Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 28.05.2006, 23:15
kratki
Gost
 
prilozi: n/a
I u Maglaju piramida?

Grupa omladine koja je odlučila da provede prvomajske praznike u brdima iznad Maglaja došla je do zanimljivog otkrića. Tih pet mladića imalo je tog dana priliku da nađe neobične kamene ploče, evidentno obrađene ljudskom rukom. U gradu im niko nije vjerovao dok nisu sa sobom donijeli dio kamena.

Najavljen je i hitan dolazak Semira Osmanagića, koji se trenutno nalazi u USA, a tamo je zatražio satelitska snimanja nepoznatog objekta u brdima pored Maglaja.
Snimanja su pokazala da se radi o objektu koji je još vjerniji izgledu piramide od objekata na području Visokog. Takođe, navodi se da sa jedne strane piramide postoji i dobro očuvan ulaz.

Inače na području Maglaja pronađene su i misteriozne kamene kugle. Kamene kugle još uvijek kriju tajnu nastanka i namjena. Prema procjenama stručnjaka one su stare izmedju 10 i 25 hiljada godina. Pored Maglaja, kamene kugle pronadjene su i na još nekoliko lokaliteta u BiH. U Teočaku ih ima osam. Kod Banjaluke u selu Trn i Slatina pronadjeno je šest. Kugle slične veličine pronadjene su u Zlokućama kod Kaknja i Ponikvama kod Vareša, i već nekoliko godina predmet su izučavanja stručnjaka različitih profila.

Inžinjer Jovo Jovanović, koji se već tridesetak godina bavi arheološim istraživanjima, ističe da kugle nažalost i dalje kriju tajnu, jer na svijetu postoji još samo jedan lokalitet gdje su otkrivene. To je Kostarika u Srednjoj Americi. Tamo je pronadjen znatno veći broj kugli i one su prava turistička atrakcija. Hoće li i bosanskohercegovačke izazvati pažnju, ostaje da se vidi.

Kao što se ne zna kad su pravljene, ne zna se i ni ko ih je pravio. Američki stručnjaci tvrde da su kugle pravili Omleci, jedan zagonetni Negroidni narod, koji je nekad živio u Srednjoj Americi, ali ta tvrdnja nije dokazana. Kamene kugle promjera 65 i 75 centimetara isklesane su gotovo savršeno i to od kvarca i granita. Ing. Jovo Jovanović smatra da su i maglajske kugle isklesane, i da nisu meteoritskog porijekla. Jedna od kugli snimljena je 2003. prilikom snimanja emisije o Lišnici i na rijeci Lišnici, gdje je kralj Stjepan Ostoja, boravio s vojskom nastojeći da povrati maglaski Burg koji je bio u rukama Ugara, gdje je 15. januara 1399. napisao i povelju Dubrovčanima o slobodnoj trgovini u Bosni «voljom pače i hotinjem vlastel i velmož kraljevstva zemlje od Kurila deri Stona».
Tada je ispred kuće Avde Čosića, snimljena i neobična kuglu za koju je mislio da je služila u vojne svrhe. Inače, kamenu kuglu u Liješnici pronašli su 1989. godine radnici splitskog «Konstruktora» prokopavajući tunel Sikolu. Prema tvrdnjama ing. Jovanovića ova kugla stara je 14 hiljada godina, dok je ona koju je pronašao Rasim Mehinagićmiz Jablanice u rijeci Megari stara oko 12 hiljada godina.

Veliko interesovanje za maglajske kugle pokazao je publicista Ahmed Bosnić i istraživač Semir Osmanagić. Bosnić smatra da se u Bosni još mnogo toga mora istraživati, a da kamene kugle pokazuju koliko malo znamo o našoj prošlosti i ostavštinama koja mogu biti vezana za vremena kada je na ovim prostorima živjela neka druga civilizacija. Kamene kugle, čije namjene sada ne možemo racionalno objasniti a koje su rasute po Bosni govore o potrebama čovjeka u nekakvom drugom vremenu. Bosna i Hercegovina, kako tvrdi Bosnić puna je nekih novih nagovještaja.

Priče o neobičnim objektima koji se pronalaze Ahmed Bosnić zaokružuje pronalaskom neobično velikih sidra u okolini Olova, gdje se na nekim stjenovitim planinama nalaze i neobične halke, koje su mogle služiti kao vezovi za brodove. Bilo kako bilo, kamene kugle su opet u centru interesovanja. Možda će jednog dana Maglaj biti poznatiji po kamenim kuglama nego po staroj gradskoj utvrdi, koju su počeli graditi Rimljani, zatim naši stari u Srednjem vijeku, da bi joj Turci dali konačan izgled. Kamene kugle, sada uz moguću piramidu, mogle bi postati svojevrsna turistička atrakcija u Maglaju.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg maglaj_piramida.jpg (56,1 KB, 16x prikazano)
Tip dokumenta: jpg maglaj_kugla.jpg (35,7 KB, 20x prikazano)
odgoovorite sa citatom