Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Turski zlatni novcic (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=768)

Kameleon 06.01.2006 17:16

Turski zlatni novcic
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Vec neko vreme pokusavam da saznam koji novcic posedujem. Naime dobio sam ga kao poklon od babe, malih je dimenzija, precnika oko 13mm, predpostavljam da je turski. Is price znam da je koriscen kao ukrasni u obredima vencavanja (sto se moze videti jer je izbusen a moja baba je posedovala nekoliko primerka). Zanima me kada je kovan, za vreme kod vladara i sta znaci njegov natpis, pa na kraju krajeva i koja je njegova vrednost. Unapred zahvalan!!!

Kameleon 06.01.2006 21:53

I jos Turka
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Poreklo isto, samo je ovaj malo drukciji, skoro su iste velicine, na prednjoj (ili mozda zadnjoj strani, ko zna) postoje neki zigovi (jako mali 1mm-1,5mm, ali jako precizni). Da li zna neko koji su ovo novcici.

Miki 06.01.2006 22:26

Pozdrav Kameleon , sto se tice svih podataka i pomoci u vezi tvojih novcica moraces najverovatnije da sacekas odgovor od Zlatkovicsa , moje misljenje u vezi vrednosti : posto su oba novcica ( dukata ) izbusena , vrednost im je onoliko koliko je inace na trzistu aktuelna cena zlata po gramu .

Kameleon 07.01.2006 11:22

Hvala Miki na odgovoru, sacekacu Zlatkovicsa da mi da odgovor.
A ja imam jedno pitanje posto sam amater na ovom polju. Da li uvek kada je izbusen novac znaci i da je totalno obezvredjen? Nailazio sam na neke aukcije na ebay na kojima su i takvi novcici dostizali visoke cene ili to vazi samo za raritete.

Pozdrav

perun 07.01.2006 11:25

Pozdrav Kameleon, kod nas se taj novac zove Mahmudija ima ga u dvije vrste tj. razlika u finoci. Vecina je radjena 585 (14karata) i cijena probusenog po gramu krece se izmedju 5 i 6 Eura. Ti mali zigovi su "Drzavni zigovi" kontrola finoce, slicni se i danas stavljaju na nakit.

Miki 07.01.2006 18:11

Kao sto si vec i sam rekao .... to vazi obicno za Raritete tj. redje primerke , mada i oni kada su izbuseni dostizu 3-5 puta manje cene nego sto su njihove ne-izbusene kolege , citiracu U. Kampmann : Novcici bivaju cesto buseni ,da bi mogli biti noseni kao nakit - takve rupe mogu biti od strane dobrih Zlatara delom sa ,,metalom,, popunjene i po potrebi dodatno gravirane , svejedno - takvi novcici gube dosta na ceni .

zlatkovics 09.01.2006 23:20

Izvinjavam se sto malo kasnim bio sam malo odsutan zbog praznika,
Kameleon novcici jesu turski i poticu s pocetka novog veka.Na oba novcica imas utisnutu godinu kovanja a to se u turskom novcarsrvu pojavljuje posle 1450 god.Tvoji novcici otprilike pripadaju Muradu III(1574-1595) ili Sulejmanu II(1687-1691).
Sto se tice natpisa na novcicima od 1400 god pa nadalje na vecini tuskih novcica na aversu pise Sultan Mehmed sin Murata Hana svijetla mu pobjeda bila, a na reversu Sultan oba kopna i gospodar oba mora, sultan sin sultana.Sto se tice vrednosti odgovore si dobio od ostalih
Nadm se da sam bio od neke pomoci , a ako se zanimas za tuski novac na ovom forumu imas nekoliko priloga o novcu turskih sultana procitaj .
Pozdrav.

Kameleon 10.01.2006 02:03

hvala
 
Hvala na informacijama. Vec sam procitao sve priloge na ovom sajtu sto se ticu Turskog novca. Da li mozda znas da li postoji neki sait na kome postoji katalog turskog novca (po mogucstvu engleski a ne nemacki).

zlatkovics 10.01.2006 22:58

Probaj na ovom linku mozda nadjes nesto sto te zanima
http://users.rcn.com/j-roberts/turkey.htm

Kameleon 23.01.2006 20:28

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Nista dok sam ne zasuces rukave :). Hvala na pomoci, malo sam trazio i sam, pa evo sta sam nasao. Na turskim novcicima obicno pise koje je godine sultan ili kralj bio krunisan (donji natpis) i to je na ovim novcicima 1223, sto se poklapa sa krunisanjem kralja Mahmuda II 1223-1255 (u nasim godinama 1808-1839). A gornji natpis je broj u kojoj godini njegove vladavine je kovan novcic. Za prvi je to 1827 i ovo bi trebalo da bude Ľ Zeri-a, a za drugi neznam (jos proucavam brojeve). Ove nedelje sam nabavio jos jedan turski novcic, istog vladara Mahmuda II neznam koji je ovo metal posto ima ljubicasti odsjaj ali trebalo bi da budu 10 ili 20 para. Ako se neko malo vise razume u problematiku turskih novcica nek me uputi ili ispravi ako sam u gore navedenom tekstu negde pogresio. Usput ima li neko kako se pisu Turski (mislim na jezik kojim su pisali na novcu) brojevi :)

Vumi 23.01.2006 20:53

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Pa imas brojeve vec ispisane na samome novcicu...samo ih trebas desifrovati :)

rammstein 23.01.2006 21:13

Mozda ovo vise pomogne.......
http://www.vumidet.net/forum/showpos...9&postcount=33

zlatkovics 23.01.2006 21:20

Pozdrav Kameleon,
Sto se tice broja u gornjem delu novcanice tu si u pravu obelezava godinu vladavine sultana u kojoj je kovan novac.
Sto se tice broja u donjem delu kovanice to je godina kovanja novcanice i primenjuje se tek od 1450 god u turskom novcarstvu tako da na novcicima ili imas broj u gornjem ili donjem delu aversa novcanice.
Kad je broj u gornjem delu kovanice na osnovu tugre se utvrdjuje o kom se vladaru radi a na osnovu broja u kojoj god vladavine je kovan novac tako dolazimo otprilike do god. kovanja.
Sto se tice treceg novcica koji si postavio radi se o 20 para iz 1854 i radjen je u srebru a sto se tice turskih-arapskih brojeva provericu sutra sa kolegom koji je duze vremena radio u libiji pa cu napisati.
P.S.
Ne postoje njihove i nase godine, godina kovanja je godina kovanja ista je i kod njih i kod nas samo se drugacije pisu brojevi.

Kameleon 23.01.2006 22:14

Sad mi nista nije jasno
 
Prvo da odgovorim Vumiju, razumem ja gde su brojeve ali ne umem da ih procitam (mislim na ove gore), a ovi dole po svemu sudeci su 1223.
E sad sto se tice razlike u godima to sam svuda po netu nasao tj uvek pisu 2 godine (od do, pa od do) a i ovaj tekst koji sam skinuo sa jednog sajta vezan za novcici slican mom (obratiti paznju gde pise o godinama) nemam link samo sam ovo sacuvao.......
Islamic is a fantasy piece for clothing adornment ( sequins began as venetian gold zucchinoes, the name was corrupted to sequin), based on aottoman style coin it has the royal date 1222? or 1223 can't make it out (the date the king was crowned) below, above is the regnal date or the number of years he has ruled 78 , that makes the year 1300 or 1301 thats1882-1884AD to convert a anno hegria date to anno domini subtract 3% then add 621/622 they use solar years which are shorter than ours and start the calendar from Mohamed's flight from Mecca to Medinia. there was a ruler Mustafa IV who ruled for about a year 1222-1223AH/1807-1808AD there was a ruler Mahmud II who's reigned 1223-1255AH/1808-1839AD but that still isn't 78 years ( one would have to be born king) the Tughra ( the funny looped squiggle) is closest to the form of the successor of amr al mahdi the Khalifa who simply used the word "accepted" to form the Tughra ( legend states that the first Tughra began when a illiterate ruler dipped his hand in ink and made a squiggle with his ink soaked thumb and 2 fingers to sign a document, since then the Tughra has been used as a fanciful signature of the king ,elongating letters to form this symbol) the mint seems to be a corrupt Istanbul many of these psudo-coins for clothing adornment exist they are common and some have complete nonsense inscriptions while others like this piece have inscriptions similar to real pieces.
i jos nesto za poslednji novcic meni mnogo lici na ove novcice
http://www.zeno.ru/showgallery.php?cat=1430, ustvari kako si zakljucio da se radi o 20 a ne o 10 para i od kog je materijala?
Nadam se da se ne ljutite sto vam malo protivurecim ali ja sam amater i samo zelim sto vise da naucim o ovom hobiju. Pozdrav svima

zlatkovics 23.01.2006 22:43

Citat:

citat od Kameleon
Nadam se da se ne ljutite sto vam malo protivurecim ali ja sam amater i samo zelim sto vise da naucim o ovom hobiju. Pozdrav svima

Nema razloga za ljutnju zato smo i tu da razmenimo misljenja , sto se tice amaterizma tu smo na istom i ja jos uvek ucim kao i svi ostali ovde .
Moram se ispraviti malopre sam napisao za godine da su utiskivane ili u gornjem ili donjem delu aversa ali za vreme Mustafe III(1757-1774) je se utiskivala godina stupanja na presto dole a godina u kojoj je kovan novac u gornjem delu kovanice.
A za tumacenje godina cu videti koliko se ja secam 7 naopacke je br 6
tacka je 0 , kruzic je 5, 1 je 1,7 naopacke sa jos jednom kvackom je 3 . . . uglavnom dacu sutra coveku da ispise skenirati pa postaviti.
Sto se tice godina to se radi o emisijama tog novca npr. 1223-1225 pa je takav novac opet kovan od 1883-1889 za vreme tog i tog vladara.Barem su meni tako objasnili pa ako su lagali mene i ja lazem vas.

Kameleon 23.01.2006 23:58

Bio sam malo nestrpljiv pa sam trazio po netu i evo sta sam nasao. naime napravio si malu grsku jer 7 naopako nije 6 nego 2, a nase 7 je sest (ili bar lici) i svim mojim novcicima je taj broj 1223 (u donjem delu)sto oznacava datum krunisanja Mahmuda II pa bi trebalo da su svi novcici njegovi sa razlicitim brojem godine (gore). Moram da priznam da mi je ona prica kako je isti novac dvaput kovan malo neubedljiva, a cak se i u clanku o Tugrama koji je rammstein postavio gore spominje prevodjenje datuma sa nekog AH (ako se ne varam). Hvala Rammstein. Ali evo sta sam nasao sto se tice brojeva pa sad nece biti vise zabuna. Nadam se... :)

Kameleon 23.01.2006 23:59

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Zaboravih :)

Kameleon 24.01.2006 00:36

Pa sledi prvi novcic je Mahmuda II 1223 AH 9, drugi Mahmuda II 1223 AH 31, a treci Mahmuda II 1223 AH 29. Gde je 1223 godina krunisanja Mahmuda II a to je 1808 (1223-1255 je ustvari 1808-1839 vladavina njegova). I ako dodas za prvi novcic 1808+9=1817 sto bi trbalo da potvrdi ovo sto sam nasao http://cgi.ebay.com/TURKEY-OTTOMAN-E...QQcmdZViewItem
Ako se varam ispravi me..... inace cu da se pretvorim vise u Mahmuda II :)

Vumi 24.01.2006 10:47

Jeste da je ova slika sa brojevima zasticena ali mozda bi bilo dobro da se ova tema zakaci na vrh, tako da se ubuduce moze lako pronaci kada bude potreba da se razjasne godine na novcicu...gospodine moderatore ovo je za vas poslic :)

Kameleon 24.01.2006 13:27

Identifikacija
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 4)
Vumijeva ideja nije losa, pa evo par KORISNIH stvarcica skinutih sa http://69.55.175.34/Default.html. Tu su arabski hibru i thain brojevi kao i kako se racunaju godine na turskim novcicima (Bio sam upravu).

zlatkovics 24.01.2006 16:37

Vidim bio si vredan i nasao brojeve pre mene, da sam napravio sam gresku vido sam i ja jutros ali kasno izvinjavam se potkrala se jos jedna greska juce ne radi se o dvojnom kovanju kao sto mi je receno vec o razlici u islamskom i hriscanskom kalendaru i ta razlika iznosi 622 god. tako da ustvari na sajtu imas godinu kovanja po islamskom kalendaru (AH) i po hriscanskom (AD).
Sta drugo reci domaci si uradio za 5 i naterao i mene da jos malo procitam,pitam i naucim tako da vidis da se isplati protivreciti i ne trebe se izvinjavati zbog toga .
Pozdrav i izvinjavam se jos jednom zbog svojih gresaka.

Kameleon 24.01.2006 20:24

Ok svi mi ucimo, a ko radi taj i pravi greske. Pozdrav!
P.S. ne dodaju se samo 622god ima tu i neko mnozenje pogledaj tekst koji sam zakacio ispod onih slova (da ja sad ne duzim).

rammstein 24.01.2006 23:58

Pozdrav ljudi.......Pitanje za vas.
Da li je na tim novcicima pisano danasnjim turskim pismom ili starim osmanlijskim pismom......

Kameleon 25.01.2006 01:58

Iz prve ruke odgovor je da sigurno ne pisu danasnjim Turskim pismom, koristili su neko drugo (valjda arabsko, ili neko slicno sa tih prostora provericu pa cu da ti kazem. Ili ako neko zna nek kaze). Ovo znam jer valjda i ona pevanja hodza sa minareta su na tom jeziku i pisana su na istom a niko nista ne razume.

zlatkovics 25.01.2006 22:32

Citat:

citat od rammstein
Pozdrav ljudi.......Pitanje za vas.
Da li je na tim novcicima pisano danasnjim turskim pismom ili starim osmanlijskim pismom......

Rami pisano je arpskim pismom kao sto je rekao kameleon cak je za vreme Sulejmana I i na mangurama Mehmeda II pisano na 12 razlicitih nacina.
Pozdrav!

Kameleon 28.03.2006 01:31

Jos turcica
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Evo jos malo turaka. Nazalost novcici su jako osteceni, neko je zeleo po svaku cenu da ih nosi (oko vrata ili odeci), prvo je izbusio rupe a onda im i zavario neki dodatak od valjda bakra. Zalosna sudbina vecine turskih novcica koji su korisceni kao nakit. Ako ima neko ideju kako da im skinem ovaj zavaren deo, nek izvoli svaka ideja je dobrodosla. Prvi je 1223AH-Mahmud II-28 godina njegove vladavine (28mm) precnik, drugi 1223AH-Mahmud II-29 (28mm), treci 1223AH-Mahmud II-30 (33.5mm), cetvrti 1223AH-Mahmud II-28 (33.5mm) i peti 1223AH-Mahmud II-27 (37mm). U sustini svi izgledaju skoro isto, razlikuju se po godinama i velicini. Pa odatle sledi moje pitanje: Kako da znam koja je njihova vrednost? Tu ne mislim na danaslju vrednost nego na tadasnju (10, 20 para,dinara ili kako se vec zove).

Kameleon 28.03.2006 01:36

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Nije htelo odjednom, pa cu ovako

Kameleon 28.03.2006 01:50

Prikažite listu dokumenata (Broj: 8)
i poslednji je 1255AH-AbdulMejid I-3 (27mm)

Vumi 28.03.2006 16:22

Pozdrav Kameleon...jesi li te novcice pronasao detektorom ili si ih naslijedio na neki nacin? O njihovoj vrijednosti (nekadasnjoj) ne mogu ti nista reci, mozda se zlatkovics tu bolje snalazi

Kameleon 29.03.2006 02:31

Nisam ih nasao detektorom, jer jos nemam detektor planiram da ga kupim u skorije vreme. Za sad pokusavam da naucim sto vise o detektorima, pa onda da se odlucim za jedan za koji se uklopam sa novcem. Mogli bi da napravite jedan tekst pod naslovom DETEKTORI ZA POCETNIKE, ili STA TREBA ZNATI PRI KUPOVINI DETEKTORA da pomognete nama amaterima. Ja bi licno kupio neki jeftini detektor krajnje jednostavan da bude pouzdan i da nema neke super ekstra funkcije (nek pisti na metal a ja cu da kopam, ne mrzi me, pa makar prekopam nekom celu njivu :)). Ja licno ne mogu nista da vas pohvatam sa ovim imenima detektora ima ih na milion.
Sto se tice novcica kupio sam ih jeftino od nekog lika sto prodaje bizuteriju na pijaci, nije ni znao sta su... bilo je par turaka i par austiskih krajcera i svi su bili probuseni i zavareni da mogu da se okace.

Kameleon 29.03.2006 02:31

Zaboravih da pitam imaju li oni danas neku specialnu vrednost.

zlatkovics 30.03.2006 15:51

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Citat:

citat od Kameleon
Zaboravih da pitam imaju li oni danas neku specialnu vrednost.

Danasnja vrednost vecine turskih novcica je zanemarljiva a sto se tice nekadasnje vrednosti vrednovani su po tezini , pokusacu da prikacim sulejmanov zakon o rudnicima gde se spominje nacin kovanja i vrednovanja novca.

boban61 04.08.2008 18:14

Pozdrav prijatelju,tacno je da je novcic po islamskom racunanju vremena 1223 godina,a po nasem samo dodate jos 582 godine i to vam dodje=1805 godina a ne 1808 godina malo ste pogresili-inace radi se o turskom pijastresu-licno mislim da nema neku vrednost.Sto se tice numerickih brojeva*islamic-turkish* imam tabelu ali pokusacu da je nekako postavim,tamo imas sve brojeve....

boban61 04.08.2008 18:58

Evo tabele prijatelju!!!!!!
http://xxxxxxxxxxxxxxxxx/numbers.htm


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 16:30 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!