Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Stari novcici (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=192)

bocko 16.03.2005 21:09

Stari novcici
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 4)
Moze li mi neko reci za prilozene slike novcica, kojem dobu pripadaju, kojoj zemlji i kada su iskovani.
I neka slobodna procena koliko odprilike vrede, i da li je neko iz SiCG zainteresovan da ih kupi
Hvala

Vumi 16.03.2005 22:06

Srebrni novcic je (2, 5 ili 10) Piastera. 2 Piastera su kovani od 1882-1908, 5 Piastera od 1882-1908 i 10 Piastera su kovani od 1886-1907. Kovani su pod Abdulom Hamidom (1876-1909)- Kataloska vrijednost je za 2Piastera oko 2,5 evra, za 5 Piastera, 3 evra i za 10 Piastera ca.5 evra. Posto je novcic probusen vrijedi onoliko koliko vrijedi kolicina srebra.

Ovaj bakarni je kovan pod Abdul Medschid-om (1839-1861) inace radi se o 40 Para koje su se kovale od 1854-1861 godine - vrijednost oko 4 evra

Oba novcica su turski novcici.

P.S.
Zamolio bih te da ne stavljas oglase o prodaji, ako vec zelis da prodajes onda to cini putem poruka ili mozes se ukljuciti na chat i tamo o tome pricati...

bocko 17.03.2005 01:45

Hvala na informaciji
Izvinjavam se sto sam na forumu trazio kupca, nisam znao da nije dozvoljeno.
Mozete mi dati neki link gde mogu malo vise procitati o tom novcu, kao i slike novca tog vremena
Hvala

Vumi 17.03.2005 09:26

Evo ovaj link, ali je na njemackom jeziku
http://www.anumis.de/lexikon/p/pp129.html

Probaj preko Googla ili nekog drugog pretrazivaca da nadjes vise podataka...

bocko 17.03.2005 11:15

Probao sam preko Googla, i za piastre sam i nesto nasao, ali za ovaj od 40 para, slabo, dobijam samo nemacke sajtove, a i nezgodno je postaviti upit "40 para" dobija se svasta
A nesto me buni sledeci text koji sam nasao, ako mi mozes rastumaciti :

"Sultan Abdulmedžid (1839-1861) počinje kovati veoma lijep i krupan srebrni novac koji po njemu dobija naziv "MEDŽIDIJA". Promjer ovog novca je 37 mm a težina oko 12 grama, a vrijednost mu je bila 20-24 tadašnja groša. Istovremeno je kovana i zlatna medžidija. Za sultana Abdulhamida II (1876-1909) u upotrebu kao novčani metal ulazi i nikl. Od ovog metala novac se prvi put kovao u egipatskoj kovnici. Za njegova nasljednika Mehmeda V (1909-1918) prekida se tradicija kovanja novca sa ustaljenim tekstom, pa se tako kuje moneta (1911.g.) u vrijednosti 40 para na kojoj je tekst: "Nuriyyat, Musavat, Adalet" (Sloboda, jednakost, pravda) "

Ovde pise da je sultan Abdul Medzid kovao srebrni novac, a ne bakarne kao sto si rekao da ovaj moj pripada tom periodu, i zvali su se MEDŽIDIJA,
a Abdul Hamid pocinje da kuje novac od nikla, kako pise, pa ispada da su ovi piasteri od nikla a ne od srebra, i tek se tada spominje novcic od 40 para.
Nije mi to bas najjasnije
Citat je sa sledeceg linka http://numizmatika.pondi.hr/turski.html

Vumi 17.03.2005 11:26

Pazi ovako, ja sam ove podatke povadio iz kataloga i na osnovu slika koje su tamo i slika koje si ti postavio ovdje. Lako je moguce da sam u necemu pogrijesio jer ti znakovi na novcicima mogu da puno promjene o kome se nominalu tacno radi. Sto se tice kovanja novca pod Medzidom, ne vidim razloga zasto on ne bi kovao i bakarne novcice u svoje vrijeme jer bakarni novcici su jednostavno manje vrijednosti od samih srebrnih novcica. Kako je ko nazivao te novcice o tome ti ne mogu nista reci, mozda je na toj stranici koju si ti naveo taj "neko" nazivao te novcice tako ili ovako a oni su vjerovatno imali svoje pravo ime. Veliku stvar kod odredjivanja vrste novca igra i uloga da se navede promjer i ako je moguce sama tezina novcica jer dosta novca ima isti izgled a jedni su veci dok su drugi manji. Ja ti ne mogu sad pokazati slike novcica na osnovu kojih sam ti rekao o kakvim se novcicima kod tebe radi ali cu to pokusati u toku dana uciniti. Ovo je bio samo moj pokusaj da ti pomognem sto ne znaci da je sve sto sam napisao i tacno. Nisam nikada imao kontakta sa turskim novcem ali raspolazem literaturom u kojoj postoje i primjerci turskoga novca. Kako vec rekoh to je bio samo moj pokusaj i ako nije uspio, mislim da sam bar malo pomogao pri rasvjetljavanju "tajne" novcica ;)

P.S.
Abdul Medzid jeste kovao bakarne novcice i to u vise nominala !!!

Vumi 17.03.2005 12:15

Prikažite listu dokumenata (Broj: 9)
Sto se samih novcica sa arapskim znacima tice tesko ih je razlikovati jer se u samom znaku na njima - "Tughra" pojavljuju razlicite varijacije kod razlicitih vladara. Evo na sledecim slikama se mogu vidjeti detalji toga znaka

Vumi 17.03.2005 12:38

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Evo kako recimo izgleda 10 Para od bakra pod Abdulom Medzidom, stanje novcica je jako lose...

bocko 17.03.2005 21:29

Ja ti se zaista puno zahvaljujem na svim odgovorima, i trudu, i zaista si mi mnogo pomogao, jer jako je tesko snaci se na netu samo sa slikama, kada neznas tacan naziv novcica koji imas.
Tako da, stvarno nemam reci, na tvom poznavanju materije, i uopste ne sumanjam u ono sto si mi rekao.
A reci mi nesto o sebi, ako nije problem, koji su tvoji omiljeni novcici, sta si dosad sve skupio i tako to.
I cisto kao neku zanimljivost, navedi mi par novcica, ili neku seriju, koja je postigla neke rekordne cene, kao i razlog za to. Npr, koji je najskuplji novcic ikada placen na nekoj aukciji
Pozdrav, i hvala na svemu

Vumi 17.03.2005 23:54

O sebi nemam sta da ti kazem osim da sam kao mali djecak poceo da skupljam novcice, rodom sam iz BiH (RS), trazenjem se bavim nekih 2-3 godine. Omiljeni novcici su mi rimski, mada mi ne smetaju ni drugi. Sto se tice poznavanja materije ne mogu bas reci da sam neki strucnjak ali snalazim se. Sto se tice najskuplje aukcije, ne znam jesi li mislio na moju aukciju a ako si na to mislio odmah da ti kazem da ja ne prodajem nadjene stvari. Puno toga nisam ni nasao, u forumu o antickom novcu, ako si citao, mozes vidjeti moj do sada najveci uspjeh a radi se o rimskim denarima iz ostave novca, pronadjene sasvim slucajno trazeci bez odredjenoga cilja i samo zbog lijepoga vremena koje je tada bilo.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 17:28 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!