TEMA: prsten
Prikazati pojedinačan prilog
  #36  
Staro 25.03.2008, 20:38
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Citat:
citat od ЛазарС Prikažite prilog
Uh... Hajd' da probam pomiriti ove dve strane:
Zvuči banalno, ali ima itekako istine: Arheologija je relativno mlada naučna disciplina ponikla iz hobija imućnih aristokrata evropskih kolonijalnih sila. U to vreme su dotični bili i gori od današnjih uništitelja lokaliteta. Bojim se da studenti sa prostora exYU i dalje uče po sistematici staroj minimum 30 godina, što na našim prostorima i nije neko čudo. Nastajala je u vreme kada je država sprečavala "bogaćenje pojedinaca" i zahtevala da joj se preda sve što dotičnog pojedinca može pretvoriti u "kapitalističku pojavu" , gde je po njima i spadalo kolekcionarstvo antikviteta. Sva sreća pa internet može biti izvor saznanja kako se moderna arheologija i tragači odlično slažu, jer je svima to u interesu. Komentarisali smo već to LINK

Sa druge strane, izraz "detektoraši" i nije baš na mestu jer ne koriste svi detektore, a ljudi koji su ljubitelji onoga što nas ovde okuplja, takodje pronalaze i sakupljaju predmete koji nisu od metala (pa samim tim detektor im tu nije bio od koristi), dok se neki, u koje i ja spadam, bave samo rekognosciranjem. Takodje, ni naziv "arheolozi-amateri" nije ništa bolji, čak je i bizaran: Ako idemo takvom logikom, da skup sistematizovanih naučnih postupaka bude otvoren i amaterizmu, onda bi bilo normalno imati ,na primer, hirurge-amatere (ne bi voleo naleteti na njihov sajt ) Najadekvatniji naziv za hobi većine ovdašnjih forumaša je zato: "tragači". Taj naziv je odomaćen, koliko sam na internetu video, i u većini evropskih država.

U toku svog interesovanja za istoriju i nalaze, shvatio sam da u ovom postoje 4 "hijerarhijska sloja" : arheolozi, tragači, mešetari i "varvari". (kolekcionarstvo je hobi koji može biti prisutan kod svih navedenih) Prva dva bi trebala saradjivati i svoje redove čuvati od trećeg "sloja" , dok se protiv četvrtog (u koje stavljam silne bezskrupulozne tajkune, političare, "urbane pavijane"... ) treba boriti svim civilizovanim sredstvima.
Hvala na razumevanju...
Lazare,
Tragači je dobar naziv, ali to, da većina forumaša traži sa detektorom je očito. Isto, da su detektori ono, zbog čega ima toliko tragača i zbog čega ih arheolozi obično demoniziraju. Ne želim izbjegavati taj fakt, zato često upotrebljavam izraz detektoraši. Znam da ti ne radiš sa detektorom ali pazi – poznajem i detektoraše, koje se bave praktički samo rekognosciranjem: pronađu teren, jave arheolozima (Hiperborejac, čitaš to?) i idu dalje...

Arheolog amater mi ne zvuči bizarno. Poznajem mnogo odličnih šofera amatera i kuhara amatera... ali to, naravno, ne znači, da je svaki neškolovan tragač i arheolog-amater.

Mislim da skupljanje nalaza u muzejima nije u prvom redu vezano sa sprečavanjem bogaćenja pojedinaca, nego sa (teoretski!) boljim uslovima hrambe kulturne baštine, koja pripada cjelokupnoj zajednici. Ja osobno mislim, da bi svi nalazi trebali biti dostupni (putem objave i slično) svim zainteresiranima - zato i moje stalne molbe o što tačnijim podacima. Ko je pronašao i ko hrani predmet mi nije tako važno.

Arheolozi, tragači, mešetari i varvari postoje, ali nezavisno i bez hijerarhije. Neki arheolozi (vidi H. tekst) misle, da su uzvišena kasta bez greške, koju druge grupe moraju slušati bez ugovora – nemoj ih podupirati u tome. Radi se zapravo o grupama koje se svaka na svoj način bave sa ostacima prošlosti.

Pozdrav!
odgoovorite sa citatom