Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Turski zlatni novcic (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=768)

Kameleon 06.01.2006 18:16

Turski zlatni novcic
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Vec neko vreme pokusavam da saznam koji novcic posedujem. Naime dobio sam ga kao poklon od babe, malih je dimenzija, precnika oko 13mm, predpostavljam da je turski. Is price znam da je koriscen kao ukrasni u obredima vencavanja (sto se moze videti jer je izbusen a moja baba je posedovala nekoliko primerka). Zanima me kada je kovan, za vreme kod vladara i sta znaci njegov natpis, pa na kraju krajeva i koja je njegova vrednost. Unapred zahvalan!!!

Kameleon 06.01.2006 22:53

I jos Turka
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Poreklo isto, samo je ovaj malo drukciji, skoro su iste velicine, na prednjoj (ili mozda zadnjoj strani, ko zna) postoje neki zigovi (jako mali 1mm-1,5mm, ali jako precizni). Da li zna neko koji su ovo novcici.

Miki 06.01.2006 23:26

Pozdrav Kameleon , sto se tice svih podataka i pomoci u vezi tvojih novcica moraces najverovatnije da sacekas odgovor od Zlatkovicsa , moje misljenje u vezi vrednosti : posto su oba novcica ( dukata ) izbusena , vrednost im je onoliko koliko je inace na trzistu aktuelna cena zlata po gramu .

Kameleon 07.01.2006 12:22

Hvala Miki na odgovoru, sacekacu Zlatkovicsa da mi da odgovor.
A ja imam jedno pitanje posto sam amater na ovom polju. Da li uvek kada je izbusen novac znaci i da je totalno obezvredjen? Nailazio sam na neke aukcije na ebay na kojima su i takvi novcici dostizali visoke cene ili to vazi samo za raritete.

Pozdrav

perun 07.01.2006 12:25

Pozdrav Kameleon, kod nas se taj novac zove Mahmudija ima ga u dvije vrste tj. razlika u finoci. Vecina je radjena 585 (14karata) i cijena probusenog po gramu krece se izmedju 5 i 6 Eura. Ti mali zigovi su "Drzavni zigovi" kontrola finoce, slicni se i danas stavljaju na nakit.

Miki 07.01.2006 19:11

Kao sto si vec i sam rekao .... to vazi obicno za Raritete tj. redje primerke , mada i oni kada su izbuseni dostizu 3-5 puta manje cene nego sto su njihove ne-izbusene kolege , citiracu U. Kampmann : Novcici bivaju cesto buseni ,da bi mogli biti noseni kao nakit - takve rupe mogu biti od strane dobrih Zlatara delom sa ,,metalom,, popunjene i po potrebi dodatno gravirane , svejedno - takvi novcici gube dosta na ceni .

zlatkovics 10.01.2006 00:20

Izvinjavam se sto malo kasnim bio sam malo odsutan zbog praznika,
Kameleon novcici jesu turski i poticu s pocetka novog veka.Na oba novcica imas utisnutu godinu kovanja a to se u turskom novcarsrvu pojavljuje posle 1450 god.Tvoji novcici otprilike pripadaju Muradu III(1574-1595) ili Sulejmanu II(1687-1691).
Sto se tice natpisa na novcicima od 1400 god pa nadalje na vecini tuskih novcica na aversu pise Sultan Mehmed sin Murata Hana svijetla mu pobjeda bila, a na reversu Sultan oba kopna i gospodar oba mora, sultan sin sultana.Sto se tice vrednosti odgovore si dobio od ostalih
Nadm se da sam bio od neke pomoci , a ako se zanimas za tuski novac na ovom forumu imas nekoliko priloga o novcu turskih sultana procitaj .
Pozdrav.

Kameleon 10.01.2006 03:03

hvala
 
Hvala na informacijama. Vec sam procitao sve priloge na ovom sajtu sto se ticu Turskog novca. Da li mozda znas da li postoji neki sait na kome postoji katalog turskog novca (po mogucstvu engleski a ne nemacki).

zlatkovics 10.01.2006 23:58

Probaj na ovom linku mozda nadjes nesto sto te zanima
http://users.rcn.com/j-roberts/turkey.htm

Kameleon 23.01.2006 21:28

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Nista dok sam ne zasuces rukave :). Hvala na pomoci, malo sam trazio i sam, pa evo sta sam nasao. Na turskim novcicima obicno pise koje je godine sultan ili kralj bio krunisan (donji natpis) i to je na ovim novcicima 1223, sto se poklapa sa krunisanjem kralja Mahmuda II 1223-1255 (u nasim godinama 1808-1839). A gornji natpis je broj u kojoj godini njegove vladavine je kovan novcic. Za prvi je to 1827 i ovo bi trebalo da bude Ľ Zeri-a, a za drugi neznam (jos proucavam brojeve). Ove nedelje sam nabavio jos jedan turski novcic, istog vladara Mahmuda II neznam koji je ovo metal posto ima ljubicasti odsjaj ali trebalo bi da budu 10 ili 20 para. Ako se neko malo vise razume u problematiku turskih novcica nek me uputi ili ispravi ako sam u gore navedenom tekstu negde pogresio. Usput ima li neko kako se pisu Turski (mislim na jezik kojim su pisali na novcu) brojevi :)


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 01:13 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!