TEMA: Prsten
Prikazati pojedinačan prilog
  #8  
Staro 18.11.2011, 22:57
Korisnička slika od avgvst
avgvst avgvst je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 17.08.2009
prilozi: 2.470
Zahvaljivao se: 550
Dobio je 216 zahvalnice(a/u) za 152 priloga
Nešto me zeza računar i srever te moram ovako jedno ispod drugoga a hteo sam da bude sve na jednom mestu izvinite....
Ipak kada se bolje pogleda prsten, sada kada je delimično očišćen i prokrenut (Na drugoj slici) razaznaju se slova I H S, sa tim što je S slovo izlizano a na poprečoj crtici slova H stoji krstić.
Ali....
Ipak moram da napomenem da skraćenica IHS ne znači ono na šta se često misli. prema nekim istoričarima religije...
Evo citiraću jedan odgovor... a trebalo bi da pronađem negde i link gde sam obvo pronašao!
Dakle citiram : "4. Postoje brojne interpretacije monograma IHS. Koji je pravi smisao ovog simbola?
Monogram i kršćanski simbol IHS ili IHC sastavljen je od tri grčka slova I (iota), H (eta) i S (sigma), što su zapravo tri početna slova Isusova grčkog imena IHSOYS (Iesous). Ukoliko ova tri grčka slova promatramo kroz prizmu latinskog alfabeta, tada više ne možemo govoriti o Kristovu monogramu. Poznate su brojne pogrešne interpretacije, i to upravo u duhu latinskog jezika, kao što su kratice izričaja: In Hoc Signo (u ovom znaku), Iesus Hominum Salvator (Isus spasitelj ljudi) ili Iesus homo sanctus (Isus sveti čovjek). Kraj citata...

Ma nema vezer ovo drugar sa crkvama, posredi su istorijska zapažanja i tumačenje istorisjkh tekstova... Ipak
__________________
"Ako želite da postanete dobri arheolozi, morate da izađete iz biblioteka"! Dr Indiana JONES
odgoovorite sa citatom