Prikazati pojedinačan prilog
  #821  
Staro 22.08.2023, 13:29
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
AMFITEATRI (7.dio)

Amfiteatri obično nisu građeni bez jednog dodatka, koji nije u sastavu objekta, već malo udaljen, a zove se slavoluk. Kažu i da su slavoluci odraz praktičnog rimskog duha. Okomita konstrukcija, uz svod i kupolu, izum je rimskih graditelja, koji im je omogućio da stvore takve monumentalne građevine, kao što su Koloseum i samo je rimski umjetnik mogao inženjersku konstrukciju izdvojiti od njezine funkcije i pretvoriti je u spomenik. Prvi slavoluci bili su jednostruki, kasnije su se počeli pojavljivati trostruki lukovi, jedan veći središnji i dva manja
sa strane. Taj je oblik, zbog stabilnosti, zahtijevao veći i viši vijenac. Najčešće su bili smješteni na važnim gradskim točkama, ulazu u grad ili blizu amfiteatra. Ponekad, kao u Timgadu u Alžiru, u gradskim su se zidinama nalazili otvoreni slavoluci koji su u razdoblju mira imali ulogu gradskih vrata.

Po svome izgledu, trijumfalni luk prijelazni je oblik između skulpture i arhitekture. U većini slučajeva to je monumentalni ulaz koji ne vodi u neki zatvoreni prostor, već je sagrađen neovisno o drugim građevinama. Naravno da mali slavoluci postoje i na amfiteatrima. Većina otvora ili prozora, po mišljenju znanstvenika služe zbog ''osvjetljenja'' unutrašnjosti, ali tu za mene nema logike. Još manje su mi logična kamena sjedišta gledališta, koja su obično izgrađena do pola visine amfiteatra, uz napomenu da je pulska Arena visoka 38, a rimski Koloseum 48,5 metara. Elipsasti zidovi bolje sačuvanih amfiteatara imaju tri kata prozora oblika slavoluka, iznad njih još poneki red kvadratnog oblika, a nasamom vrhu vodoravne, uske ''rupe''…

Dugo mi nije bilo jasno zašto je to tako sve dok, opet kao elektroničar, nisam počeo shvaćati genijalnost ovih građevina. Ne, nisu to gradili stari Rimljani, već naslijedili od drugih puno starijih stanovnika. Bio sam jedino ispod slavoluka Sergijevaca ili Zlatnih vrata u Puli i znatno manjeg u Saloni, pa zaslužuju više pažnje, barem u mojim očima. Pulska Arena je izvornog oblika, najbolje sačuvana od svih drugih u svijetu i kod nje sam shvatio najvažniji podatak za svoju teoriju.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Bez naslova a.jpg (34,5 KB, 6x prikazano)
Tip dokumenta: jpg Bez naslova b.jpg (19,9 KB, 3x prikazano)
odgoovorite sa citatom
2 x *Hvala* korisniku Grga za ovaj prilog: