Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Novi vijek (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=168)
-   -   Racunanje vremena (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=8891)

apostata 12.02.2016 20:28

Racunanje vremena
 
Retko citam tekstove koji se veoma lako i senzacionalno kite etiketom teorije zavera, ali sam nedavno nasao jedan tekst koji, u temi o nepozdanosti istorije kakvu znamo, dotice i problem racunanja vremena, pa pominje kako su jos Isak Njutn, a u XIX veku i neki drugi istrazivaci, dosli do zakljucka kako u vremenskom racunanju Evrope postoji visak od 300 - 500 godina, a sve na osnovu proucavanja poznatih istorijskih dokumenata cija je autenticnost sumnjiva posto ne postoje originalni dokumenti.
Vremenska rekonstrukcija istorijskih desavanja je ocito vrsena naknadnim preracunavanjem, a neka od tih desavanja su moguce izmisljana, bilo od strane renesansnih trgovaca i prevodilaca antickih originala (koji nikad nisu vidjeni), bilo zbog potreba formiranja nacija (tamo oko 17. veka), kada se islo sto dalje u istoriju kako bi se dokazalo pravo na teritoriju ili najcesce u reziji Vatikana, za kojeg neki na zapadu tvrde da postoji tek od 12. veka kada prve pape prelaze iz Avinjona u Rim, a koji je svojom "dokumentovanom" istorijom hteo da ovekoveci svoj primat medju religijama i impresionira one koje je tek planirao da osvoji.
Sta mislite o tih eventualnih 300-500 godina razlike . . . kad malo razmislim o tom procesu, nekako osecam da ta naknadna rekonstrukcija racunanja vremena nije mogla da se uradi pouzdano, pa mozda nas sa ovog foruma, na kojem su Rimljani daleko najpopularniji, od njih i ne deli bas svih 2000 godina ???

Trojanac 12.02.2016 22:01

Tu teoriju pobija -Određivanje starosti metodom 14C

apostata 12.02.2016 22:26

C-14
 
Pa i C-14 metoda se pokazala nepouzdanom, dakle, teorija jos uvek trazi odgovor.

Enigma 13.02.2016 00:38

Ako gledamo s fizikalne strane mislim da su greške podnošljive, pravi problem leži u lažiranju događaja, odnosno u napisanoj povijesti. Svjetska moderna nauka u kontinuitetu razgolićuje laži i nakane antičkih i ostalih pisanih izvora. :) :26:

apostata 13.02.2016 11:43

Oznacavanje godina
 
Ako znamo da su se godine oznacavale na novcu tek negde od kraja 15. veka (Kolumbovih otkrica), ne znam kad se prvi put datirala dokumentacija, ali sigurno je u pitanju prazan prostor od preko 1000 godina (ako za polaziste racunamo Hrista) za koje je vreme svako racunao na svoj nacin (konzuli, placanje poreza, od osvajanja novog gospodara itd) . . . ko je to i kako mogao da uskladi i preracuna u srednjem veku . . . .na osnovu cega kad su dokumenti prepisivani, dopisivani, izmisljani prema potrebama i interesima. Citao sam da su jos u 19. veku engleski lingvisti i istoricari pisali da je italijan Poggio Bracciolini, profesionalni falsifikator i prodavac antickih dokumenata i antikviteta iz 15. veka, falsifikovao Tacitovu "Germaniju" i da su slicnim analizama utvrdili kako su dela drugih antickih pisaca kao Polibija, Euzebija, pa i Cezara, samo srednjevekovni falsifikati.
Danas, uz svu tehnologiju koja je razvijena u medjuvremenu, rekonstrukciju vremena nije moguce odrediti, pa kako su to radili monasi po srednjevekovnim manastirima, sa bibliotekama od po nekoliko stotina rukom (pre)pisanih uglavnom religijskih spisa. . . . sve mi je to sumnjivo, ne mogu ja nista da dokazem, ali mi to izgleda toliko nemoguc posao, kao sto im je u to vreme (a i danas) nemoguce putovanje na mesec.
Mislim da ce to biti veliki i zanimljiv posao za buduce istrazivace.


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 20:37 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!