TEMA: maškara
Prikazati pojedinačan prilog
  #10  
Staro 28.02.2009, 12:41
Korisnička slika od acervonec
acervonec acervonec je offline
Mladi arheolog
 
Registriran : 28.10.2007
Starost: 55
prilozi: 798
Zahvaljivao se: 15
Dobio je 120 zahvalnice(a/u) za 82 priloga
Zanimljivi odgovori, zbog kojih će ovaj forum sigurno posjetiti i neki fudbalerski nostalgiki…
Ali, nažalost, pogrešni!

Ovaj dečko je u keltskoj ligi igrao za Galaćane (Galati) iz Male Azije, a fotografiran je posle odlučujućeg poraza u ligi prvaka 237. godine pr.K. protiv Pergamona…

Malo ozbilnije: Fotografija je parafraza umirućeg gala, poznatog kipa sa oltara, kojeg je pergamonski kralj Atalos postavio u sjećanje na pobjedu protiv Galaćana. Brončani original je bio zbog svoje umjetničke i ideološke snage za vreme Rima pa i u novo doba često kopiran.

Ja baš nisam veliki pristalica moderne umjetnosti (koje obično ne razumijem), ali mi se ova fotografija sviđa jer prikazuje u savremeni okolini i sa ikonografijom modernog života iste osjećaje poraza kao original: tugu, bol, umornost… A kaže i nešto o našem shvatanju sporta… Razumljivo, duhovito i efektno!
Autor originala iz 230BC je (verovatno) grk Epigonos, autor „Tragedije“ iz 1999AD je Bosanac Nebojša Šerić-Šoba.

Ne znam, dali se na fotografiji radi o pravom igraću ili manekenu, maglovito se sećam, da su u godinama, kada sam ja trčao za loptom, u YU ligi tamno- odnosno svetlo- crvene dresove imali igraći Sarajeva i Veleža… Ali, sudeći po stanju igrališta, tu se radi o nekom manjem lokalnom klubu…

Pozdrav!
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg Galec.jpg (30,0 KB, 8x prikazano)
Tip dokumenta: jpg rekonstrukcija oltara Pergamon.jpg (37,1 KB, 1x prikazano)
odgoovorite sa citatom