Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novac (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Da li je novcic u pitanju??? (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=477)

Vumi 06.09.2005 22:49

Da li je novcic u pitanju???
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 1)
Posto je bilo lijepo vrijeme otisao sam sa jednim pozanikom malo u trazenje. Nije to bilo nikakvo poznato mjesto, jednostavno smo izabrali jedan vinograd. Pored dosta dugmica i nepoznatih dijelova (nakit ili sta je vec), pronasao sam i ovo. Inace bilo je savijeno i jedan radnik u vinogradu (ispostavilo se da se i znamo cak- inace je nas covjek) je htio da vidi o cemu se radi. Rekao sam mu da ne probava da ga ispravlja jer ce puci. Kako je on njega okrenuo medju prstima, zeleci da vidi i drugu stranu, novcic se prelomio. Kada sam dosao kuci i malo ga oprao u vodi, pokazalo se da je po svemu sudeci srebrni. Inace na drugoj strani nema nista. Promjer je ca.1cm, debljina zanemarljiva. Da li je neko vidio nesto slicno. Po nacinu pisanja brojeva rekao bih da spada u period Kreuzera Franje Josifa a mozda se cak radi i o 1900 godini...

zlatkovics 07.09.2005 00:09

A ja taman pomislio da sam kompletirao katalog Habsburgovaca... :00000125:
Habsbuski jeste 99% ali nisam siguran sta je lici na talir iz 1752.
Ne znam sta znace ona jedinica i devetka ali mislim da ne datira iz 1900 jer su taj nacin pisanja prestali koristiti oko 1850-60 god.
Znam da nisam bio od velike pomoci ali trudim se :comp18:

zlatkovics 07.09.2005 00:39

Prikažite listu dokumenata (Broj: 2)
Evo i slike tog talira, koliko razumem radi se o laznjaku ovaj tekst stoji pored njega:Liard Tarile de Jos Austriece 1752. Prevedi sam posto sam ja u svadji sa stranim jezicima:

Vumi 07.09.2005 00:56

Zlatkovics, ja sam rekao da mislim da je 1900-a jer mi se ucinilo da na dnu mogu da se procitaju te cifre. Talir nije u pitanju jer se radi o novcicu precnika jedva 1 cm dok su taliri precnika oko 4 cm i maaaaalo su tezi od ovoga sto ja imam :). Sto se tice pisanja cifara u pravu si. Da li znas na cijim se novcicima pojavljuje lav koji stoji na 3 uzvisenja ili sta vec, da li se tu radi o kovnici u Tirolu ili cemu ?

zlatkovics 07.09.2005 01:42

Nisam siguran pa nebi da pametujem ali pogledacu.
Znam da nije talir samo sam rekao da lici na njega a na osnovu detalja bi rekao da su iz priblizno istog perioda
(Kao sto sam vec rekao jos na pocetku ja sam taze u svemu ovome, jos uvek citam i ucim, ali nadam se da cemo uskoro moci da diskutujemo mnogim temama, naravno ako budem dobar djak)

zlatkovics 07.09.2005 01:57

Zaboravisam da dodam mada sigurno znas.
Habsburzi su obicno godinu kovanja utiskivali sa leve i desne strane grba tako da je godina kovanja siguno okrugla(1700,1800..) ne mogu da vidim koji je broj pord jedinice sa leve strane, ako ga mozes razaznati znaces iz koje je godine

Vumi 07.09.2005 02:19

To znam i ja ali je bas na tome mjestu ostecen i golim okom ne mogu da vidim...ne znam gdje mi je kcerka ostavila lupu :)

zlatkovics 07.09.2005 16:33

Sto se tice kovnice tu ti nemogu reci nista, a sto se tice lava-pantera u Austijskom novcarstvu se pojavljuje na reversu ili u okviru grba u periodu od 1500 negde do 1700 ali u drugacijoj formi i kasnije na 1 groeshlu iz 1782 i u naj slicnijoj formi sa tvojim novcicem , i on je kovan za vreme Fraza Josepha I ako se ne varam.
(U periodu od 1500-1700 lava-pantera su na svom novcu stavljali vojvoda Karl, Klagenfurt i Johann Jakob Khuen kao i Leopold 1632...)

Nadam se da ce se neko javiti reci o cemu se tacno radi .

Vumi 09.09.2005 11:01

Radi se o :

1 Pfennig iz Mainza
GROF LOTAR FRANZ (1695-1729) - Schönborn
Novcic je kovan samo sa jedne strane na kojoj se nalaze tri grba- Mainz, Bamberg i Schönborn


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 13:34 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!