Prikazati pojedinačan prilog
  #30  
Staro 15.08.2011, 20:36
Korisnička slika od Daystrom
Daystrom Daystrom je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 08.08.2011
prilozi: 335
Zahvaljivao se: 30
Dobio je 34 zahvalnice(a/u) za 17 priloga
Citat:
citat od Enigma Prikažite prilog
Velika većina legionara nikad u životu nije posjedovala zlatnik.
Zlato je bilo strogo zabranjeno među običnom vojskom, da nebi došlo do međusobnih sukoba i otimačine.
Velike količine brončanih novčića pronalaze se isključivo na mjestima gdje su boravile legije. Novac nisu imali gdje potrošiti pa su se rješavali nepotrebnog tereta, da ga ne moraju tegliti na dugim šetnjama.
Ne znam o zabrani zlata među vojskom, ali dalo bi se zaključiti da je tako nešto zapravo i bilo na snazi... A ako uzmemo da je svaki vojnik stvarno tjedno dobivao po 4 zlatnika, oni ranije spomenuti rudnici ne bi mogli namiriti ni desetinu vojske...

Usput, sad sam baš malo pretraživao internet i evo još jedna informacija o 4 zlatnika tjedno:
http://buying-gold.goldprice.org/200...old-coins.html

Citiram s te stranice: "The gold coin, or 'Aurei' as it was called then, was usually around 95 percent pure gold. A legionnaire would earn about 4 a week. One Aurei would buy 400 litres of cheap wine or 200 pounds of flour. (Zlatnik ili 'Aurei', kako je tada zvan, uglavnom se sastojao od 95% čistog zlata. Legionar bi zaradio 4 tjedno. S jednim Aureiom mogao je kupiti 400 litara jeftinog vina ili cca 90 kilograma brašna.)"

Iskreno, mislim da legionar nije imao toliku kupovnu moć, tako da je ovo definitivno krivi podatak...
odgoovorite sa citatom