Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   10 Dinara 1963 (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=8632)

torlak 25.06.2015 19:24

10 Dinara 1963
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
10 dinara iz 1963. godine.

apostata 25.06.2015 20:26

Sladoled
 
U to vreme je popularna "banka" vredila kuglu sladoleda kod sladoledzije iz komsiluka.

torlak 25.06.2015 22:31

El na tocenje ili onaj u kuglama?

apostata 25.06.2015 23:40

Stara dobra vremena
 
Kugla za mali uski fisek, jedna banka, a sladoled u sirokom plitkom fiseku je kostao pet banki (50 dinara). Sladoledzija Irfan je vozio sladoled na biciklu, a mi deca smo cekali ceo dan da naidje, ko nije imao banku, placao je jajem. Cesto se desavalo da nedostaje 1 dinar, da bude recimo 9 dinara, onih aluminijumskih, pa smo strepili sta ce Irfan da kaze, ali bio je dobar covek i uz osmeh davao sladoled.
Taj sladoled na tocenje je dosao kasnije, secam ga se sa ekskurzije u Osijeku, davne 1969, cetvrti razred, obilazak zooloskog vrta u kojem je cuvar urlikao poput Tarzana i ubedjivao nas da mu je upravo on pozajmio glas u filmu, sedenje u letnjoj basti uz Dravu, koka-kola i sladoled na tocenje . . . kraljevsko osecanje koje se zauvek pamti.
Uz sladoledara je i sodar Antal vozio po selu malim konjskim platonom soda-vodu i shabesu, neko slatkasto pice u zelenim flasicama sa klinker zatvaracima. To se obicno kupovalo nedeljom, za "posle rucka", a obavezno se kupovala i lubenica koja se spustala u kanti u bunar na hladjenje do rucka.
Dok su mame pravile rucak, uz obavezan radio-program, mi deca smo isli u bioskop na prepodnevne matineje u nekoj staroj nemackoj evangelistickoj crkvi koja je odlaskom lokalnih Shvaba izgubila prvobitnu namenu, a gde su se najcesce davali predratni filmovi sa Erolom Flinom u ulozi Robin Huda, pa "Tarzan" kojeg je igrao olimpijski sampion u plivanju, inace rumunski svaba, Dzoni Vajsmiler, . . . ali su se najvise cenile kaubojstine sa DZon Vejnom koji je do iznemoglosti ubijao jadne indijance. Predskolski uzrast i deca iz nizih razreda su sedeli na podu, oni iz komsiluka su donosili stolice od kuce, a ulaz se opet mogao platiti i jajima.
Elvis Prisli je polako izlazio iz mode, a Bitlsi su oznacili pocetak novog doba . . . . kod nas su te uloge podelili Ivo Robic i Djordje Marjanovic. Crvena stodinarka je upravo izbacena iz upotrebe.
A nedeljni ruckovi su pocinjali kokosjom supom, za glavno jelo je serivarano pohovano pilece meso sa pire krompirom i paradajz sosom.
Da, tako je to nekada bilo, sto bi Arsen rekao: "Lijepi trenuci nostalgije, ljubavi i siromastva . . .", a o onome posle i sami mozete da svedocite :bier:

torlak 26.06.2015 16:34

Eto koliko secanja probudi jedan sfrj novcic.
Bas lepa prica iz lepog vremeba.
Tada su se ljudi voleli a stvari koristile, a sad se stvari vole a ljudi koriste...

miligor 29.06.2015 14:21

Onda su dosle devedesete, i jos traju..

avgvst 30.06.2015 00:34

Eeeee Apostata lepo si objasnio svaka čast.. Kao da smo u onom vremenu... :)
Eeee Milogore dobro kažeš, još smo u tom vremenu :)

Nego interesuje me što se zvala "banka"?

Solidus1 03.07.2015 21:44

Tih 10 dinara ili banka kako se onda zvala vraća mi sjećanje u kasne šezdesete kada su se već prestale upotrebljavati. Mi smo ih prerađene koristili za druge svrhe. Zvali smo ih tucane banke. Stavljali bi ih pod tramvaj da se malo prošire a onda brzim pokretom ubacivali u stolni nogomet u fliperani ili Salonu kako smo ju mi zvali i dosta često iz prve dobivali kuglice. Stariji su ubrzo izmislili novu stvar pa su banke otišle u zaborav. Jednostavno bi u otvor za žeton kad prodavač žetona ne vidi ugurali kukicu od savijene žbice za bicikl, zakačili mehanizam i povukli ručicu za kugle.
Nedavno sam našao još jednu. Kao i ostale završila je u đubretu a s njim na njivi.

apostata 04.07.2015 11:56

Popodnevni tramvaji
 
Eh kolega, bas me dotuce . . .secam se istih tih tramvaja desetak godina kasnije kada su tutnjali ispod prozora moje sobice u Radicevoj (kod Dinter, kojih verovatno tamo vise i nema) u kojoj sam nakon predavanja sedeo kao najusamljeniji covek na svetu i osluskivao ("Pokisla ulica od prozora dalje i) zvuk predvecernjih tramvaja" . . . . . sve je, bas sve bilo kao u onoj Arsenovoj i zato i ja "Upucujem ovu lijenu popodnevnu misao u ono dvoriste . . . . . . steta, nepovratno steta".
Oni koji ne razumeju ovo, neka mi oproste na ovolikoj sentimentalnosti, ali u mojim godinama se covek neprestano vraca uspomenama, a ja "Raspolazem s jos milion njeznih i bezobraznih podataka nase mladosti koja nas pred vlastitim ocima vara i krade i napusta . . ."
Bas me zanima ima li neko na forumu ko deli interesovanje za poeziju?:bier:

miligor 05.07.2015 10:17

Nema poezije bez Mike Antica..


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 22:20 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!