TEMA: Zanimljivost
Prikazati pojedinačan prilog
  #18  
Staro 10.12.2008, 13:24
Korisnička slika od banebeograd
banebeograd banebeograd je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 21.03.2006
mjesto: Srbistanski tamni vilajet
prilozi: 994
Zahvaljivao se: 19
Dobio je 44 zahvalnice(a/u) za 31 priloga
ma naravno, niko normalan ne moze da opravda rusilacke pohode novih varvara na arheoloska nalazista ,
da je sve to bilo dobro pod okom nekog cuvara ne bi se to desilo.
ali isto tako mislim da nije normalno ni da se svaka njiva ili suma, visoravan ili udolina naziva arheoloskim nalazistem samo zato sto se na par metara ispod nje potencijalno moze naci nesto iz proslosti, a pri tome nista ne uciniti na temu istrazivanja na tom lokalitetu,
gospoda profesionalci misle da je dovoljno u svojim internim spisima neki vis proglasiti utvrdjenjenjem iz rimskog perioda i onda su valjda svoj posao zavrsili???
pa koliko bi to arheologa ova mala srbija /ili sve jedno bivsa yuga/trebala da ima da se konacno i da kraja ispitaju svi ti objekti,
pa jel treba cela drzava da stane i da svi uzmemo po spaklicu i cetkicu i da radimo jedno 50tak godina dok ne raskopamo sve terene i da konacno zavrsimo sa svim tim pricama o arheoloskim nalazistima devastiranim od "divljaka"
jednostavno mislim da se gospoda iz ustanova koja treba da brinu o arheologiji sire malo vise od gubera,
imaju oni dovoljno posla, samo ako hoce stvarno da rade i na onim monumentalnim objektima kao sto su caricin grad, viminacijum i slicni objekti koji zvrje pusti i bez ikakvih ili sa nekim minimumom aktivnosti godinama,
najlakse je napadati one koji rade a to su u ovom slucaju naravno divljaci, a oni /arheolozi/ koji su od drzave i od para gradjana ove drzave placeni za svoj posao mogu opusteno da sede u toplim kancelarijama i da se vrte po internetu i domacim aukcijama i prate koje su cene postigli artefakti sa ovih prostora.

eee da ne bi bilo da ja samo arheologe kritikujem,
imao sam priliku da ovde u beogradu upoznam grka koji je tragac i konstruktor metal detektora i slicne opreme, on je jedan od starijih clanova geotech thuntinga foruma i sa njim sam pricao o traganju sa metal detektorima u grckoj
elem,
cela grcka je po njihovom zakonu arheolosko nalaziste, i jednostavno ne postoji mesto gde neki privatnik moze da se bavi ovim hobijem,
u slucaju da se kod nekoga nadje metal detektor ili slicno namenska sprava moze da ocekuje ostru kaznu u koju spada, oduzimanje aparata i nalaza, novcana kazna a za strance najverovatnije i neka zabrana ulaska u zemlju
zato momci vi sto volite da u grcku putujete sa metal detektorom dobro razmislite o posledicama, jer daleko je engleska sa svojim pozitivnim zakonima o hobi arheologiji.
odgoovorite sa citatom