Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 05.04.2005, 15:34
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Zlato u nedrima Ostroga

"Odmah po odlasku Narodne Jugoslovenske Vojske-N.J.V(Petra Drugog Karadjordjevica) iz manastira Ostrog na Cveti 1941.g pristigla je i kolona dvorskih automobila,sa kancelarijama i prtljagom,koja se evakuisala iz Beograda.Toga dana pozvao me je k sebi marsal dvora Djuro Vukotic da orimim drzavne stvari,koje su doterane.........."
Ovako pocinje izvestaj staresine manastira Ostrog,arhimandrita Leontija Mitrovica Upravi kraljevih dobara u Beogradu.Ovaj dokument koji je decenijama bio daleko od ociju javnosti,nosi datum 9. jul.1945.Nastao je na osnovu zahteva upravnika kraljevih dobara.Jovana D. Pavlovica.On je 15 juna te godine,po naredjenju kraljevskih namesnika,uputio u Ostrog Milana Milisavljevica cinovnika Uprave kraljevih dobara s pismom arhimatu,Leontiju Mitrovicu,.
"izvolite mu predati sve drzavne stvari kao i stvari bivse Uprave dvora,ukoliko ih ima,a koje su vam predate delom na cuvanje,a delom pak silom,prilikom kapitulacije aprila 1941.g.Pise Jovan D, Pavlovic staresini manastira Ostrog i dodaje:"u slucaju da neke od poverenih vama stvari na cuvanje ne bi bili u stanju da vratite,izvolite izvestiti ovu upravu iz kojih to razloga niste mogli uciniti,kao i o tome na koji nacin su te stvari nestale".
Arhimandrit Leontije Mitrovic navodi da su drzavne stvari,doterane autom iz ksica,sadrzale 10 sanduka zlata i 15 vreca novcanica,preciziraj uci da je rec o sumi 375 miliona dinara.Sanduci su bili okovani i plombirani,a vrece takodje povezane i plombirane.
Kada su vrednosti zakopavane video sam da su tu bile:dve zlatne tasne opstine sovijske iz Bugarske,soljice za kafu sa zlatnim postoljima,cajnik takodje zlatan i ogrlica kraljice Marije od sedefa.Ove stvari sam primio sa nalogom da ih smestim u manastirski magacin.Istoga dana ili sutra dan,ne secam se tacno pristigao je i jedan oficir sa vojnicima(ne znam kako mu je ime),doteravsi u automobilu,koje sanduke,koje kofere dvorskih stvari,medju njima i jednu dvorsku kasicu gvozdenu i jednu umetnicku sliku na platnu od rafaela uvijenu u rolnu......I te stvari kako stoji u izvestaju predao je jedan od oficira,sa nalogom da ih smesti u manastirski magacin,posto drugog mesta nije bilo.Sanduci i koferi su bili zaklucani,i kako pise upravi kraljevih dobara,nije mu receno sta u njima ima.
No mislim da je tu bilo zlatnih predmeta.Zakljucuje u izvestaju staresina manastira Ostrōg.O tome su znali adjutanti NJ.V. pukovnici Jeftic i Tomic.Oko 15 aprila po objavljenoj kapitulaciji nase vojske,kolona svih dvorskih automobila,sa celokupnim ljudstvom,napustila je Ostrog i otputovala natrag u Niksic.Videvsi takvo stanje nase drzave,razmisljao sam kako da sakrijem bar nesto od pomenutog blaga,kako ne bi palo u ruke neprijatelju."
Na dva tri dana pred dolazak nemaca u Ostrog arhimandrit Leontije"na izabranim mestima"uspeo je da zakopa sest sanduka zlata."jedan od pomenutih sanduka morao se otvoriti,jer nije mogao da stane gde je trebalo da se zakopa u zemlju.25 aprila stigli su nemci iz Gestapoa u Ostrog.............. ..................
odgoovorite sa citatom