Prikazati pojedinačan prilog
  #21  
Staro 23.06.2005, 01:46
dragan3
Gost
 
prilozi: n/a
Dragan3

Da pokusam da objasnim to u vezi patine. Nama je profesor na fakultetu jednom pricao ( mada se tada nisam bavio ovim hobijem i nije me bas toliko interesovalo ) da je patina otrovna. Patina je u stvari oksid, neznam momentalno njenu formulu, koji stvaraju odredjeni plemeniti metali. Medjutim taj oksid tj. patina ima odredjenu skalu otrovnosti, npr:
bakarni oluci takodje hvataju patinu ali oni su stalno u dodiru sa vazduhom i sa tim sjedinjavanjem oni gube otrovnost, medjutim ako te iste oluke ili novac zakopamo u zemlji odnosno zatvorimo u cup i ostavimo tako da sedi jedno 50 godina , tada nastaje druga vrsta reakcije,
izuzetno velika otrovnost u jednom momentu dok se ne zavrsi reakcija sjedinjavanja sa vazduhom. Tada je i samo isparavanje pri reakciji otrovno a i ako se pipne golim rukama moze se na kozi pojaviti odredjena doza crvenila , ( zavisno od kolicine, da li je hermeticki zatvorena posuda ili nije , i od vrste metala koji se nalazi u njoj ).
Sto znaci da kada se pronadje neki cup treba obratiti paznju kako se otvara , najbolje malo sa razdaljine, a kada se on otvori treba malo sacekati da isparenje prodje i nikako ne udisati blizu taj vazduh.
Evo kako sam ja uradio kada sam pronasao jedan cup. Bio je na dubini od 80 cm. okrenut naopacke i dobro zatvoren poklopcem a preko poklopca zavezan kozom. Na licu mesta nisam nista dirao vec sam zurio kuci, stavio sam ga u kadu, pustio vodu i stavio krec. Stavio sam gas masku i rukavice i polako otvorio, kad unutra metkovi ,neki bugarski ili italijanski jos neznam koji ali sve to cuvam u mojoj kolekciji.
Hocu da kazem i ovo : zlato od 24 karata odnosno cisto zlato ne hvata patinu.
odgoovorite sa citatom