Prikazati pojedinačan prilog
  #14  
Staro 31.12.2006, 01:32
rammstein
Gost
 
prilozi: n/a
Pozdrav max,kao sto sam i rekao nisam toliko upoznat sa hajduckim pismom,jednom prilikom nesto o tome pricao mi je profesor istorije u srednjoj skoli,ali tada sam bio totalno nezainteresovan.Tako da ti o pismu nemogu puno reci.Sto se tice nekih simbola ili znakova koje su oni koristili to naravno stoji,pisano je o tome na forumu ovde,medjutim nemoze se sa tacnoscu utvrditi njihovo znacenje.Jer se pojavljuje razlicita misljenja i tumacenja.Hajduci kao hajduci su ljudi koji su zaista postojali,ato potvrdjuje i istorija gde se spominju.Naravno s druge strane ostale su price u narodu o njima.E sada svima nam mora biti jasno jedno,da su te price nasminkane,narod ko narod,ali se istina mora potraziti godinama i godinama unazad.Turska imperija je bila veoma jaka i bogata to svi znamo.Koliko su muka hajduci zadavali turcima u to vreme svedoci i ta cinjenica da su cak i turskoj istoriji poznati,a u to sam se imao prilike i sam uveriti u jednom razgovoru sa jednim starijim turkom ovde.Istina o njihovom blagu lezi i nalazi se duboko duboko skrivena u brdima i pecinama.Jer su brda bila njihov dom,a pecine danasnji trezori.Oni nisu imali kuda trositi taj novac,jedino zasta im je novac bio potreban,je da su njime placali svoje jatake gde bi zimovali,a ostatak naravno sakrivali i cuvali za neko bolje vreme,koje nazalost nisu ni docekali.Jer propastom turske imperije formira se druga vlast koja ih ganja hvata sudi i ubija u vatrenim obracunima,raspisuju se poternice za njima i stavljaju se nagrade za Ziv ili Mrtav.Kao sto je bio i slucaj sa poznatim homoljskim hajdukom Ivan Babejic(samo jedan od primera) koji je nastradao u selu Ivankovcu od svog jataka.

Promijenjeno od rammstein (31.12.2006 u 01:45 sati)
odgoovorite sa citatom