Prikazati pojedinačan prilog
  #5  
Staro 14.04.2005, 09:32
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
Rammstein, ovo sto spominjes bogato nagradjivanje ima kako sam cuo samo u Engleskoj, jer tamo arheolozi i arheolozi amateri (mislim na tragace sa detektorima )rade zajedno i svaki nalaz se cak na licu mjesta procijenjuje i isplacuje. Ovdje kod nas u Austriji je zabranjeno trazenje na svim mjestima na kojima se sumnja da postoje nekakva potencijalna nalazista. Ako kojim slucajem pronadjes nesto vrijedno na nekom drugom mjestu (nepoznatom) onda bi to morao da prijavis i da predas, ili nekom arheologu, muzeju ili nekoj drugoj ustanovi koja se bavi zastitom kulturnih i istorijskih spomenika. Po nekakvom nepisanom (a mozda i pisanom) zakonu, oni su obavezni da ti nakon nekoga vremena vrate pronadjene stvari a ako postoji poseban interes za pronadjenu stvar, onda te pitaju da li bi zelio da to njima poklonis a ako to ne zelis onda ti ponude otkup. Naravno sve ovo treba da bude prije toga rijeseno sa vlasnikom zemljista (znaci prije trazenja trebas dobiti pristanak od vlasnika zemljista da smijes da trazis na tom mjestu), koji u slucaju isplate nagrade ima pravo na 50% premije.

Kada vec spominjemo premije i ostalo, malo mi je cudno da samo mi tragaci moramo da pitamo vlasnika zemljista da trazimo na istom a u slucaju da pronadjemo vlasniku pripada pola od toga, da li su ikada arheolozi pitali vlasnika zemljista za dozvolu i da li je ikada vlasnik iste dobio pola nadjenih (iskpanih) predmeta ili novcanu protivvrijednost???
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom