Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Pecanje magnetima (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=6274)

Daystrom 03.02.2012 12:11

Pecanje magnetima
 
Ne znam je li netko upoznat s ovih hobijem ili ne, ali koliko sam vidio po forumima i youtubeu, po Europi je relativno rasprostranjen...

Uglavnom, radi se o tome da na štrik zakačiš poveći neodimijski magnet (najjači od svih permanentnih magneta) i bacaš po vodi nadajući da ćeš "zakačiti" nekakav predmet.

Uglavnom se "peca" WW2 oprema koliko vidim po potocima i jezerima gdje su nekad bili okršaji ili bitke (stajaćice). Također, mislim da bi zanimljivo bilo i proći po seoskim bunarima... :)

Evo par linkova pa da čujem komentare, osobno bih si nabavio jedan magnet pa probao malo "zabaciti" na neka mjesta! :bier:

http://www.youtube.com/watch?v=5pLP8...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=boq8R...58RVAAAAAAAABA
http://www.youtube.com/watch?v=Qub-A...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3tb58rtSq4Y

Vumi 03.02.2012 12:12

Zabaci nasumice pa kada zakacis kakvu bombu, da vidim kako ces je skinuti sa magneta :)

Daystrom 03.02.2012 12:19

Haha, to je onaj nezgodni dio tog pecanja... Vjerojatno će tada završiti sezona ribolova! :D

Darko 03.02.2012 13:19

A gde je tu numizmatika?
Ja municiju vadim i bez magneta :D

Ovi su mi dobri...
http://www.youtube.com/watch?v=EhK1e...eature=related

Desert Walker 03.02.2012 13:26

budi oprezan...ako izvadis bombu mozda i ne eksplodira ali ako izvuces magnetom kakav prsten od celika (osigurac) jesces ribu za veceru ili ces jesti na slamku u nekoj bolnici :) ,ne daj Boze

Daystrom 03.02.2012 14:02

Evo i numizmatike malo (mada ne odobravam pljačkanje fontana)! :D

http://www.youtube.com/watch?v=_VEYTVZSqBM

A čuj Miraleme, ako izvučem osigurač valjda će granata ostati onda u vodi i tamo napraviti bum... Pa će ipak biti ribe za večeru! :bier:

No, šalu na stranu, nemoguće je izvući samo osigurač jer će tako jak magnet privući sve i ne može nikako izvući samo osigurač a da se bomba ne prikači... Mislim da tu nema takve vrste opasnosti...

Misko 03.02.2012 15:02

Cuj, mozda naleti i neka podmornica..vodi racuna, magnet je mnogo opasna stvar...:)

Desert Walker 03.02.2012 16:31

Citat:

citat od Daystrom (Prilog 60949)
Evo i numizmatike malo (mada ne odobravam pljačkanje fontana)! :D

http://www.youtube.com/watch?v=_VEYTVZSqBM

A čuj Miraleme, ako izvučem osigurač valjda će granata ostati onda u vodi i tamo napraviti bum... Pa će ipak biti ribe za večeru! :bier:

No, šalu na stranu, nemoguće je izvući samo osigurač jer će tako jak magnet privući sve i ne može nikako izvući samo osigurač a da se bomba ne prikači... Mislim da tu nema takve vrste opasnosti...

zezam se druze :26: . bomba je naravno teza tako da ce prvo nju ZALIJEPITI magnet

Frci 03.02.2012 17:25

Evo nema blage veze sa Hobijem i nekim znanjem arheologije.
:sterb097::sterb097: :sterb097:

eclipse4 03.02.2012 23:14

imao sam dosta tih magneta.....nikad se nisam usudio da g abacam po dunavu,bas iz tog razloga.
inace,sve sto je dobro,nece na magnet ;)

fabijanus 03.02.2012 23:22

...hmhm zamisli bacis magnet u Dunav , ulovis metalnu kutijicu punu zlatnika hehee ...

pike.sch 04.02.2012 10:00

Jel ima neki magnet za plemenite metale?

Vumi 04.02.2012 11:40

Pike, kakvo je sad pa to pitanje :)?

eclipse4 04.02.2012 11:45

naravno da ima deus ;)

Desert Walker 04.02.2012 11:49

je li bas samo Deus :) ?

eclipse4 04.02.2012 14:44

ma neeee naravno svi su detektori dobri onoliko koliko ih poznajete.

Vumi 04.02.2012 14:46

Eclipse, kako se snalazis sa Deusom, jel ti bar taj detektor odgovara :)?

eclipse4 04.02.2012 16:25

ma nista komplikovano,sve se lako izuci za par sata ;)
ima i tu neke sitnice koje mi se ne dopadaju,vec sam naveo na jedno mesto ali sve u svemu,ok je sve.

laki 06.02.2012 09:23

sta ti se ne svidja , bas me interesuje!? (gde si to naveo)

Stalker 06.02.2012 18:41

Koje su mane???????????????? ????????

eclipse4 06.02.2012 21:34

nisam nigde naveo koje su mane,samo sam negde napisao da ima nekih sitnica koje mi se ne svidjaju.....
al nebitno....mozda se drugom sve svidja ;)

Desert Walker 06.02.2012 23:12

pecanje sa ovim magnetima zna moze biti interesantno ali nije kao pretrazivanje sa MD.

zeljketa 07.02.2012 10:59

Prikažite listu dokumenata (Broj: 4)
pecanje magnetima moze da bude vrlo zanimljivo,jer pokriva teren na kom je detektor bezvrijedan(jezera , stari rijecni prijelazi,stari bunari,itd..Sa magnetom se mogu "upecati" vrlo ineresantni zeljezni predmeti.Na slikama je oruzje pronadjeno u Holandiji ovom metodom traganja.

Desert Walker 07.02.2012 14:00

samo mi se cini da ove magnete nije bas lako nabaviti i nisu jeftini.

Pero68 07.02.2012 14:43

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Isprika što ponovo postavljam ovu sliku.Evo kako kod nas izgleda pecanje magnetima, što se sve može naći.Mogu misliti šta još ima u vodi ako je magnet našao ovoliko predmeta.Šta je sa onim metalima koji se ne lijepe za magnet?

Desert Walker 07.02.2012 15:46

nije lose,nije lose

Vumi 07.02.2012 17:40

Sta je sa metalima koji se ne lijepe na magnet...pa ne lijepe se, ostaju tamo gdje jesu :)

Stalker 07.02.2012 18:29

Vezano uz Deus, zanima me šta ti se ne sviđa, razgovaramo otvoreno. Možda bi ga i ja kupio, da znam?

Desert Walker 07.02.2012 19:44

Citat:

citat od Vumi (Prilog 61071)
Sta je sa metalima koji se ne lijepe na magnet...pa ne lijepe se, ostaju tamo gdje jesu :)

vidim da se lijepi municija i cahure a i zalijepi zrno . ja nisam vidio magnet koji lijepi obojene metale ali ovaj ocito moze zalijepiti mesing. sumnjam da moze bakar ali nije iskljuceno ni to.
za zlato i srebro sam siguran da ne moze... to ce neko sa detektorom jednom pocistiti.

Vumi 07.02.2012 21:08

Zavisi Miraleme koliko feromagneticnih sastojaka ima u tim cahurama i sl predmetima. Posto je ovo veoma jak magnet, vjerovatno ce privuci sve ono sto bar malo "mirise" na zeljezo, naravno, takvi predmeti ne mogu biti veliki i teski, sam si pomenuo cahure, zrna i sl.

Daystrom 07.02.2012 21:23

Citat:

citat od Miralem (Prilog 61062)
samo mi se cini da ove magnete nije bas lako nabaviti i nisu jeftini.

Naručiš i to je to, koliko vidim ovi su jedini tu u okolici: http://www.artas.hr/magneti/neodimijski.htm

zeljketa 08.02.2012 14:16

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Ovako izgleda orginalni magnet za pecanje...masa 566 gr. a podize teret do 40 kg,cijena 80 eura.Pored zeljeznih predmeta kupi i niklovani novac(takodje kovanice od 1 i 2 eura
Jedan kolega sa holandskog foruma je jednom prilikom ovim magnetom zakacio srednjovjekovnu sjekiru, koju je iz sljunka,u kom je bila zaglavljena,izvukao tek kad je konopac zavezao za kuku od auta.

Desert Walker 08.02.2012 15:43

da to nije bio top a ne sjekira :)

Dr.jare 11.02.2012 16:43

Citat:

citat od Daystrom (Prilog 60939)
Ne znam je li netko upoznat s ovih hobijem ili ne, ali koliko sam vidio po forumima i youtubeu, po Europi je relativno rasprostranjen...

Uglavnom, radi se o tome da na štrik zakačiš poveći neodimijski magnet (najjači od svih permanentnih magneta) i bacaš po vodi nadajući da ćeš "zakačiti" nekakav predmet.

Uglavnom se "peca" WW2 oprema koliko vidim po potocima i jezerima gdje su nekad bili okršaji ili bitke (stajaćice). Također, mislim da bi zanimljivo bilo i proći po seoskim bunarima... :)

Mozda u evropi to ima smisla (oni vode racuna ) ali kod nas tesko. Kod nas se svasta baca po rekama i potocima : skoljke automobila, sporeti, bicikle... Ono sto bi svako voleo da nadje "zlato" magnet ne privlaci. Magnet ne moze cak ni granatu da privuce jer je caura od mesinga a vrh od olova... Tako da pecanje magnetima kod nas moze ako neko zeli da skuplja staro gvozdje za reciklazu.

Desert Walker 11.02.2012 17:24

kolega,caura jeste od mesinga ali granata nije od olova. zrno granate,projektil,je od neke vrste celika,mozda legure ili gusa koja proizvodi veliki broj fragmenata prilikom eksplozije. zamisli eksploziju u olovnoj kosuljici ili na sta bi taj usijani projektil licio prilikom samog izlijetanja iz cijevi? a jos da dodamo da je punjen eksplozivom ...mislim da bi opalilo prije nego bi izletilo iz cijevi topa. vjerujem da ni stari topovi nisu imali olovnu kuglu nego zeljeznu. ako su koristili olovo to je bila neka vrsta protivpjesadijske sacme u kuglama od po 30 ak mm kojom se punio top (20-30 kg sacme po punjenju-strasno).

avgvst 11.02.2012 18:30

Ne znam, ali po mom skromnom mišljenju taj magnet je praktično neupotrebljiv za naš hobi pronalaženaj i skupljanja numizmatike i antičkih predmeta jer svakako, nema nikakvu diskriminaciju!
drugo može se koristiti samo u rekama i jezerima, pa ne mislite valjda da bi taj magnet iz zemlje čupao artefakte...
A kada se nešto vadi iz reka i jezera a pritom, ne znate šta ste zakačili može da bude velikih iznenađenja sa početnom reči BOOOM, a neretko iskopani(izmagnetisa ni) predmeti mogu nositi naziv "smederevac", školjka fiće, metalni čamac itd- Eto neko moje skromno razmišljanje.

Desert Walker 11.02.2012 18:40

naravno da nema vrijednosti za numizmatiku ali bi moglo posluziti za militariju,naravno ako znas za neko jezero ili rijeku gdje je bilo neko krkanje i sl. vidim da u Austriji ima toga dosta u Koruskim jezerima. puna su municije,opreme i oruzja odbacenog od strane saveznika nakon oslobodjenja Evrope. vidio sam da ronioci pregledaju dno i spremaju se za ciscenje.
mozda je ovaj magnet dobar za plazu...zavezati ga konopcic i kao cuku vuci okolo . sigurno bi se nakupilo eurica za kafu i pivo :)

avgvst 11.02.2012 19:21

Taman tolko evrića da skupiš prvo da otplatiš magnet a onda posle jedno pet godina moš uživati u dobiti od ove naprave... pod uslovom da ne zaglaviš neku robiju u nekoh zemlji gde ovakve aktivnosti nisu baš dobrodošle među kojima je Grčka i Turska.

eclipse4 11.02.2012 19:25

Citat:

citat od avgvst (Prilog 61161)
......Ne znam, ali po mom skromnom mišljenju taj magnet je praktično neupotrebljiv za naš hobi......

ali je fenomenalan za strujomere:D......a ako se stave dva,onda ide unazad,pa ispada da su ti jos ovi iz el distribucije duzni pare :totlach::totlach:

avgvst 11.02.2012 19:32

Hahahah Bata Eclipse pun si ideja....uvek... da znaš...
samo da s ene zahebeš pa ne postaviš magnete na pogrešnu stranu onda strujomer goni tri puta brže i onda si dužan i za majčino mleko...
A obzirom da če sada da budu restrikcije... Džabe smo krečili, kad nema struje nema šta ni da se skine hahahhaha


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 06:36 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!