. :nahrung00

Mladen 29.08.2010 22:25

Citat:

citat od avgvst (Prilog 46528)
Širina rupa je 15 cm. Kad moram sve da otkrijem... Šta ću.. Keramika je bila u jednom od ovh odlivaka, znači neko je baš nju izvadio... I ja sam se čudio kada sam razbio odlivak i našao keramiku. A pošto nemam detektor, još, ništa metalno i sitnije ne nađoj... Šta sad misliš?


klasicno sondiranje terena u dubinu,kad se iz cjevi izvadi zemljani "stup" vide se slojevi i obicno se koristi na poznatom (pretpostavka) terenu-ocito netko nije dovrsio posao (jos)

avgvst 29.08.2010 22:25

Hvala Dagrish. Moguće da su arheolozi, ali više mi se čini geolozi. Rupe mi liče na one kada traže vodu. A ove rupe se nalaze po sred poljskog puta. Pa se pitam ko bi normalan tražio vodu po sred puta. Tako da se vraćam na prvu ideju.. Da nije neko sondiranje? I kako uopšte izgleda to famozno sondiranje i kako se radi? Ono što je zabranjeno kod nas.

ArchNosferatu 29.08.2010 22:26

Na svom imanju sam nasao istu rupu... Reci mi gde se nalazi to mesto? Pre bih rekao da su arheolozi nego geolozi. Zato sam oko svog imanja postavio bodljikavu zicu :00000441:

avgvst 29.08.2010 22:29

Mislim da nije oko tvog imanja! Arch. Čime se buše te rupetine?

ArchNosferatu 29.08.2010 22:34

Burgijama. Velikim mehanickim burgijama koliko ja znam... Inace pitam onako. Mogao bih da prosetam i da ispitam. Jesi li probao detektorom da prodjes tu i tamo?


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 17:33 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!