Vumi's Antika

Vumi's Antika (http://www.vumidet.net/forum/index.php)
-   Zanimljivosti (http://www.vumidet.net/forum/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Istorija ispod Raonika. (http://www.vumidet.net/forum/showthread.php?t=330)

rammstein 30.05.2005 13:15

Istorija ispod Raonika.
 
Zahvaljujuci poljoprivrednicima iz sela Veliki Popovac,koji oruci svoje njive slucajno otkrivaju vredne arheoloske predmete,Zavicajna zbirka novoosnovanog muzeja u Petrovcu na Mlavi i pozarevackog Narodnog muzeja sve je bogatija.
Zemljoradnik,hronica r i arheolog amater ,saradnik srpskih muzeja Rade Obradovic prikupio je bogatu arheolosku gradju,sistematizova o je i pricu o vrednim iskopinama objavio je u monografiji "Veliki Popovac",uz autenticne fotografije i ilustracije dvadesetak najdragocenjih predmeta.
Veliki Popovac se nalazi u blizini nekadasnjeg rimskog vojnog puta "VI MILITRIS".
-Prilikom oranja nekoliko mojih komsija i poznanika naisli su na opeke velicine 50x50cm,crvene boje sa utisnutim zigom sedme Klaudijeve legije.
Kopanjem za komasaciju,na lokalitetu Seliste,bagerom je otkopana statueta koja predstavlja neutvrdjeno rimsko bozanstvo-navodi Obradovic,uz konstataciju da i sam u svojoj kolekciji poseduje brojne predmete iz rimskog doba,uredno prijavljene pozarevackom arheologu Draganu Jacanovicu.
-Na povrsini zemlje,seljani Velikog Popovca svojim traktorima izbacuju razne arheoloske predmete iz ranog srednjeg veka.
Radi se najcesce o ukrasima,nakitu,mind jusama grozdolikog oblika,prstenju,priv escima i krstovima sa likom Hrista.
U ataru Radenac pronadjeni su novcici,antonijade u bronzi sa likom imperatora Konstantina,Trebonij a,Gala,Valerijana,Nu merijana,Filipa koji pripadaju III veku nove ere,prica Obradovic.
Poljoprivrednik Zoran Stojadinovic na svom imanju pronasao je nekoliko vrednih arheoloskih predmeta koje je predavao pozarevackom muzeju,uz zakonsku novcanu nadohnadu.
-U pitanju je srebrni privezak,iskovan u obliku moticice,iz vremena kulture Kelta,iz II.veka p.n.e.(pre nove ere),zatim privezak u bronzi,u obliku rozete,iz starijeg gvozdenog doba,iz VII.veka p.n.e.
-U potesu Stublove Stojadinovic je pronaso u bronzi izlivenu glavu ptice potice iz vremena starih Kelta.
-U ataru Bresnica u dolini mlave kod sela Veliki Popovac ratari su izoravali i gvozdeno orudje iz srednjeg veka,srpove i motike,aspre-srebrni novac turskog porekla,novcice iz srpskog vlastelinskog perioda.........
-Najbogatiji je arheoloskim blagom,cini se potes Zuto brdo sa ostacima rimske karaule koja je stitila put ka Mlavi,kaze Obradovic.-Na tom lokalitetu mestani su izorali slucajno srebrne novcice-denare,sa likom imperatora Vespazijana i Titusa iz I.veka nove ere.

tekst napisao Dragan Stodic
glas javnosti 2003.g

E sada moram odma da dam i svoj komentar na ovo sto sam napisao.
Prvi put sam u svojoj karijeri surfanja na Netu na leteo na tekst koji je napisan za javnost,a ljudi koji se bave ovim hobijem nazivaju se (obratite paznju na crveni tekst).Sto moram da vam kazem da je napisani tekst izazvao odusevljenje kod mene samog.
Sto sdruge strane je dovoljan znak da stvari i nisu onako kako nam se cine sto se tice nas (hobi arheologa-arheologa amatera).
Ali o tome cemo u forumu o Klubu.
Sve u svemu da dam jos jedan komentar na gore napisani tekst.
Dok ovo pisem osecam veliku zalost za onim stvarima i predmetima (koje kao sto stoji u tekstu gore),seljaci i zemljoradnici slucajno vade prilikom obrade svojih temljista.
A sta mislite kada bi se teren ispitao:7_16_2[1] :7_16_2[1] .
Mislim da bi muzeji imali problema sa slobodnim mestom.
A ostalo bi i dosta za same kolekcije nas hobi tragaca.

rammstein 12.06.2005 22:39

Namerno sam gore navedeni tekst upisao sa crvenim slovima,u nadi da ce neko izvuci neki zakljucak iz njega,kao i zakljucak iz celog teksta.
Ali koliko vidim:36_11_1[1 nista.

Vumi 12.06.2005 23:48

Hobi arheolog......zakons ka novcana nadoknada......sta tu ima tako cudno da bi se trebalo komentarisati :700: . Hoces reci da je situacija drugacija nego sto ovim textom hoces da prikazes :ssheep:

rammstein 13.06.2005 00:25

Citat:

citat od Vumi
. Hoces reci da je situacija drugacija nego sto ovim textom hoces da prikazes :ssheep:

Ne.Naprotiv je suprotno.Hocu reci da je situacija drugacija,nego sto mi mislimo.Iz gore navedenog teksta vidimo da se radi o coveku koji skuplja arheoloske predmete i koji ima dozvolu za rad kao hobi arheolog i da isto tako saradjuje sa muzejima.
A istu situaciju mozemo videti i na ovoj temi.........http://www.vumidet.net/forum/showpost.php?p=1718& postcount=1
Tu se radi o hobi arheologu kao i kolekcionaru predmeta koji je svoje predmete uredno prijavio muzeju i koji su registrovani pri isto tom muzeju.Znaci on radi nesmetano sa dozvolom muzeja.
Pa sam ja dosao do zakljucka da stvari nisu tako crne kao sto mi mislimo.
Znaci neko se uredno prijavi u muzej kao hobi arheolog saradnik i problem je resen........on je dobio blagoslov od muzeja.
On radi na terenu i predmete donosi muzeju,oni otkupljuju predmete,ili ih registruju i ostavljaju u privatno vlasnistvo ili privatnoj kolekciji.
A nesto slicno smo mi o tome pricali u forumu o Klubu.
:4_1_6[1]: :36_1_12[1 ............

Vumi 13.06.2005 00:46

Mozda si i u pravu, samo taj covjek je u saradnji sa muzejima koliko vidim od 1968 godine a tada su vremena bila sasvim drugacija sto se tih stvari tice nego danas. U to vrijeme su muzeji nagradjivali donosioce antickih predmeta i ovi isti se nisu prodavali po inostranstvu. Sada se stvar okrenula, muzeji nemaju para da plate nagrade nalazacima (slucajnim ili onim drugim) i samim time pronalazaci se snalaze na drugim mjestima (oni koji svoje nalaze prodaju). E posto je to covjek koji 30-ak godina saradjuje sa muzejem on mozda i danas posjeduje odredjene privilegije, dok to nije slucaj sa "modernim" tragacima. Sada muzeji ili nemaju ili ne zele da isplate nagrade. Moguci razlog oko neisplacivanja nagrada je i taj sto ako se nesto plati onda se mora dati i nekakva priznanica za izdati novac a kako poslije da ti isti to prodaju u privatne svrhe ???

rammstein 13.06.2005 12:52

Sta znam,:36_11_1[1 neznam vise ni ja sam sta i kako bi to moglo funkcionisati dole,posto vec odavno nisam u toku svega toga.
Kada budem otisao dole,potrazicu licno gospodina Obradovica,posto sam i sam iz okoline,pa cu mozda vise saznati o svemu ovome od njega.
Pa onda bi se iz svega toga mogao naci neki pravac sto se tice hobija i drugih stvari.
Ovako mogu samo da se nerviram ovde(ne mislim na forum nego na trenutnu lokaciju gde sam momentalno prisiljen biti) i nista vise.:426: :426: :426: ............

bojanrist 13.06.2005 15:01

bb
 
Cao svima da dodam nesto na ovu temu,te ljude poznajem licno,jer su blizu mog mesta,cak sam i veoma dobar prijatelj sa njima,ima veoma lepu kolekciju stvari iz svih perioda,najvise iz neolita,njemu su to bili sve oduzeli pa je vratio preko suda ,i normalno da mu sve popisali i dozvolili da ima kao privatni muzej kod kuce ali ne za javnost

Vumi 13.06.2005 15:15

A zasto to nije za javnost i ko mu moze zabraniti da to pokazuje gostima koji mu dolaze u kucu. Ovdje se vjerovatno mislilo na zabranu javnoga prikazivanja u cilju licne zarade...

rammstein 13.06.2005 19:24

Citat:

citat od bojanrist
Cao svima da dodam nesto na ovu temu,te ljude poznajem licno,jer su blizu mog mesta,cak sam i veoma dobar prijatelj sa njima,

Boki posto gospodina Obradovica poznajes licno(ja imam nameru da ga tek upoznam),onda bi mozda vise mogao da nam ispricas o njegovom radu.
Tj kako je uspeo da ostvari saradnju sa muzejem u Petrovcu,mislim sto se tice dozvole za trazenje,predaja pronadjenih stvarcica u muzeju,registracija samih premeta koji se nalaze u njegovoj zbirci........mislim na koji nacin to funkcionise i kako ta cela procedura ide.
Mozda ne bi bilo lose,posto znas coveka ,da ga uputis na ovaj nas sajt ovde.Mislim licno(a verovatno i ostali se slazu samnom),da bi za nas bila velika cast da takav kolekcionar i hobi arheolog,postane nas clan.
Posto smo svi na neki nacin ovde pocetnici,manje vise, ima i iskusnih,a i neiskusnih,mislim da bi nam bio od velike pomoci sto se tice unapredjivanja znanja i iskustva i svih drugih stvari vezane za ovaj hobi.
Naravno ako bi on imao zelje i vremena,za ovaj nas sajt i forum.
:475:

bojanrist 13.06.2005 23:28

bb
 
Vumi,mislio sam na licnu zaradu,Rami coveka znam ali sa njegovim sinom sam jos bolji,videcemo se ujutro na kafici kao i svako jutro sto se vidjamo,popricacu sa njim ali on nema nikakvu dozvolu za trazenje,jednostavno te stvari je nasao traganjem,kada je to nasao na povrsini nesto je predao muzeju a nesto ostavio za sebe,tip se bavi tim poslom pre nego sto sam se ja rodio,nema nikakve saradnje sa muzejom u Pozarevcu,a kamoli u Petrovcu,mogu da tvrdim da su 80% arheologa najveci preprodavci arheoloskih iskopina,zato su i njemu hteli da oduzmu sve ali je preko suda dobio nazad,normalno ******** i nesme da proda,zato se i oni bune za nelegalizaciju ovog posla,imam ljude jake gde mogu da se dobiju papiri za iskopavanje za lovu naravno,ti sve finansiras uz njihovo nadgledanje,i normalno roba njima a ti nekih 20%,a oni mnogo vise,to sve sto pise u novinama saradnja i tako to,nista nije tacno,u mom mestu 8 godina iskopavaju Neolit,svasta su nasli,a od toga nema 20%u muzeju,gde je....


Vrijeme je po ZEV +2. sada je 13:19 sati.

Powered by vBulletin® Verzija 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by vBCMS® 2.7.1 ©2002 - 2024 vbdesigns.de
Vlasnik foruma nije zadužen za zaštitu ovdje unesenih tekstova, slika ili dokumenata.Za sve unesene tekstove, slike i dokumenta odgovaraju sami autori priloga!!! Ako slučajno dođe do kršenja tuđih autorskih i drugih prava, odgovoran je sam autor unesenog priloga, tako da se sam vlasnik foruma oslobađa bilo kakve odgovornosti!!!