Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Ghost 08.05.2012 15:52

A sad sam se vratio jer mi jedna mis"o sinu-- treba otvorit novi forum-- BIVŠA JUGA KAO UZOR SPARTI -- jer nema tog spartanca koji bi izdržao sve ovo što mi izdržavamo zadnjih 20 i kusur godina. Godina kad sam trebao i mogao dati najviše.
Doba opanaka i mercedesa, bijelih čarapa, aviona i kamiona.... Zbogom pameti dobardan tugo...

Enigma 08.05.2012 23:03

Stari, nemoj biti nervozan, samo polako. Grga je očito u nekom od svojih filmova, sasut će on nešto, onako polako, rafalno. :nahrung00

Ghost 09.05.2012 10:16

Citat:

citat od Enigma (Prilog 65508)
Stari, nemoj biti nervozan, samo polako. Grga je očito u nekom od svojih filmova, sasut će on nešto, onako polako, rafalno. :nahrung00

Nije se odnosilo na Grgu, sačuvaj bože. Nego na godine koje su mi pojeli skakavci, tako mi se nešto u momentu steškilo. Emotivac.

Enigma 10.05.2012 23:27

Pozdrav od Grge
 
Prenosim vam pozdrave od našeg dragog kolege, zbog selidbe Grga neko vrijeme neće imati pristup mreži svih mreža.

Ghost 11.05.2012 17:18

Seli se gdje? Hacijenda? To je moj san.

Ghost 11.05.2012 17:19

BTW- kako ide rangiranje ? po postovima? Kako sam ja sad korisnik? Jel to ovisnik?

Grga 22.05.2012 10:56

Oprostite dragi moji prijatelji,evo posudio sam net na par minuta samo da vas pozdravim. Selim iz Rijeke nazad u Slavoniju pa sam morao isključiti internet. Nadam se da ću uskoro dobiti novu vezu s vama...

Sve vas pozdravljam...

Vumi 22.05.2012 20:01

Grga pozuri, poceli su zemljotresi u svim krajevima evrope..Italija pa juce Bugarska...izgleda da se sprema nekakva apokalipsa :)

Grga 05.08.2012 11:06

Pačiji tjelohranitelj
 
A da se malo udaljimo od Troje i zabavimo u svijetu kontrolirane kreacije.
Kakav Darwin, kakva evolucija. Ovo je namjerna i svjesna tvorevina.

http://www.youtube.com/watch?v=lt_mO...eature=mh_lolz

Grga 23.08.2012 14:29

Samo da ''uklopim'' ...
 
...u sadržaj 19.e stranice teksta...

http://www.youtube.com/watch?v=-pIgE...eature=related

Grga 23.09.2012 21:59

Brdašce
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 5)
''Hektor je umro baš onako kako su bogovi i najavili, a cijelo trojansko kraljevstvo znalo je vrijeme njegove smrti godinama unaprijed.
Ahilej u jednom boju ubija Hektora i zavezanog za bojna kola vuče prema svoma taboru. Ondje ga mrcvari na sve načine, ali bogovi su našli način da zaštite mrtvaca od bilo kakvih ozlijeda. Zeus naređuje da se Hektor mora vratiti u Troju kako bi ga dostojno sahranili. Tako je i bilo. Prijam osobno odlazi Ahilu i moli ga da mu uz bogatu otkupninu preda mrtvog sina na što ovaj bez većih prigovora pristaje. Usput Prijamu daje jedanaest dana da obavi ceremoniju pokopa. Trojanci su devet dana vozili iz šume drvo da bi napravili lomaču, a deseti dan stavili na visoku lomaču Hektorovo tijelo i zapalili. Kada je sutradan lomača izgorjela, pokupili su Hektorove kosti, stavili u zlatan kovčeg, spustili u iskopanu jamu, ozgo naslagali veliko kamenje pa cijeli humak nasuli zemljom.
Poslije Hektorove smrti Trojanci nisu više bili uvjereni da će se bogovi predomisliti i Troju sačuvati od totalnog uništenja''.

Današnja moderna arheologija ove grobnice naziva tumulima pa da malo prelistamo u što nas uvjeravaju:
Tumuli u Hrvatskoj potječu uglavnom iz vremena Ilira, odnosno iz drugog i prvog tisućljeća prije nove ere. Za većinu se zna da su nastali nasipavanjem zemlje nad ukopane grobove. Pokojnici su polegnuti na površinu zemlje ili u grobnicu od kamena, a bili su i pokapani u raku. Tumulusi su nastajali kada je na jedan ili više takvih grobova s tijelima pokojnika nasipana zemlja ili nasuto kamenje. Tumulusi su, dakle, u većini slučajeva, grobni humci, no ima i onih koji nisu izgrađeni niti su služili u svrhu sahrane.
Neki su smješteni uz prapovijesne gradine, u blizini drugih nema utvrđenja. Kao i u svijetu, i u Hrvatskoj i susjedstvu ih ima raznih oblika, no pretežu tumulusi kružne ili izdužene (često su elipsidni) osnove. Neki su bili okruženi vijencem od pločastoga kamena ili suhozidom. Kada govorimo o veličini tumulusa, velikima u Hrvatskoj možemo smatrati primjerice humke visine od oko 7 metara, koje se doimaju pravim malim brežuljcima, visine kuće jednokatnice. Također, imaju i velik promjer osnove, i do 60 metara. Uistinu, povelike humke, gledano i u svjetskim razmjerima.
Kao što je ranije spomenuto, glavni nositelji "kulture tumulusa" na području današnje Hrvatske i BiH, te Crne Gore i jugozapadne Srbije bili su Iliri - najstariji poznati narod ovih područja za koji je povijesna znanost utvrdila ime i osnovne činjenice iz povijesti, života i kulture. Na osnovi ostataka materijalne kulture koji se u njima pronalaze moguće je utvrditi približno vrijeme nastanka tumulusa. Oni se ovdje podižu, otprilike kada i ilirske gradine (utvrde), od srednjeg ili kasnog bakrenog doba (od oko 1600. godine p.n.e.) do kraja željeznog doba. Unatoč toga, zanimljivo je mišljenje stanovništva pojedinih krajeva, po kojem su, primjerice u Dalmaciji g(r)omile "gradili Turci", a na području Korduna (ranije Gorica) "Grci". U Dalmaciji su novi doseljenici, tijekom turskih ratova ili neposredno nakon njih, u novoj postojbini zatekli građevine, ali ne i predaje o njihovim graditeljima pa su ih najčešće pripisivali Turcima. Na Kordunu se pak pojam "Grci" odnosi na Rimljane.
I da ne kopiram više mišljenje relevantnih stručnjaka za ovo područje arheologije evo nekoliko snimaka jednog zanimljivog ''brežuljka'' u mome zavičaju. Iz daleka se ništa ne vidi ali i među šumskim drvećem potpuno je jasno da ovakva brda moraju biti napravljena ljudskom snagom i inteligencijom i vjerujte da sam se umorio pješačeći do vrha. Brdo je visoko 15-ak metara, prečnika 50-tak, a ako računam kružni nasip ima i 100-tinjak. Samo nasip je visok oko 5 metara. Područje stotinjak metara u krug puno je lomljene keramike, kamena, komada cigle, kostiju, konjskih zubi...
Ne uvjeravam nikoga u svoje šašave ideje ali morate sami prosuditi veličinu i izgled građevine i po mogućnosti uključiti se u komentare, jer svaka pomoć dobro bi mi došla...
Ja se ''krijem'' na vrhu brda čak na četiri slike...

Grga 23.09.2012 22:00

I opet nisam temu ubacio tamo gdje joj je mjesto pa molim moderatore da mi učine uslugu. Ebat ga valjda sam omatorio i postao zaboravan i neoprezan...

sirmium 23.09.2012 22:45

Jeste to je to pa sto ne probas da iskopas!
Bilo bi tu puno toga!

sirmium 23.09.2012 22:45

A trebao bih i jedno par meseci ako ne i godina da kopas!

Grga 23.09.2012 23:01

A što bi se tamo moglo pronaći?

Banatski šetač 23.09.2012 23:20

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
:)

A možda i još nešto...

Grga 24.09.2012 00:03

Ma da je i samo jedan ON ne želim ga uznemiravati. Na jednom lokalitetu kod Požege, u plitkim grobnicama, pokopani su ONI, a ja ,budaletina, dignem ploču... a u mene se izbulje dvije OVAKVE lubanje... Eba te, nisam mogao od straha pustit ploču nazad dok me kćerka nije šutnula nogom vičući mi '' pusti - slikala sam već pet puta''...

Banatski šetač 24.09.2012 00:17

Mnogo je za kopanje, šta god bilo. U Bugarskoj su arheolozi slične tračke tumule buldožerima prokopavali da bi došli do grobnica. Tako da možeš eventualno iščekirati po obodu detektorom, pa ako nešto ubodeš, kopaj, jer se dešava da je bilo i sekundarnih ukopa koji nisu u centru tumula.
Sa srećom!

Blistok 24.09.2012 11:06

Bas sam gledao na History Channel prije neki dan kad su Time Team iskopavali slicnu grobnicu. Nista posebno, to su raniji grobovi prije nego se pocelo ukapati u zemlju. Obicno se umrli stavio na povrsinu zemlje i na njega se nasulo brdo zemlje. Onda su valjda kasnije skontali da je puno lakse iskopati rupu nego navesti deset kubika zemlje :). U grobnici su pronasli malo grncarije i nekakvu ogrlicu.

Vumi 24.09.2012 12:41

Grga, odmah sam te prepoznao na fotkama, haha. Sto se tice tih brdascadi, ja trenutno ne mogu postaviti fotku ali mislim da to moze nas poznanik "Bucanero", jer u mome mjestu takodje postoji slicno brdasce i na osnovu nekih nasih zakljucaka, ono bi trebalo da bude nekakva gradina a mozda je ipak i tumul.

Spartakus 24.09.2012 17:04

Glasam za tumul....

Desert Walker 24.09.2012 17:07

glasam "obici" . mnogo posla da bi se nasla hrpa kostiju i malo keramike. neka pocivaju u miru

Matijas 24.09.2012 18:43

Tumuli
 
U nasem kraju ima jko mnogo tumula. Negde sam procitao da u Vojvodini ima oko hiljadu registrovanih, mada u okolini mog mesta ja znam barem za 20.
Arheologija kaze da su ovi tumuli uglavnom grobnice za jednu osobu ili celu porodicu. Sto se tice priloga nalazi su siromasni. E sad da li da im verujemo. Gledam klipove iz Bugarske i mislim bogami ovi tumuli dodju kao piramide.

Grga 24.09.2012 19:30

Da...
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
...još jedna zanimljivost vezana je za ovo područje o kome pišem.
Naime, toranj ove crkve je u jednom komadu - od jednog kamena, i sa sigurnošću se zna da je bio sastavni dio ''neke građevine'' oko pomenutoga ''brdašca''. Moguće čak i na njemu, ali nije sa sigurnošću utvrđeno. Zna se to da je građevinu porušila Marija Terezija i danima, volovskim zapregama, kamen prevozila u Novu Gradišku, kako bi se sagradila ova crkva, koja, gle čuda, nosi njezino ime...

Blistok 25.09.2012 13:39

Prikažite listu dokumenata (Broj: 4)
Ovo je najveci grob u Svedskoj, zove se Anundshog i visok je oko 9 m a dijametar mu je oko 64 m. Blizu je mene pa sam pa sam skrenuo da ga jos jednom pogledam i fotografisem. Inace po velicini i obliku lici tom tvom brdascu.
http://www.anundshog.se/artikel.asp?lang=2
dokumenat 24815dokumenat 24816dokumenat 24817dokumenat 24818

Grga 25.09.2012 14:16

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Jeste, sličan je, osim što ovaj ''moj'' ima oveliki kružni nasip oko sebe, pa još jedan manji oko tumula i prvog nasipa. Nasipi na južnoj strani imaju ''prolaze'' kao da je namjerno ostavljeno - možda zbog otjecanja vode... Što ja znam, samo nagađam...

Grga 25.09.2012 14:19

Ne mogu ga cijelog slikati jer je zarastao u šumu i gustiš. Probat ću pronaći nešto slično na netu...

Desert Walker 25.09.2012 15:07

pa ako je nasip mozda i jeste neka naseobina ili gradina. nasipi za odbranu ili...? tesko je reci

Vumi 25.09.2012 15:20

Ako postoje kanali okolo onda nije tumul vec je gradina :)

Grga 25.09.2012 15:42

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Evo jedne jako slične lokacije osim što je kod mene mnogo veći i viši...

Vumi 26.09.2012 00:35

Jel slicno ovome?

Grga 26.09.2012 18:46

Da Vumi, al je glomaznije u širinu i visinu, kružni nasip je puno veći i ''objektu'' se ne može prići nikakvim vozilom, a vrlo teško konjskim ili volovskim zapregama...

Desert Walker 26.09.2012 19:11

glasam za gradinu.

Vumi 26.09.2012 20:05

Grga, pogledaj dobro bukve na gradini sa linka koji sam ti dao :)

Grga 26.09.2012 22:23

Gledam bukve i jedino (možda) primjećujem da netko proviruje na vrhu... Ako nisam u pravu onda gledam badava...

Grga 26.09.2012 22:26

Ali mislim da je slikano na tri lokacije...

Grga 02.10.2012 21:01

NLO
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 5)
Događaji koji upravo slijede prvi puta pokazujem široj javnosti. Nadam se da se direktni učesnici neće na mene previše naljutiti - prepoznaju li se u pričama. Imam i njihove adrese s brojevima telefona, pa stoga ne vjerujem da su ovo puke izmišljotine, jer ama baš nikakve materijalne koristi od mene nisu imali, osim da si ''olakšaju dušu'', kako se to obično u ovakvim slučajevima kaže, pa stoga krenimo s nekoliko zanimljivih i misterioznih priča.

Emil i njegova supruga išli su automobilom s ljetovanja i iznad Zagreba primjetili neobičan leteći objekat.
Na ulazu u grad, oko pet sati u jutro, nekih par stotina metera ispred sebe, iznad nebodera, ugledali su golemu vatrenu letjelicu. Zaustavili su auto, izašli van i zbunjeno se pitali vide li istu pojavu. Odgovor je obostrano bio potvrdan. Objekat je bio duguljast, dužine oko sto metera. Letio je nisko iznad grada pa su se cijelom njegovom dužinom lijepo vidjela dva reda uskih, četverokutnih i osvijetljenih prozorčića.
Na rubovima su izbijale blještave zrake svjetla. Objekat se približio pa se dobro vidio i donji dio, osvijetljen svjetlima sličnima neonskim lampama, koje su se palile i gasile naizmjenice - u krug. Nakon par minuta udaljio im se iz vidokruga.
Svoje viđenje, bez prepisivanja jedno od drugog, prenijeli su na papir.

Njihova priča je zaista uvjerljivo ispričana, a ja sam godinama očekivao foto dokaz uz napomenu da u to vrijeme, prije desetak godina, nije baš bilo previše niti običnih mobitela, a da ne pričamo o, u mobilne uređaje ugrađenim kamerama. Čak su i digitalni fotoaparati bili rijetkost uz prilično visoku cijenu. Znači da nekada nije bilo mogućnosti snimiti skoro ama baš sve što se događalo u tvojoj okolini.Danas su se vremena promijenila. Ljudi svašta snime, ali i mnoštvo je digitalne foto montaže. Usuđujem se ove snimke predočiti javnosti jer nema šanse da su u Meksiku čuli za ovu priču i opis letjelice iznad Zagreba. Evo slike pa pogledajte i razmislite o postojanju tzv. NLO-a...

pike.sch 02.10.2012 22:03

To su Iranci http://www.blic.rs/Vesti/Svet/242927...tanjir-u-Iranu

Grga 03.10.2012 12:18

Kada malo bolje razmislim ne vjerujem da su Iranci prije deset i nešto više godina imali tehnologiju za sastavit najobičniji avion, a ovaj snimak nije baš sličan objektu iz Meksika. Meksički NLO snimljen je ove godine, a iznad Zagreba je viđen 98. godine. Čak su i Ameri bili u povojima sa svojim ''nevidljivim'' avionima...

pike.sch 03.10.2012 12:38

Nisu imali Iranci ali amerikanci sigurno jesu kao i Nemacka pre 2 svetskog rata
http://www.youtube.com/watch?v=xJNlTLSCG58


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 23:57 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!