Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   zanimljivo..... (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3025)

fabijanus 15.06.2008 23:06

zanimljivo.....
 
Zanimljivosti

15. 06. 2008. | 17:57


U Nacionalnom parku Krki pronađen pečat iz rimskog doba







Pečat od slonovače koji je pripadao 11. rimskoj legiji "Klaudije Fidelis" iz prvog stoljeća pronađen je na arheološkom lokalitetu u Burnumu, u blizini Ivoševaca, sela između rijeke Krke i Oklaja, na području koje pripada Nacionalnom parku Krki, izjavio je ravnatelj Gradskog muzeja u Drnišu Joško Zaninović, koji je i voditelj tog arheološkog istraživanja.
Po Zaninovićevim riječima, na pečatu je znak "leg", što je dokaz da je pripadao rimskoj vojnoj legiji koja je na području Burnuma boravila u prvom stoljeću naše ere.

"Pronalazak tog pečata ima vrlo veliku vrijednost jer u Hrvatskoj nikad nije pronađeno ništa slično, a u stručnoj literaturi nema potvrde da su arheolozi sličan pečat pronašli na cjelokupnom području nekadašnjega Rimskog Carstva", rekao je za Hinu Zaninović.

Objasnio je da će taj pečat, koji su rimski časnici utiskivali u dokumente od voska, biti izložen u posebnim muzejskim prostorijama koje će, kako se očekuje, biti otvorene vjerojatno do kraja godine. Dodao je da će u tome muzeju biti izloženo nekoliko stotina predmeta iz rimskog doba (dijelovi vojne opreme, dijelovi oružja i konjske opreme, rimski novac, keramičke posude, nakit, medicinski instrumenti...) koji su pronađeni za petogodišnjeg arheološkog iskopavanja rimskoga vojnog amfiteatra u Burnumu, starog oko 2000 godina.

(Hina)

Enigma 16.06.2008 00:48

Pozdrav Fabijane !
Čuo sam za ovaj nalaz, ali nemam njegovu sliku, ako imaš, postavi. :) :26:

Enigma 16.06.2008 16:26

Hvala ti Zdeno ! :26:

fabijanus 16.06.2008 17:54

Citat:

citat od Enigma (Prilog 25817)
Pozdrav Fabijane !
Čuo sam za ovaj nalaz, ali nemam njegovu sliku, ako imaš, postavi. :) :26:


nazalost nemam fotku .....ali Zdeno se pobrinio za nju ...Hvala ....

biljadj 16.06.2008 22:57

Koja je oznaka na pecatu,zanima me sta pise.

Pretorijanac 16.06.2008 23:25

Šta li ovaj čovek ima protiv sečenja noktiju? :)

Enigma 16.06.2008 23:28

Izgleda da ništa ne piše. :) :26:

fabijanus 17.06.2008 22:45

Citat:

citat od biljadj (Prilog 25837)
Koja je oznaka na pecatu,zanima me sta pise.


lega pa pise ti gore ..."leg" ...........ebemu misa pa citajte hahah ..


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 23:05 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!