Na sajtu lista Dnevnik:
--------------------------------------------------------------
Vest da su policajci kod Čortanovaca, na jednom od rimskih lokaliteta, zatekli Gorana V.(35) i Sašu R.(43) iz Sremske Mitrovice kako detektorima za metal pretražuju zemljište, predstavlja pravo iznenađenje. To je bio i povod da se ponovo u Sremu otvori raspravu o tome da li ovde postoji arheološka mafija.
U poslednjih dvadeset godina nije se desilo da je bilo ko priveden ili suđen za nedozvoljeno arheološko istraživanje detektorom za metal na području Srema, posebno na poznatim rimskim lokalitetima oko Sremske Mitrovice, a ta “istraživanja” arheologa -amatera donela su mnogima bogatstvo.
U novije vreme postoje i specijalisti-orači, koji plugovima za oranje na dubinu do metar oru njive u blizni arheoloških nalazišta, kakvo je, na primer Gomolava u Hrtkovcima.
Dokaza da su tragači za istorijskim blagom organizovani u mafijaški klan nema, ali je jasno da antičko blago, koje se pronađe detektorom ili “arheološkim” oranjem, ne završava u vitrinama naših muzeja, već uhodanim kanalima, preko Subotice, završava u inostranstvu. Svako dalje zaključivanje nije moguće, jer se ovom problemu nikad nije dovoljno poklanjala pažnja. Nema osuđenih za nađeno istorijsko blago. Do suđenja dođe tek kada se arheološke vrednosti pokušaju preprodati i prošvercovati iz zemlje.
Sve ovo baca nešto više svetla na vest da su dvojica arheologa-amatera uhapšena u Čortanovcima s detektorima za metal i da su kod njih, kako saopštava Policijska uprava Sremska Mitrovica, pronađeni arheološki predmeti, stari novac i druge antičke vrednosti, koje su im oduzete. Šta je zapravo oduzeto znaće se tek ako se protiv vinovnika otvori sudska istraga, jer do sada ovakvih slučajeva privođenja nije bilo.
Prošle godine je na lokalitetu Gomolava u Hrtkovcima, gde su Rimljani imali svoje kasarne i druge objekte još u 4. veku i gde je istraživanjem otkrivena nekropola i vila rustika, neko je specijalnim plugom, na dubini od gotovo metar, uzorao njivu koja je tik uz ovo nalazište. Uzbunu je izazvalo to što je orač presekao vodovodnu cev u zemlji, koja se postavlja na dubini od najmanje 80 centimetara. Međutim, ceo slučaj nije dobio sudski epilog, ni danas se ne zna ko je revnosni orač s takozvanim plugom “rigolerom”, kojim se priprema zemljište za sadnju voća ili vinograda i ore do metar dubine. Šta je orač odneo s Gomolave ni to niko ne zna, a takva oranja dešavaju se samo oko arheoloških lokaliteta u Hrtkovcima, Platičevu, oko Sremske Mitrovice.
Kad je reč o arheološkim nalazištima i eksponatima koji se na njima nalaze, do suda stižu samo oni slučajevi kada se arheolog-amater uhvati da prodaje eksponate. Takav slučaj zabeležen je 1992. godin, kada su Bogdan i Slavko Kozar iz Čalme kod Sremske Mitrovice, pokušali da prodaju zlatni avarski pojas neprocenjive arheološke vrednosti, koji su pronašli, navodno, u ataru ovog sela. Osuđeni su na uslovnu kaznu, jer je policija uspela da preseče švercerski lanac i da ovaj eksponat vrati u muzejske trezore.
Četiri zlatnika rimskog imperatora Konstantina Velikog, jedini primerci u svetu, iskopani su sedamdesetih, kada je građena robna kuća u Sremskoj Mitrovici. Zlatnike je pronašao student Zlatenko Kuzminac, koji je godinama vodio spor sa državom oko prava na naknadu. Međutim, zanimljivije je da je tadašnji arheolog dr Petar Milošević, vrhunski stručnjak za rimski period, te zlatnike dugo nosio sa sobom, jer muzej nije imao ni sef, a ni trezor, gde bi ih čuvao. Po njegovoj priči, saletali su ga tada numizmatičari iz Amerike i Slovenije, nudili basnoslovan novac za samo jedan primerak. Srećom, dr Petar Milošević nije prihvatao ove ponude, pa danas Muzej Srema čuva ovo neprocenjivo blago.
O tome kako rade arheolozi- amateri, detektoraši, ništa zvanično se ne može saznati, nema ni sagovornika na ovu temu, mada u gradskim pričama ima tvrdnji da je nekoliko njih imalo sreću i da su na ovaj način stekli pozamašan imetak. Da li hapšenje dvojice ljudi sa detektorima za metal u Čortanovcima znači da će ubuduće “arheolozi”sa detektorima biti na meti policije i istražnih organa, tek će se videti.
-------------------------------------------------
Nestali zlatnici iz ćupa
U leto 1972. godine grupa radnika komunalnog preduzeća je u samom centru Mitrovice otkopala ćup pun zlatnika iz vremena mađarsko-hrvatskog kralja Matije Korvina, koji je vladao od 1458. do 1490. godine. Među radnicima je bilo dosta sezonaca, koji su pokupili deo zlata i – nestali. Kasnije je vođena istraga i godinama se vodio sudski spor protiv nekih viđenijih Mitrovčana, numizmatičara, koji su od radnika otkupili deo zlatnika, a onda ih preprodali.
Privatni metal-detektori
U Sremskoj Mitrovici je mnogima poznato da postoji dvadesetak privatnih detektora za metal, kojim se pretražuje svaki kutak, a sve što se pod zemljom nađe, nestaje netragom. Naravno, ovaj posao donosi pojedincima veliku zaradu.
--------------------------------------------------------------------------------------
Dnevnik
S. Bojević