Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Grga 10.01.2014 12:56

A pošto kod zidina Troje rijeke Simoent i Skamandar samo ''spajaju svoje vale'' i paralelno teku prema moru, moguće je da se ''kanal'', koji povezuje ove rijeke, zvao Ksant...

Ilijada 10.01.2014 13:06

Citat:

citat od Grga (Prilog 81567)
Dakle, da vidimo kako Price u svojoj knjizi pravi nove pogreške kod uvjeravanja da je Troja u Gabeli, prilagođavajući tekst Ilijade okolišu. Po njegovom mišljenju rijeka Neretva trebala bi biti rijeka Skamandar, oko koje se odvijaju sve bitke za dobro utvrđeni grad. Homer spominje i rijeku Simoent, koja svoje vale spaja sa Skamandrom upravo ispred brežuljka sa utvrdom izgrađenom na vrhu. Rijeka Simoent, u Ilijadi, velika je i lijepa, virovita, dugačka, izvire na udaljenom mjestu, obilazi skoro cijelu trojansku zemlju i u širokom luku kod utvrđenog grada samo spaja svoje vale sa Skamandrom, .

Ovo što sam naglasio, mislim da si pobrkao imena. Rijeka Skamander je ta glavna rijeka , ona je virovita. U nju se ulijeva Simoent (Simoines) rijeka, za koju znamo da teče sa Ide. Jer Homer na jednom mjestu kaže:
"Majka silazeć sa Ide uz obalu rijeke
Simoins rodi sina i dade mu ime simoinsije...
"
Po mojoj teoriji, ta majka niti je tu rodila sina niti znamo ništa o njoj, već, Homer (Jeremija)preko nje ostavlja mapu svojih geografskih detalja.
Hoće reći; ako se krećemo i silazimo sa brda Ide, imamo mogućnost da se krećemo istovremeno uz obalu rijeke Simoines.

Kod R.S. Pricea, to se nikako ne uklapa u ono što kaže Homer.
Jer mu je rijeka Simoines (Krupa) sa jedne strane Skamandra (Neretve),
a brdo Ida sa njene druge strane.

Kod "Šlimana" u kontekstu Male Azije, to nikako ne dolazi u obzir, - jer mu je rijeka i spomenuto brdo razmaknuti stotinjak kilometara.

Mislim da je i kod tebe sve nešt ispreturano, nekako mi postavi kartu svih pažljivo opisanih toponima. Nakon toga ću ti reći što ti se može uklopiti a što ne. Još sam u Ilijadi otkrio kako je Homer odredio strane svijeta toj svojoj mapi, - vidjetićemo je li ti se i to može uklopiti.

Da ti odmah kažem da ja ne podržavam teoriju uspoređivanja Homerovih imena sa današnjim imenima. Jednostavno, kad bi se i radilo o stvarnoj Troji, - bilo bi nemoguće sačuvati porijeklo imena a isto tako zaboraviti lokaciju.

Ilijada 10.01.2014 13:37

Citat:

citat od Grga (Prilog 81569)
U nekim zapisima rijeka Simoent (Drim) zvala se Ksant...

Opet kažem; nebi bilo moguće sačuvati ta imena iz vremena Troje, čuvati ih tako dugo a zaboraviti lokaciju grada Troje.
To bi bilo isto kad bi sačuvali sve o kulturi antičkog Rima, čak i njihovo pismo, a da danas ne znamo ili smo zanemarili lokaciju na kojoj se nalazio taj Rim.
Samo se podsjeti naše regije; - ako krenemo kroz povijest uviđamo kako su se razne kulture na tim prostorima preklapale: jedni su selili, nestajali.... nastaje praznina da bi nakon njih dolazii drugi narodi sa svojim običajima i kulturom.

Ilijada 10.01.2014 13:43

Citat:

citat od Grga (Prilog 81570)
A pošto kod zidina Troje rijeke Simoent i Skamandar samo ''spajaju svoje vale'' i paralelno teku prema moru, moguće je da se ''kanal'', koji povezuje ove rijeke, zvao Ksant...

Nešto me ovo tvoje kopka, je li se tebi rijeka Simoines ulijeva u Skamander, ili samo se dodirnu i opet razdvoje kako bi paralelno tekle prema ušću mora??

Još nešto; Ime rijeke Ksant upućuje na rijeku koja stvara žuškastu sedru.
Ksant: = onaj koji je žućkast i pun sedre.

Grga 10.01.2014 15:19

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
dokumenat 29892 Zemljopisna karta skadarskog okruga... A ti dalje samo ispituješ. Daj malo uvali kartu ''svoje'' Troje, jer, ''moja'' Troja je uredno dokumentirana fotosima...

Grga 10.01.2014 15:22

Čuj ovo ''moja Troja''... Bolje bi bilo ''naša'' jer je ''nas'' puno više koji smo ju smjestili na ''pravo'' mjesto...

Ilijada 10.01.2014 16:00

Citat:

citat od Grga (Prilog 81575)
... A ti dalje samo ispituješ.

Kakve mi koristi što ispitujem kad ti ne odgovaraš.
Slažeš li se sa mojom tvrdnjom da se između mora (lađa) i grada Troje mora protezati brdski masiv??
Slažeš li se da se od loađa do Ide treba preći brdski masiv kao i do Troje?
Ti si (vi ste) postavili mogućnost lokacije samo u grubim djelovima mogućeg reljefa. Takav se reljef može postaviti na nebrojeno mjesta.



Citat:

Daj malo uvali kartu ''svoje'' Troje, jer, ''moja'' Troja je uredno dokumentirana fotosima...
Svi moji odgovori idu ka tom cilju, zar ne vidiš da vas polako uvodim u reljef koji mora zadovoljiti svaka moguća lokacija?
Načuditi ćeš se koliko ima sitnih detalja u Ilijadi a da ih nikada nisi primjetio.

Ilijada 11.01.2014 09:46

Citat:

citat od Grga (Prilog 81559)
....Samo za jedan podatak nisam posve siguran. Moram se uvjeriti imaju li u ovome kraju bilo kakvi izvori tople vode.

Svaki se put gromko nasmijem kad pročitam ovo što si napisao!!!:19:

Pa, moj Grga; kakoćete se tek sada raspitivati o geografskim elementima bez kojih se Troja ne može niti zamisliti.
Nadao sam se da ćemo voditi ozbiljnu raspravu o elementima Homerove Ilijade po kojima se traga i tragalo za njegovom lokacijom.

ObeliX 11.01.2014 10:40

ova će tema da liči na 10-o godisnji trojanski rat 4654654165 .
biće ćeranja uzduž i poprijeko.
Oooo pomozi Bože i onome ko ćera i onome koga ćeraju :00000659:

Grga 11.01.2014 11:17

Citat:

citat od ObeliX (Prilog 81587)
ova će tema da liči na 10-o godisnji trojanski rat 4654654165 .
biće ćeranja uzduž i poprijeko.
Oooo pomozi Bože i onome ko ćera i onome koga ćeraju :00000659:

Tooo, ajmo administratori zatvarajte temu i tjerajte zaraćene strane svojim kućama... Ja se predajem i odlazim...


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 10:22 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!