Prikazati pojedinačan prilog
  #9  
Staro 16.11.2005, 22:46
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Ono što ja znam o Baču, a da je vezano uz rimsko razdoblje, jest sljedeće: Na obali Mostonoge su ostaci kvadratične utvrde, s čije su vanjske strane opkopi. O tome opširnije piše Andreas Mocsy, čuveni mađarski arheolog, u radu pod nazivom "Kasnorimska obalna utvrda u Bačkoj?", objavljeno u "Osiječkom zborniku" Br. XII, Osijek 1969., str. 76-79. Istu kasnoantičku fortifikaciju spominje i Z. Visy u studiji "Der pannonische Limes in Ungarn", Budapest 1985. Jednu rimsku opeku s pečatom OF AR pronađenoj u Baču objavila je Vesna Šaranović-Svetek u radu pod nazivom "Ciglarstvo kao značajna privredna grana na području jugoslavenskog dela provincije Donje Panonije", izašlo u časopisu "Rad vojvođanskih muzeja", br. 32, Novi Sad 1990., str. 54. Iz svega navedenog proizlazi da je vjerojatno na području riječice Mostonog kod Bača u kasnoantičkom razdoblju bila rimska vojna instalacija. To je inače pomalo čudno, jer su se Rimljani na području Limesa u srednjem Podunavlju uglavnom utvrdili na desnoj obali Dunava. Tu su izgradili niz vojnih utvrđenja (kastruma) gdje su granicu čuvale pomoćne vojne postrojbe (augzilije), tj. ale i kohorte, koje su bile raspoređene približno na svakih 10-ak rimskih milja (oko 15 km) jedna od druge. Na lijevoj strani Dunava bilo je samo nekoliko "mostobrana", odnosno prijelaza koje je čuvala i kontrolirala rimska vojska. Jedan od takvih punktova bio je Onagrinum. Al Bač je posve nešto neobično, jer se nalazi duboko u barbarikonu. Zato je dosta čudna pojava rimske gradnje u tom prostoru. Mislim da je još to sve skupa nedovoljno istraženo i poznato. Tek kada budu izvršena sustavna arheološka iskopavanja u Baču tad će biti i jasnija slika o gore rezimiranoj problematici.
odgoovorite sa citatom