Prikazati pojedinačan prilog
  #7  
Staro 14.04.2005, 10:40
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
O ovoj temi se u njemackoj ili austriji vode velike diskusije (bolje reci svadje). Mislim da je negdje vec receno da sami arheolozi otkopavaju prvi sloj zemljista (nekih 40-ak cm) i uopste ga ne pretrazuju vec traze ono sto se nalazi ispod. Sada me interesuje, zasto je nama recimo zabranjeno da pretrazujemo tih 40-ak povrsinskih cm, koje njih uopste i ne zanima. Mislim da se tu ipak radi o financijama, arheolozi nemaju para da bi izvodili istrazivanje i kopanje a boje se da ce neko nesto pronaci i to skupo prodati pa samim tim se mozda i obogatiti. Ovdje u austriji je vec poznata "izreka" arheologa" To sto vi pronadjete nama svejedno nije interesantno ali je ipak bolje da propadne u zemlji nego da vi uzmete sebi". Mislim da je dosta pogledati primjer engleske i time je sve receno. U austriji je jedno vrijeme bilo dozvoljeno trazenje detektorima metala i tada su se napunili i njihovi muzeji jer je dosta tragaca prijavljivalo nalaze i poklanjalo muzejima. Otkako je to zabranjeno, sve je manje prijavljenih pronalazaka.
Uzmimo primjer da su prije neke dvije sedmice u austriji na licu mjesta, po danu, uhvacena dvojica, koji su sa detektorima bili na njivama najveceg keltskoga naselja u evropi (Sandberg). Prijavili su ih seljaci i policija ih je uhvatila. Kao prvo oni nisu pronasli ama bas nista na tom mjestu a vrijedno je spomenuti da se nigdje ne primjecuje da je tu nekada postojalo naselje. Ljudi normalno obradjuju zemljiste. Poznato je da je tu negdje bila i kovnica keltskoga novca i da su velike kolicine toga novca nasle mjesta kod numizmaticara i na javnim aukcijama. Moje misljenje je da se ovo nista nebi desilo da sami ti seljaci tamo, inace vlasnici zemljista, ne traze detektorima i prijavljuju ostale ako se pojave tu iz ciste zavisti da taj ili ti drugi nesto ne pronadju...
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom