Prikazati pojedinačan prilog
  #18  
Staro 21.10.2006, 14:00
terminus
Gost
 
prilozi: n/a
Čudi me da ima onih koji vjeruju u autentičnost podataka iz apostrofirane knjige, ako ona uopće i postoji. Po mome mišljenju je riječ o "bujnoj mašti" ili nekoj legendi kakvu ima gotovo svaki kraj. Tako npr. mještani jednoga sela u zaleđu sjeverne Dalmacije vjeruju u to da je na njihovu području zakopano zlatno zvono. Njihovi su susjedi pak uvjereni u to da je negdje u polju uz selo sakriven zlatni magarac i to u prirodnoj veličini. Nedavno su me opet uvjeravali neki ljudi o tome kako je u njihovu selu zakopana zlatna kokoška sa zlatnim piličima. Pokušao sam ih razuvjeriti u iracionalnost takvih kazivanja, no bili su se naljutili na mene, ali isto smo na kraju zaključili da je janjetina s ražnja bila bolja od svih priča o zlatu i dragom kamenju. Znam za još neke slučajeve o "silnom bogatstvu", ponekad povezanih s vilama i vilenjacima, ali ovo je sasvim dovoljno. Naime, cijela priča oko dotične "knjige" je proturiječna: čemu bi netko sakrio blago, a onda to zapisao u "zlatne" ili "srebrne" korice. To bi bilo isto kao da netko od vas zakopa negdje svoju zbirku i onda taj podatak objavi na internetu.
odgoovorite sa citatom