Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   TROJA (sve na jednom mjestu) (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=3921)

Grga 04.05.2009 20:04

VUMI
 
Pošalji mi mailom adresu u BiH pa kad navratim u Gradišku mogu ti poslati knjigu, ali...mogu nešto materijala bubnuti i na ovome forumu, ako dozvoliš...

Enigma 04.05.2009 20:07

Pošto se mi bavimo visokim tehnologijama, nema potrebe da ćamim tamo, djeca rade svoj posao, dok sam ja u potrazi da bi i u buduće imali što raditi. :)
Zvrcni me dan prije da te sačekam. :) :26:

Vumi 04.05.2009 21:33

Citat:

citat od Grga (Prilog 35490)
Pošalji mi mailom adresu u BiH pa kad navratim u Gradišku mogu ti poslati knjigu, ali...mogu nešto materijala bubnuti i na ovome forumu, ako dozvoliš...

Da li znas koliko kosta postarina za austriju, platio bih ti sve to zajedno? Postavi slobodno dio materijala ovdje, vjerujem da ce svakoga zanimati i ta tema.

pike.sch 04.05.2009 21:41

Citat:

citat od Grga (Prilog 35490)
Pošalji mi mailom adresu u BiH pa kad navratim u Gradišku mogu ti poslati knjigu, ali...mogu nešto materijala bubnuti i na ovome forumu, ako dozvoliš...

Imas dozvolu Vumija, jedva cekam tvoje priloge ako moze nesto i o Troji.:26:

Miki 04.05.2009 21:51

Citat:

citat od pike.sch (Prilog 35501)
Imas dozvolu Vumija, jedva cekam tvoje priloge ako moze nesto i o Troji.:26:

apropo troja , zar je oficialno nisu vec pronasli pre nekoliko godina tik preko puta grcke u danasnjoj turskoj :) ???

Vumi 04.05.2009 21:56

Cika se zvase Siman ili nekako slicno :)

Grga 04.05.2009 22:29

Može dečki moji lijepi, evo prve stranice eventualne buduće knjige...
 
POZNATO O TROJI

Pronađena je već nekoliko puta, iako mnogi kažu da je još nema i da je ovo samo mitska priča koja se nikada nije ni dogodila. O njoje su napisane stotine novinskih članaka, snimljeno mnoštvo dokumentarnih filmova, nekoliko igranih, crtanih... Riječ je, naravno, o legendarnoj, mitskoj Troji, opisanoj u Homerovim djelima Ilijadi i Odiseji. Da li su ova zemlja i ovaj grad zaista postojali? Gdje su bili smješteni? Kako su izgledali? Postoji li neki trag?
Nije mi namjera opisivati sve do sada u svijetu rečeno, već samo želim svoje dugogodišnje istraživanje prenijeti čitateljstvu na prosudbu. U javnosti je prihvaćeno otkriće drevne Troje 1870. godine kada je, navodno, njemački trgovac Heinrich Schliemann u Maloj Aziji iskopao ovaj stari grad - i golemo Prijamovo blago. Do današnjih dana ništa se nije promijenilo u tumačenju ovog arheološkog događaja. Tamo je Troja i to je to...Da li baš?
Meksički pisac Roberto Salinas Price ne slaže se sa ovom teorijom već u svojoj knjizi ''Homerova slijepa publika'', tiskanoj 1984. godine tvrdi da je Troja bila u Gabeli, mjestu između Čapljine u Hercegovini i Metkovića u Hrvatskoj. Iznio je mnoštvo dokaza u prilog svoje teorije, ali obilato je prilagođavao Ilijadu ovome krajoliku, naravno, da bi bilo što uvjerljivije.
Osobno sam se koristio drugačijom taktikom. Tražio sam krajolik opisan u Ilijadi i mislim da sam ga pronašao skoro u detalje. Konzultirao sam se sa jednim pomorskim stručnjakom, a on je, misleći da ga ispitujem zbog znatiželje, protumačio neke pomorske zakone, kao naprimjer, brzinu broda u čvorovima, odnosno, nautičkim miljama... Znao je skoro u detalje sve vrste jedrenjaka i njhove brzine tijekom posljednjih nekoliko stoljeća u raznim državama svijeta i ugodno me iznenadio rezultatima, koji su se savršeno uklopili u tekstu Ilijade.
Onda se pojavi jedan povjesničar i filozof iz Aranđelovca sa svojim mišljenjem. Bilo bi dobro da usporedimo dokazne materijale, ali nema veze, ja ću reći svoje, a ako budu isti ili slični s njegovima, slučajno je, jer nas dvojica nikada se nismo niti sreli niti čuli.
Mislio sam u nekoliko navrata prošetati ''Homerovim zavičajem'', pošto nije baš predaleko, ali znate kako to već ide u ovakvim situacijama... Ili nemam volje, ili nemam vremena, ili su mi nedostajale financije za jedno kratko putovanje izvan Hrvatske. Stoga sam sakupljao dokazni materijal tamo gdje sam imao pristup - iz nekoliko knjiga, sa interneta, tiska, TV-a, od prijatelja, poznanika...Većina kockica uklopila se u moje istraživanje, a svaki novi detalj uredno pronađe svoje odgovarajuće mjesto u sadržaju već napisanoga teksta. Još samo za jedan podatak nisam siguran, iako sam čuo da postoji, a manifestira se u obliku turskih kupki. Moram se uvjeriti imaju li u tome kraju bilo kakvi izvori tople vode. Ako se podatak o turskim kupkama sa termalnom vodom pokaže istinit onda me nitko neće moći maknuti sa dobrog traga.

Enigma 04.05.2009 22:33

Tako je Vumi, Šliman je bio je_bivetar, pustolov i manipulator, a jedno vuče drugo. Jako je upitno da li je na brežuljku Hisarlik bila drevna Troja. Osobno mislim da je Troja bila respektabilna država, a ne grad - državica, po Homeru; lako ju je locirati na Balkanu, osim ako sve skupa nije fikcija. :) :26:

Grga 04.05.2009 22:37

PS za VUMIJA
 
Daj adresu mailom i šaljem ti knjigu u Austriju...besplatno ...Poštarinu plaćam osobno. Jedini mi je problem što je knjiga u Slavoniji, a ja sam trenutno u Rijeci...

Grga 04.05.2009 22:48

Evo par sličica jednog grada koji se savršeno uklapa u Homerov govor
 
Prikažite listu dokumenata (Broj: 5)
Mislim da ste pogodili na koji grad mislim. Imam skoro sve dokaze...


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 06:38 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!