Prikazati pojedinačan prilog
  #24  
Staro 26.06.2005, 15:44
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.900
Zahvaljivao se: 159
Dobio je 1.070 zahvalnice(a/u) za 410 priloga
Evo da i ja kazem nesto na ovu temu....
Na zalost nisam jos nikada pronasao nekakav cup ili sanduce sa zakopanim dragocijenostima. Trazenje volim iznad svega i naravno, kao svaki tragac, ocekujem da se i moj, sudbinski predodredjeni, cup jednoga dana pojavi. Ti Dragane imas pravo sto si spomenuo ovo sa losim srcem (slabim), halapljivosti i sl. Jednom mi je moj poznanik ispricao kako su, cini mi se u Makedoniji, pronasli prilikom nekakvim radova, otprilike 500 kg turskoga zlata. Rekao mi je da koliko zeli da nadje tako nesto da mozda i nebi volio da se to desi jer bi on vjerovatno i ostao na tom mjestu...
Naravno ovakve stvari mijenjaju kompletan zivot a da ne pricamo o karakteru covjeka i ostalim njegovim osobinama. Neki od nalazaca bi se mozda sasvim povukli iz zivotnih zbivanja, bojeci se da ne ostanu bez pronalaska i vjerovatno bi na kraju i izludjeli od te bojazni i time okoncali svoju karijeru (mozda bi se i ovo moglo pripisati "ukletom blagu"). Ja licno ne znam kako bi se ponasao kada bi pronasao kakav cup sa blagom... mozda bi odgovor dao samo jedan takav pronalazak. Mislim da niko nije u stanju unaprijed da kaze "Ja sam jak i sta ti ja znam sta, i meni se ne moze nista desiti ako ovako nesto pronadjem", jer kako vec rekoh, to bi se vidjelo tek poslije samoga pronalaska....
Licno sam pronasao dosta rimskoga srebrnoga novca na jednom mjestu, ustvari rasutih na nekoliko kvadratnih metara i mogu reci da sam prezivio (inace sad nebiste citali moj text ). Kakvo je osjecanje bilo u tom trenutku??? Kao prvo, kada sam iskopao prvi novcic, mislio sam da se radi o nekakvom novcicu iz stare Juge, jer tamo gdje sam ga nasao nisam ni u snu mogao pomisliti da cu naci nesto iz rimskoga doba. Ocistivsi ga malo od zemlje, shvatio sam da se radi o rimskome denaru. Posto je i moj otac bio samnom, odmah sam mu rekao da taj novcic, tu bogu iza tregera, ne moze biti sam. Ovo se ispostavilo kao tacno i odmah nakon par minuta pronalazili smo jedan za drugim ostale....do sada ukupno 110 komada i nadam se da cu uspjeti pronaci jos par komada kada budem isao na godisnji odmor. Moram reci da mi je uvijek bila zelja da pronadjem samo jedan rimski novcic u mome kraju i eto zelja mi se i "preostvarila". Na zalost jos uvijek cekam svoj prvi sesterc....nadam se da cu i njega pronaci kad tad....
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom