Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novi vijek (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=168)
-   -   Poplave (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=8184)

apostata 17.05.2014 13:01

Poplave
 
Nedavno sam, nakon 23 godine (od 1.maja 1991.) poceo ponovo da gledam tv. Nikad mi dosta dokumentarnog programa o prirodi i selima, gledam sta sam sve propustio i sanjam povratak, a kako imam vremena na pretek, dnevno odgledam i po desetak emisija. Ovih nekoliko poslednjih dana se naprosto ne odvajam od televizora, gledam tu poplavnu katastrofu koja me podseca na onu ratnu, zao mi ljudi, sirotinje koja je sve izgubila, zao mi bespomocnih zivotinja, kuca i devastirane prirode i jedva suzdrzavam suze kod svakog priloga neke konkretne nesrece, ali i radost kad vidim masovno iskazanu solidarnost i zajednistvo u kojem se ne prave razlike.
Zelim da pozdravim sve kolege pogodjene ovom katastrofom i nadam se da je ono najgore proslo.

ObeliX 17.05.2014 17:33

Bog te cuo kolega ali izgleda da u mom mjestu nevolje tek pocinju. nasipi nisu izdrzali "staru damu " (Savu)

biljadj 17.05.2014 18:06

Moja kuma je evakuisana iz Obrenovca za suprugom i decom.Na sebi imaju jedino sto ima je ostalo.Od kuce na sprat trenutno ima se vidi samo dimnjak.Sve je unisteno a skoro ulozeno dosta u zavrsetak kuce.Organizovao sam se i sa komsijama obezbedio ima garderobu i neke od ostalih potrebstina.Sinoc sam vec zaspao kada se na nasoj lokalnoj televiziji objavilo da se u toku noci krece u spasavanje Sabca.Zao mi je sto nisam otisao jer mi je srce puno tuge i zelim da pomognem kako god mogu.

miligor 17.05.2014 18:55

Ovo je stvarno katastrofa, posle svih zla koje su nas snasle proteklih decenija jos i ovo. Na zalost opet su neki neljudi pokazali svoje lice i podigli cene hrane i vode nekoliko puta.

Nigrianvs 17.05.2014 19:11

Obrenovac i okolina su nastradali katastrofalno, taj grad se kompletno evakuise i jos neka okolna mesta. Sabac je spasen sinoc. Sa moje sremacke strane je alarmantno u kupinovu , progaru,jakovu i boljevcima. Obrez je na visini pa voda nece dostici kriticnu tacku da se obedska bara izlije ali su zato sume sve u prirodnom rezervatu pod vodom, seljaci spasavaju svinje iz sume. Koliko sam cuo u ovim trenutcima nalilazi jos veci talas rekom Savom, situacija je alarmantna.

biljadj 17.05.2014 19:47

Drzimo palceve da se poplava ne siri dalje u bilo koji kraj zemlje.

apostata 17.05.2014 20:40

Palcevi, vrece sa peskom i drzava
 
Nakon ovakve improvizacije drzave, ostaje samo da se drze palcevi. Vidim da je isto u svim banana-drzavama duz reke Save i najgore je sto ce vlasti nakon svega, brzo da zaborave ovu katastrofu i vrate se politickim svadjama, a klima je tek pokazala sta nas ceka u buduce. Ne moze se takav problem resavati na o-ruk i dzakovima peska, mora se u budzetu planirati resavanje tog problema regulacijom recnih tokova i sistemom nasipa. Stete su ogromne i siguran sam da je jeftinija izgradnja pomenutih obrambenih objekata nego sto je steta od samo jedne poplave ovakvih razmera.
Nakon svih strasnih slika iz mesta do kojih su reporteri stigli, rarmisljam sta je sa zaseocima Bogu-za-ledjima do kojih ni kamere, ni pomoc nisu stigli.
Samo da ne bude gore, a iz ovoga treba izvuci pouke.

miligor 17.05.2014 21:19

Vlast je vec pocela da daje izjave o katastrofalnim biblijskim poplavama, ustvari nam polako pune usi da je do ovoga doslo iskljucivo zbog velikih padavina, kriva je klima,kriv je Bog, ustvari svi sem njih. E pa nije tako, zbog cega placamo vode vojvodine i vode srbije, svi mi koji imamo zemlje placamo porez za odvodnjavanje. A znam da 20 godina nisu cistili kanale po ataru. Smesno mi deluju ministri koji su kao zabrinuti i puni razumevanja a samo statiraju kraj jadnih ljudi kada ih snima kamera. A posle ce se vratiti u vile na dedinju. Apeluju na nas da dajemo svoj doprinos, a sto od tajkuna sto su nas opljackali ne traze. Nije mi zao ni para niti rada, prijavio sam se kao ronilac ako treba pomoci tim unesrecenim ljudima. Ali mi je muka jer niko nece odgovarati zbog toga sto nisu na vreme pravljeni bentovi i zastitne barijere, kopani i cisceni kanali,a uzimane su pare od nas. SRAM IH SVE BILO, LOPOVI I NERADNICI.

Nigrianvs 17.05.2014 21:21

Ovaj put je pomoc pri evakuaciji puno ozbiljnija i brza. Nisam hvalisavac politicara ali je premijer Vucic uradio prave poteze izlaskom na lice mesta i ostrim naredbama i apelima na ljude da pomognu. I sto mi se najvise svidja od svega toga, svi ministri su po ugrozenim podrucjima a opet najverovatnije zahvaljujuci premijeru. Ovaj put sam i ja kao i velika vecina odusevljeni time.

pike.sch 17.05.2014 21:31

Pocetak kraja-beginning of the end.
Danas sam tri sata kopao kanal da bih izvukao vodu sa njive. U basti tresnja se rascvetala kao kokice sve su danas muve i insekti pojeli. Jagode su pola trule, bostan vene od prevelike vlage. Na nekim njivama prava jezera, zita polegla, tek sledi prava borba za prezivljavanje.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 17:00 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!