Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Na tragu Homerove mape (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=8032)

Ilijada 21.01.2014 10:37

Na tragu Homerove mape
 
Evo upute za sve budući a i sadašnje tragače za Homerovom lokacijom trojanskog rata.
Malo je za vjerovati da je Homer mogao poznavati stvarnu lokaciju Troje, jer je Troja razorena 400 godina prije njega. No, o tom potom, ovdje mi je glavni cilj da predstavim sve pojedinosti Homerovih geografskih predjela, a koje je ostavio u Ilijadi. Ako ste već odlučili da negdje locirate Homerovu Troju, evo vam vjerodostojne upute koje trebate slijediti.
Za početak, potrebno je radnju smjestiti na morsku obalu, mjesto gdje se iskrcala ahejska vojska. Obala mora zadovoljiti mogućnost da se svi brodovi mogu izvući na obalu, i da se mogu uokolo poredati poput skalina. Ne smije se zaboraviti; u samoj blizini te obale mora postojati ušće glavne rijeke koja protječe kroz trojansko polje…. (nastavak slijedi)

pike.sch 21.01.2014 12:59

Razmisljajuci ako je troja na Balkanu (Gabela, Bojana,Neretva) zar nije logicno da Ahejci od Atine do tih mesta ne predju precice peske neko okolo naokolo brodovima? Ako su plovili brodovima onda ih je nesto razdvajalo (egejsko more), nisu mogli peske. Sinoc sam gledao na Hystory emisjiju o Slimanu kako je skidao debeli arheoloski sloj samo da bi dosao do Troje ne vodeci racuna da ce ostale novije kulturne slojeve izmesati i unistiti.

Grga 21.01.2014 13:58

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Citat:

citat od pike.sch (Prilog 81756)
Razmisljajuci ako je troja na Balkanu (Gabela, Bojana,Neretva) zar nije logicno da Ahejci od Atine do tih mesta ne predju precice peske neko okolo naokolo brodovima? Ako su plovili brodovima onda ih je nesto razdvajalo (egejsko more), nisu mogli peske.

Op, op, evo ''nove'' teme za moje uši. U to vrijeme postojale su dvije grčke pokrajine, Mikena i Sparta, na ''otoku'' Peloponezu. Vladari su im bili Menelaj i Agamemnon. U rat su krenuli sa svojim saveznicima, a najbrže i najsigurije bilo je morem. Na kopnu su imali mnoštvo prepreke i neprijatelja.

Ilijada 21.01.2014 14:06

Kad ste se već toliko raspisali, daj odredite mjesto iskrcavanja ahejske vojske.
Neka vam u blizini tog mjesta bude ušće trojanskih rijeka u more, - nakon toga idemo dalje po Ilijadi prema Troji.

ObeliX 21.01.2014 14:11

lakse je voziti se nego pjesaciti,manje se i umoris a valja se mlatiti sa odmornom vojskom koja te ceka Boga mi :)

pike.sch 21.01.2014 14:35

Mislio sam da je lakse hodati nego veslati.

ObeliX 21.01.2014 14:38

mislim da su i tada koristili jedra a vesla u slucaju bonace

Vumi 21.01.2014 14:43

Zakacio sam i ovu temu, kao i grginu, na vrh i sada samo bez svadje molim vas :)

Grga 21.01.2014 17:49

Citat:

citat od ObeliX (Prilog 81762)
mislim da su i tada koristili jedra a vesla u slucaju bonace

Da i jedra i vesla...

E neće biti svađe. Postaje zanimljivo. Gazda Vumi, ostavi ''Ilijadu'' na čelu brodovlja...

Grga 21.01.2014 17:55

Citat:

citat od Ilijada (Prilog 81759)
Kad ste se već toliko raspisali, daj odredite mjesto iskrcavanja ahejske vojske.
Neka vam u blizini tog mjesta bude ušće trojanskih rijeka u more, - nakon toga idemo dalje po Ilijadi prema Troji.

Otvorio si novu temu pa moraš pokazati... ono što znaš... slikovno po mogućnosti... Onda ćemo se mi tek raspisati...


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 10:51 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!