Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novi vijek (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=168)
-   -   Poplave (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=8184)

apostata 17.05.2014 12:01

Poplave
 
Nedavno sam, nakon 23 godine (od 1.maja 1991.) poceo ponovo da gledam tv. Nikad mi dosta dokumentarnog programa o prirodi i selima, gledam sta sam sve propustio i sanjam povratak, a kako imam vremena na pretek, dnevno odgledam i po desetak emisija. Ovih nekoliko poslednjih dana se naprosto ne odvajam od televizora, gledam tu poplavnu katastrofu koja me podseca na onu ratnu, zao mi ljudi, sirotinje koja je sve izgubila, zao mi bespomocnih zivotinja, kuca i devastirane prirode i jedva suzdrzavam suze kod svakog priloga neke konkretne nesrece, ali i radost kad vidim masovno iskazanu solidarnost i zajednistvo u kojem se ne prave razlike.
Zelim da pozdravim sve kolege pogodjene ovom katastrofom i nadam se da je ono najgore proslo.

ObeliX 17.05.2014 16:33

Bog te cuo kolega ali izgleda da u mom mjestu nevolje tek pocinju. nasipi nisu izdrzali "staru damu " (Savu)

biljadj 17.05.2014 17:06

Moja kuma je evakuisana iz Obrenovca za suprugom i decom.Na sebi imaju jedino sto ima je ostalo.Od kuce na sprat trenutno ima se vidi samo dimnjak.Sve je unisteno a skoro ulozeno dosta u zavrsetak kuce.Organizovao sam se i sa komsijama obezbedio ima garderobu i neke od ostalih potrebstina.Sinoc sam vec zaspao kada se na nasoj lokalnoj televiziji objavilo da se u toku noci krece u spasavanje Sabca.Zao mi je sto nisam otisao jer mi je srce puno tuge i zelim da pomognem kako god mogu.

miligor 17.05.2014 17:55

Ovo je stvarno katastrofa, posle svih zla koje su nas snasle proteklih decenija jos i ovo. Na zalost opet su neki neljudi pokazali svoje lice i podigli cene hrane i vode nekoliko puta.

Nigrianvs 17.05.2014 18:11

Obrenovac i okolina su nastradali katastrofalno, taj grad se kompletno evakuise i jos neka okolna mesta. Sabac je spasen sinoc. Sa moje sremacke strane je alarmantno u kupinovu , progaru,jakovu i boljevcima. Obrez je na visini pa voda nece dostici kriticnu tacku da se obedska bara izlije ali su zato sume sve u prirodnom rezervatu pod vodom, seljaci spasavaju svinje iz sume. Koliko sam cuo u ovim trenutcima nalilazi jos veci talas rekom Savom, situacija je alarmantna.

biljadj 17.05.2014 18:47

Drzimo palceve da se poplava ne siri dalje u bilo koji kraj zemlje.

apostata 17.05.2014 19:40

Palcevi, vrece sa peskom i drzava
 
Nakon ovakve improvizacije drzave, ostaje samo da se drze palcevi. Vidim da je isto u svim banana-drzavama duz reke Save i najgore je sto ce vlasti nakon svega, brzo da zaborave ovu katastrofu i vrate se politickim svadjama, a klima je tek pokazala sta nas ceka u buduce. Ne moze se takav problem resavati na o-ruk i dzakovima peska, mora se u budzetu planirati resavanje tog problema regulacijom recnih tokova i sistemom nasipa. Stete su ogromne i siguran sam da je jeftinija izgradnja pomenutih obrambenih objekata nego sto je steta od samo jedne poplave ovakvih razmera.
Nakon svih strasnih slika iz mesta do kojih su reporteri stigli, rarmisljam sta je sa zaseocima Bogu-za-ledjima do kojih ni kamere, ni pomoc nisu stigli.
Samo da ne bude gore, a iz ovoga treba izvuci pouke.

miligor 17.05.2014 20:19

Vlast je vec pocela da daje izjave o katastrofalnim biblijskim poplavama, ustvari nam polako pune usi da je do ovoga doslo iskljucivo zbog velikih padavina, kriva je klima,kriv je Bog, ustvari svi sem njih. E pa nije tako, zbog cega placamo vode vojvodine i vode srbije, svi mi koji imamo zemlje placamo porez za odvodnjavanje. A znam da 20 godina nisu cistili kanale po ataru. Smesno mi deluju ministri koji su kao zabrinuti i puni razumevanja a samo statiraju kraj jadnih ljudi kada ih snima kamera. A posle ce se vratiti u vile na dedinju. Apeluju na nas da dajemo svoj doprinos, a sto od tajkuna sto su nas opljackali ne traze. Nije mi zao ni para niti rada, prijavio sam se kao ronilac ako treba pomoci tim unesrecenim ljudima. Ali mi je muka jer niko nece odgovarati zbog toga sto nisu na vreme pravljeni bentovi i zastitne barijere, kopani i cisceni kanali,a uzimane su pare od nas. SRAM IH SVE BILO, LOPOVI I NERADNICI.

Nigrianvs 17.05.2014 20:21

Ovaj put je pomoc pri evakuaciji puno ozbiljnija i brza. Nisam hvalisavac politicara ali je premijer Vucic uradio prave poteze izlaskom na lice mesta i ostrim naredbama i apelima na ljude da pomognu. I sto mi se najvise svidja od svega toga, svi ministri su po ugrozenim podrucjima a opet najverovatnije zahvaljujuci premijeru. Ovaj put sam i ja kao i velika vecina odusevljeni time.

pike.sch 17.05.2014 20:31

Pocetak kraja-beginning of the end.
Danas sam tri sata kopao kanal da bih izvukao vodu sa njive. U basti tresnja se rascvetala kao kokice sve su danas muve i insekti pojeli. Jagode su pola trule, bostan vene od prevelike vlage. Na nekim njivama prava jezera, zita polegla, tek sledi prava borba za prezivljavanje.

popimperia 17.05.2014 21:28

Katastrofa je stvarno ogromna.Danas smo nosili pelene ,kašicu za decu,robu i ostalo u FMP-ov prihvatni centar u Železniku i ljudi moji koliko dece i ljudi koji ne znaju šta ih je snašlo to je za neverovati.Ima dece i roditelja koji ne znaju jedni za druge, za poginule se ne dozvoljava objava.Ljudi su vrlo solidarni i kada se to vidi čovek dobije neku novu snagu.Sad je stigao apel da se traže volonteri za odbranu Beograda kod Makiša i ja i sin uskoro krećemo da "odradimo" noćnu na punjenju džakova(možda je to simbolično),ali neka on kao mlad čovek shvati šta je solidarnost.Svi znamo da je država u poslednje vreme bila slaba i da se nije ulagalo u takve stvari,ali ovo je ipak nešto što nije zapamćeno u istoriji i ne može se kriviti niko.Organizacija je što reče Nigri sasvim ok.Veliki pozdrav za sve a i za komšije u Bosni da se solidarišu i izdrže.

ObeliX 17.05.2014 22:17

Pukao nasip na hrvatskoj strani,voda je popustila kod nas ali kako ce Slavonija izdrzati Bog zna.
ovo je vjerovatno zadnji val jer sve bosanske rijeke padaju rapidno ali se skuplja sve u Savu pa dalje.
nije dovoljna opomena bila 2010 g.kad je Drina sve "razgulila",pa se silne pare dale da se sledeca poplava doceka kako treba...2014 ni para ni nasipa. tako ce biti i sada.vidimo se za koju godinu

apostata 18.05.2014 14:21

Kolicina vode i razmere stete
 
Kad se sva ta kolicina vode povuce, tek onda ce se videti razmere stete.
U Krupnju kao da je prosao najveci tornado, kuce su padale kao da su drvene. Ovde na severu kod jakih poplava se vide cele kuce kako plivaju rekom, neke se izvuku i vrate na mesto, a te nase od cvrstog materijala popucaju cim se malo pokrenu i vise nisu ni za sta. Ko ce tim jadnicima sad da napravi kuce . . . ., sigurno nisu bile ni osigurane.
Nadam se da je najgore proslo, jos 1 - 2 talasa Save da se izdrze, a posle mozda sledi Dunav sa svojim vodostajom ...

pike.sch 18.05.2014 19:03

Nista se nije naucilo iz istorije. Praistorijski covek, kelti, rimljani... su uvek birali najsigurnija mesta za stanovanje uvek najvise kote koje nikad nisu bile poplavljene, jedamput nauce nesto i to primenjuju vekovima. Sirmium, Gomolava, Singidunum nikad nisu bili ugrozeni poplavama a danas hoce ljudi da zive pored reke, Novi Beograd sagrade u mocvari. Ljudi ostavljaju svoje kuce u brdima silaze u gradove pored reka da zive pored vode. Obrenovac je posebna prica jednostavno nije pogodno za stanovanje a ne da se napravi grad koji se stalno sirio cesto neplanski i sa nelegalnom gradnjom http://www.youtube.com/watch?v=Xk0uk...&feature=share .
Ovaj dokumentarac sve govori grad mora da se kompletno iseli na sigurnije mesto mozda da se sruse vile na dedjinju i naprave soliteri za ove ljude. A sto se tice solidarnosti sto se stalno napominje svaki minut na tv solidarnost se meri na kilo u odnosu na vreme socijalizma gde se merilo na tone. Danas kad je sve privatizovano kao u americi vecina ljudi sedi pored televizora i sve to posmatra iz fotelje a ono malo vatrogasaca policije vojske koje imamo nije sposobno za takve velike izazove. Nekad dok je sve bilo drzavno dok je bio obavezan vojni rok, gde je sve bilo organizovano mnogo bolje su se branili ljudski zivoti. Da ovaj nas glavonja nije pozvao da se brani Sabac sad bi voda bila u hemijskoj industriji Zorka, Sava bi bila zatrovana desila bi se ekolosta katastrofa. Da nije dosao general Dikovic u Sabac i sve organizovao ovi lokalni politicari to jest gradska vlast koja je potpuno neorganizovana grad se nebi odbranio od poplave.
Nema odavno reda, rada i discipline u ovim nasim banana drzavama zato ce nam biti sve gore i gore.

apostata 18.05.2014 19:14

ZIVEO PIKE !!!
Ja bih te predlozio za predsedniika :bier:

pike.sch 18.05.2014 21:37

Naseg predcednika drzave nema vec nekoliko dana ali tu je Supermen da nas spasava katastrofe.
Hvala kolega, ja sam vec predsednik poljoprivrednog gazdinstva. Za vise nemam ambicija.

KUPAč 18.05.2014 21:47

Nadam ste da ste svi živi i zdravi.

Na žalost ima puno žrtava, neka bude opomena da nismo najmoćnija sila u svemiru, ali i da ono malo što možemo napraviti često radimo naopako.

ObeliX 18.05.2014 23:20

oooom kako su ljudi jadni,ne dodje im ni jedna opomena od Svevisnjega a da oni glavi ne okrenu...samo ponavljaju "KAD CE TA VISE KAZNA OD BOGA,AKO JE IMA"...a eto i ne okrenu se a ona dodje....pa onda kukaju i mole,puzu i gmizu.
Tesko ti je nama ...(opet rakija :) )

pike.sch 19.05.2014 12:02

Ja odustajem od svakog traganja detektorom do jeseni, sezona je gotova. zamolio bih sve koji idu na terene da ne unistavaju useve. Mnogo poljoprivrednika je osteceno ovim vremenskim nepogodama i ne treba nikog dodatno ostetiti. Svaki odseceni kukuruz suncokret soja zbon nekog signala koji ili je smece ili novcic povecava glad i siromastvo kako gazdu tog imanja tako i drzavu to jest svih nas koji u njoj zivimo.
Razmislite malo o tome!!!

ObeliX 19.05.2014 13:06

ja po njivama ne mogu i da hocu. sve poplavljeno do prvih brezuljaka.
ostaje samo suma i planina. da nije toga spakovao bih detektor zauvijek,njive su opuhane a sad poplavljene. nista od njih.
hvala Bogu na sumama i brdima.

Banatski šetač 20.05.2014 13:53

Poplava emocija

Dal sam već matori momak
Dal više ne izdržava stomak
glava više ne može da podnese
sve što voda Srbiji odnese!

I krov nad glavom
i letinu na njivi
i stoku u štali
i nekome brata, sestru, oca...
mom pradedi voda preko groba
Proleće nije najlepše doba!

Gledam svoju nejaku decu
stiskam ih uz sebe
ne bih li im sklonio poglede
da ne vide kako pate bebe
da ne vide tužne kose sede
da ne pamte Srbiju od bede!

Ja znam, proći će ova noć
Ja znam, doći će dan
izdržaće i ovo pogurena sprska pleća
opterećena stotinama nedaća i vreća!

...

Osmesi dečji nek nas s nadom vode
u budućnost srećnu i mirnije vode!

apostata 20.05.2014 15:12

Bravo
 
Bravo kolega za ovu spontanu i iskrenu reakciju na tragediju.

Banatski šetač 20.05.2014 16:33

Izvinjenje i saosećanje
 
Izvinjavam se što u objavljenim stihovima nisu obuhvaćene i ostale pogođene oblasti našeg regiona, ali moje saosećanje je svakako i sa njima!!!!

:(

pike.sch 20.05.2014 22:40

Da vas utesim u Evropi bilo je i jos gorih poplava sa vecim zrtvama http://www.b92.net/info/vesti/tema.p...&nav_id=850624
a tek Indija, Kina...

kratki 20.05.2014 22:51

Ovo nadjoh na netu....

Šapnula je Drina Savi jednu priču o poplavi.
- Riješila sam, Savo, sestro,da se vrati sve na mjesto.
Izliću se iz korita, potopiću polja žita.
Puteve ću potopiti i krovove sve prekriti.
Da podsjetim srca mnoga,šta je bratstvo,
šta je sloga.
I granice izbrisaću, da izmirim srpsku braću.
Jer tek onda kad izgubi, brat će s bratom da se ljubi.
Brat će brata da pomaže, brat će s bratom da se slaže.
I saznaće srca mnoga za jednoga oca - Boga.
Da se njemu oni mole i Hrvata, brata vole.
Da poteku sa usana molitve za Muslimana.
I da vole braću borce, Makedonce,Crnogorce.
U molitvi svak' pomene braću našu, sve Slovene.
Da se brat sa bratom druži, prijateljsku pomoć pruži.
U nevolji da se sjete jedan drugom da dolete.
To su, Savo, želje moje, da se vrati sve na svoje -
Drina reče, pa poteče.
Pričekaj me, Drino, vodo, poći ću i ja sa tobom.
Potecimo mi zajedno, neka budu svi k'o jedno.
Nek' nauče da se vole, Bogu ocu da se mole.
Nek' se sjeti brat svog brata, da ne bude više rata..

Nigrianvs 21.05.2014 12:51

http://www.kurir-info.rs/poslednji-o...clanak-1375351
.............

pike.sch 21.05.2014 13:22

Veoma vazno mine prete http://www.youtube.com/watch?v=e66KyfP5gKg#t=136

ObeliX 21.05.2014 13:51

Citat:

citat od pike.sch (Prilog 83322)
Da vas utesim u Evropi bilo je i jos gorih poplava sa vecim zrtvama http://www.b92.net/info/vesti/tema.p...&nav_id=850624
a tek Indija, Kina...

bitna je razlika kad u Kini ili Indiji nastrada 1 000 000 ljudi i kad se to desi u nekoj od mini-drzavica kao sto smo mi.
"sudarila se dva voza u Indiji i poginulo 5 000 ljudi" : .

Stalker 22.05.2014 20:47

Strašno,
poslatn ču tri uplate na tri zemlje, molim savjet na koje adrese. Da pomoč zbilja stigne onima kojima je potrebna. Dajte mi broj računa i recite zašto mislite da je baš to taj broj rač.Može i na pp.

ObeliX 22.05.2014 22:46

mislim da je najbolje ako ide preko Crvenog Krsta/Kriza.

kratki 23.05.2014 08:30

Ja sam uplatio na Caritas, Hochwasser Balkan Spende

zeljketa 26.05.2014 17:37

Ove poplave su su zaista prava katastrofa.U subotu sam prosao kroz Maglaj i Doboj i mogao sam vidjeti nevjerovatne posljedice razaranja vodenog talasa;metarske naslage drveta,namjestaja ,plasticnog otpada i mulja,razorene ceste,mostovi i ulicna rasvjeta.Sve je izgledalo tako sablasno i prazno.
Milioni plasticnih kesa i smeca koje vise po oguljenim granama oborenog drveca ,a i onog koje je uspjelo da odoli bujici,su svjedocili o nemarnosti ljudi i njhovom nepostovanju prirode.Sjetio sam se kako izgledaju nase sume;kao da je bobma pala i to jedna velika...Nemoguce je da se normalno krece kroz sumu od svih onih ostavljenih grana i stabala.Kad kod odem u traganje,pored pticijeg cvrkuta,se negdje cuje i motorna pila.Prije par dana sam skoro ostao u sumi sa autom,jer su ,dok sam ja trazio,sumokradice unistile put izvlaceci oborene balvane.
Moram napomenuti i to da se svugdje,ama bas svugdje,prave divlje deponije za odlaganje smeca.U kanjonu rijeke Lasve je napravljena deponija na svakom mjestu gdje nedostaje bankina na cesti.

Mislim da su ljudi sami krivi za sve ono sto ih je zadesilo i da bi bolje bilo da, umjesto da krive nekog tamo Boga,promjene svoje ponasanje.Bolje bi bilo da ne obaraju svako stablo koje je na dohvatu motorne pile,da ne bacaju gradjevinski i drugi otpad na obale rijeka,suzavajuci im tako korita,da ne grade stale kuce i pomocne objekte na samoj obali itd,itd.
Malo vise respekta za prirodu,a malo manje arogancije,jer priroda ce da uspostavi ravnotezu i po cijenu da izbrise ljude sa lica zemlje.Proslost nas je naucila da je to tako jednostavno...

Marko 27.05.2014 10:46

Upravo je čovek glavni krivac, kuće se prave bez ikakvih dozvola, bez inspekcija i zabrana gradnje. Seču se rečišta pa reke izlivaju i odnose obale. Drzava i lokalne samouprave pijanče po kancelarijama i lade se klimama. Niko ne mari zadnjih 20 i kusur godina da se očiste obični kanalai a kamoli da se osiguraju bedemi.BANANA REPUBLIKA

pike.sch 27.05.2014 13:08

Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Crni Saruman je okrivio bradatu pevacicu za ove poplave i pozvao vernike da se anti dodolama zaustavi kisa. Joj koliko gluposti citam na vestima ovih dana da je to zastrasujuce sa jedne strane a sa druge mnogo smesno. Nama treba hitno revolucija. Proleteri ujedinite se!

miligor 27.05.2014 19:31

Najbolja je izjava Tome diplome(predsednika) da je ovo upozorenje nama,tj.narodu. Kao da je narod kriv, a ne nesposobnost stare i nove vlasti koja nije nista radila da se sve ovo spreci. Ta izjava me podseca na kralja Ibija.

apostata 28.05.2014 19:36

Saglasan
 
Citat:

citat od zeljketa (Prilog 83378)
Ove poplave su . . . .Proslost nas je naucila da je to tako jednostavno...

Kolega, osecam koliko besa i tuge je u tebi sto su stvari takve kakvima si ih opisao i da bi o tome mogao ceo dan da pises pun gneva . . . . .Saglasan sam s tobom 100%. Ne znam da li mi je vise zao ljudi (pa i takvih koje opisujes) ili prirode - ni krive, ni duzne, a ona nam je SVE:

pike.sch 29.05.2014 13:01

Nisam znao da postoji vulkan na Balkanu i to u Makedoniji, kazu da su ga vatrogasci uspesno ugasili, bar trenutno http://www.blic.rs/Vesti/Svet/469320...n-u-Makedoniji
http://www.youtube.com/watch?v=5jl1uOL6WWg

ObeliX 29.05.2014 16:58

krenulo je...

pike.sch 29.05.2014 20:33

Od početka kišnog maja Srbiju je zatreslo 11 slabih zemljetresa, čak osam od 16. maja do sada, intenziteta do 2,6 stepeni po Rihterovoj skali. Seizmolozi upozoravaju da bi zbog poplavnog talasa u narednim danima podrhtavanja tla mogla biti još češća, pogotovu u oblastima sa akumulacionim jezerima, a koja su inače podložna zemljotresima.
- Posle poplava, vode prodru duboko u tlo i menjaju ravnotežu podzemnih voda, što ubrzava procese podrhtavanja zemljišta koja bi se i inače dogodila. Ovo se sada naročito dešava oko akumulacionih jezera iz kojih je ovih dana puštana voda, poput Gruže kod Kraljeva, brana kod Bajine Bašte i Nove Varoši.

pike.sch 10.06.2014 21:56

Nastavak apokalipse http://www.blic.rs/Vesti/Svet/472246...uji-u-Nemackoj


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 00:01 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!