Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Grga 06.01.2014 21:51

Ilijada...
...kada sam pronašao ovaj forum toliko mi se dopao da sam samo ovdje napisao skoro sva saznanja u mome dugogodišnjem istraživanju Ilijade i Odiseje. Bio sam terenski radnik i imao sam priliku obići dobar dio područja koja sam iskoristio za nepobitne dokaze, a da nisam nimalo posumnjao u Homerovo ''sjećanje''. Nema tumačenja onako kako meni odgovara, već isključivo slijedim zapisano u Ilijadi. Jedan naš korisnik foruma stavi naslovnicu moje prve knjige, ali bez imena autora, smatrajući da je na meni odluka hoću li se predstaviti široj javnosti. Predstavio sam se bez razmišljanja i nisam se pokajao. Ovdje nas ima ''od Vardara do Triglava, pa i šire'' i svi su pravi dečki (i cure), stoga ako si toliko siguran piši što ti je volja pa nek javnost presudi. Ja odavno znam za tebe, vidio sam naslovnicu tvoje knjige, a ti odluči hoćeš li javno ili ''tajno'' sudjelovati u raspravi. Moderatori su pravi dečki i odlučit će koji je prilog dostojan objavljivanja. Ja ovdje nikada nisam imao niti jednu neugodnost, stoga udri, dok se vlasnik foruma nije predomislio, popi-dio na nas i obojicu isključio...

Ilijada 07.01.2014 10:05

Grga,
kad se sastanu osobe koje su zaljubljene u Homerova djela među njima nema sukoba, - oni samo žele sa nekim podijeliti svoj stav!
Da ne zaboravim; ostajem dužan pokazati dijelove Ilijade iz kojih se vidi da se grad Ilij i brdo Ida nalaze u istom polju.

Pjevanje XXi. stihovi 557 – 561


………….pa ako li pobjegnem drukud

Od grada put polja trojskog dok ne stignem do idske gore

Mogao bi se večeras, u potoku se okupav

I osušit znoj, u Ilij povratiti natrag.


Ovo su razmišljanja jednog trojanskog ratnika koji se želi malo skloniti od ratne vreve. On u sebi razmišlja i zaključuje da bi se mogao zaputiti preko polja u idske gudure, tamo bi se okupao, osušio i do večeri vratio u grad.
Ovaj povratak do večeri Homer namjerno upliće kako bi nam pokazao razdaljinu grada i brda Ide.
Evo, još jedan dokaz da se Homerova geografska mapa mora sastavljati iz sitnih dijelova Ilijade.

Vumi 07.01.2014 10:06

Samo naprijed, niko nece pop.....ti niti vas iskljuciti :)

Grga 07.01.2014 11:42

Ilijada...
Vidiš šta nam veli gazda? Samo piši, pa da svi zajedno čitamo...

Ilijada 07.01.2014 11:43

Citat:

citat od Grga (Prilog 81484)
....Nema tumačenja onako kako meni odgovara, već isključivo slijedim zapisano u Ilijadi. .

Ako je tako očekujem tvoj odgovor:

1. - Slažeš li se da se između grada Troje i mora proteže brdski masiv?
2. - Slažeš li se da se brdo Ida i grad nalaze u istom polju, i to; razmaknuti samo nekoliko kilometara?

Grga 07.01.2014 12:17

Skoro svaki svoj prilog dokumentirao sam fotografijama i imaš ih na uvidu, stoga šišaj slike koje imaš, a slažem se da se između parkiranih grčkih brodova i grada Ilija (Troje ili Pergama), između rijeka Skamandar i Simoent, prostire plodna ravnica s nekoliko valovitih brežuljaka, pa se Grčka vojska u dolasku malo vidi, malo ne vidi. Većina zaljubljenika i istraživača Homerovih epova se slažu da je najbolji prijevod Ilijade i Odiseje napravio Gustav Švab, a doslovno ovako je napisano, u prozi, jer ne volim baš čitati Ilijadu u izvornom obliku. Komplicirano je napisano, u metaforama, usporedbama , koje se mogu tumačiti na više načina. Čudne i neobične događaje ondašnji običan narod tumačio je onako kako je najbolje znao usporedit sa svojim viđenjima. Danas je isti slučaj s NLO-ima. Oni su ''leteći tanjuri'', a nekada su bili ''vatrene kočije''...

Grga 07.01.2014 12:24

A kako bi bilo dobro da se u naš razgovor uključi Novak Andesilić, istraživač iz Crne Gore i Milutin Jaćimović, povijesničar iz Srbije. Pronađi ih na netu i pogledaj što pišu.

Ilijada 07.01.2014 12:47

Citat:

citat od Grga (Prilog 81507)
Skoro svaki svoj prilog dokumentirao sam fotografijama i imaš ih na uvidu, stoga šišaj slike koje imaš, a slažem se da se između parkiranih grčkih brodova i grada Ilija (Troje ili Pergama), između rijeka Skamandar i Simoent, prostire plodna ravnica s nekoliko valovitih brežuljaka, ..

Ja sam uspoređivao sve moguće prijevode, svi prijevodi vjerodostojno govore o istim geografskim predjelima Ilijade.
Nije dovoljno reći da se između mora i grada Ilija; "prostire plodna ravnica s nekoliko valovitih brežuljaka, ".
Biti ćeš iznenađen kada ti postavim orginalne citate u kojima je Homer na široko opisao upravo taj dio svoje tajanstvene geografske mape.
Ja sam u svojoj knjizi *Troja nije u Troji* posvetio cijelo poglavlje predjelima između grada i mora (ahejskog tabora).
Šteta je što izbjegavaš analizu Ilijade po njezinom orginalu, jedino se po orginalnom dijelu može osjetiti njezina istinska veličina.

Gogolj je za Ilijadu rekao;
"Nema sumnje, Ilijada je najsavršenije stvaralačko djelo svih vjekova!!!"

Ilijada 07.01.2014 12:50

Citat:

citat od Grga (Prilog 81508)
A kako bi bilo dobro da se u naš razgovor uključi Novak Andesilić, istraživač iz Crne Gore i Milutin Jaćimović, povijesničar iz Srbije. Pronađi ih na netu i pogledaj što pišu.

Slažem se, pozovi ih i u moje ime!

Grga 07.01.2014 14:47

Citat:

citat od Ilijada (Prilog 81511)
Slažem se, pozovi ih i u moje ime!

Ja nikoga ne zovem. Neka se sami uključe u razgovor...


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 12:45 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!