Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Priče...legende...itd (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=112)
-   -   prokletstvo numizmaticara (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=2796)

pdragan 08.03.2008 23:44

prokletstvo numizmaticara
 
imam jedno pitanje!jel neko cuo nesto o ovome?
ja sam cuo bar desetak tragaca,da pricaju o ovome,nebitno dali su tragaci,kupci,prepro davci ili se krecu u tim krugovima.
recimo jedan prica o prijatelju-taj sto je nasao para ili ostava,a gledaj ga sad bez zute banke i bez porodice.
bije ga neki maler ili takve stvari.
bas bih voleo da cujem jos nekog u vezi ovog.ne mislim na prokletstvo nadjenog zlata,nego konkretno rim.pozdrav:700:

Pretorijanac 09.03.2008 02:19

Moj rojak tvrdi da kao i ljudi svaki predmet ima neku svoju energiju, sudbinu.
Njegova teorija je da se ljudske i sudbine artefakata prepliću i nadopunjuju...
Iz toga proizilazi da npr. neolitski amuleti, žrtvenici i idoli nisu stvari za igranje.
Isto je i sa plemenitim metalima. Vazda smo prosipali tudju krv da dodjemo do njih.
Ja za razliku od svog rojaka nisam uopše "gadljiv" ni na jednu vrstu arheologije.

apostata 09.03.2008 09:17

Mislim da ovaj nas hobi nije nikakav izuzetak kada se radi o pridavanju stvarima i pojavama atributa koje oni, u stvari, ne poseduju. Na onim je nasim prostorima vecina ljudi danas "bez zute banke" i cesto sa rasturenim porodicama mada su nekada ziveli mnogo bolje dane, a ovim se nasim hobijem nikada nisu bavili. U pitanju je covekova praiskonska sklonost tumacenja ovozemaljskog zivota nadprirodnim silama i otuda potice milenijumski kontinuitet fetisiziranja odredjenih predmeta i ritualiziranje odredjenih radnji. Verovatno svako od nas poznaje ribolovce, lovce ili "obicne" ljude koje ne smete da pitate kuda idu da im ne biste uzeli srecu za koju oni veruju da ih prati. Verovatno mnogi od nas poseduju nekakve amajlije (talismane, amulete)od kojih se cesto ne odvajaju i dok spavaju. Siguran sam da i sami obavljate i najbanalnije radnje uvek i uvek na isti nacin. U ostalom, okultizam i mistika nikada u modernijem dobu nisu doziveli veci procvat nego danas. Problem je sto smo mi "arheolozi" jednako bolesno posesivni kao i svi ostali materijalisti. Svi se slazemo kako je neponovljivo uzbudjenje i zadovoljstvo pronaci same artefakte ali jos ne poznajem nikog ko ih se sa istim zadovoljstvom resava bez adekvatne novcane naknade, a to je opet samo materijalisticki odnos. Za materijalizam i posesivnost se u nasem jeziku koriste reci koje nemaju bas previse laskavu konotaciju ali, mozda bas zato, jos bolje objasnjavaju nasu ljudsku prirodu. A, ako smo vec takvi (sto, inace, ne volimo sebi da priznamo), nije ni cudo da cesto zavrsavamo "bez zute banke". Za razumevanje samog korena naseg problema potrebno je vratiti se u daleko paleolitsko vreme kada je prvom coveku palo na pamet da obradjuje zemlju i uzgaja zivotinje i time udari temelje klasnom drustvu sto je dovelo do toga da u danasnjim jezicima, onog dela Sveta koje nazivamo civilizacijom, najvece razlike izrazavaju upravo dve reci: MOJE i TVOJE.
Da ne duljim, kome imena John Zerzan, Pierre Clastres, Marshall Sahlins, Guy Debord, Bob Black, ... nesto znace, razumece. Molim moderatora da ne skracuje tekst (sem upravo ove recenice)jer gore navedeni pisu upravo o vremenima u cije smo artefakte zaljubljeni.

Pretorijanac 09.03.2008 11:42

E čuo sam za ovog Bob Rocka. :) Neki glumac beše? :) :)
Rečit tip ovaj Apostata. :nahrung00

Enigma 09.03.2008 19:35

"Pola pijem, pola Šarcu dajem". Posesivnost je prokletstvo, otvorimo srce, poštujmo sve oko sebe i neće biti prokletstva, oslobodimo se veriga koje smo si sami nametnuli. :26:

Stalker 09.03.2008 20:08

Puno je vode od onda prošlo, ona je sve isprala.

Enigma 09.03.2008 22:05

Citat:

citat od Stalker (Prilog 22918)
Puno je vode od onda prošlo, ona je sve isprala.

Na žalost, ako ne obuzdamo tu bujicu neće nas više biti. :26:

pdragan 09.03.2008 22:42

znaci da neceg ipak ima?odlicno,idemo dalje sa komentarima,mislio sam da nece biti ni jednog.
ali ima i iskrenih ljudi?

Vumi 09.03.2008 22:59

Vidim ja da mene neće nešto u životu...moraću baciti svoju kolekciju novčića pa da i ja stanem na zelenu granu :)

Enigma 09.03.2008 23:12

Citat:

citat od Vumi (Prilog 22936)
Vidim ja da mene neće nešto u životu...moraću baciti svoju kolekciju novčića pa da i ja stanem na zelenu granu :)

Ova ti je dobra ! :totlach: :26:


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 22:32 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!