Prikazati pojedinačan prilog
  #17  
Staro 04.05.2009, 22:29
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Može dečki moji lijepi, evo prve stranice eventualne buduće knjige...

POZNATO O TROJI

Pronađena je već nekoliko puta, iako mnogi kažu da je još nema i da je ovo samo mitska priča koja se nikada nije ni dogodila. O njoje su napisane stotine novinskih članaka, snimljeno mnoštvo dokumentarnih filmova, nekoliko igranih, crtanih... Riječ je, naravno, o legendarnoj, mitskoj Troji, opisanoj u Homerovim djelima Ilijadi i Odiseji. Da li su ova zemlja i ovaj grad zaista postojali? Gdje su bili smješteni? Kako su izgledali? Postoji li neki trag?
Nije mi namjera opisivati sve do sada u svijetu rečeno, već samo želim svoje dugogodišnje istraživanje prenijeti čitateljstvu na prosudbu. U javnosti je prihvaćeno otkriće drevne Troje 1870. godine kada je, navodno, njemački trgovac Heinrich Schliemann u Maloj Aziji iskopao ovaj stari grad - i golemo Prijamovo blago. Do današnjih dana ništa se nije promijenilo u tumačenju ovog arheološkog događaja. Tamo je Troja i to je to...Da li baš?
Meksički pisac Roberto Salinas Price ne slaže se sa ovom teorijom već u svojoj knjizi ''Homerova slijepa publika'', tiskanoj 1984. godine tvrdi da je Troja bila u Gabeli, mjestu između Čapljine u Hercegovini i Metkovića u Hrvatskoj. Iznio je mnoštvo dokaza u prilog svoje teorije, ali obilato je prilagođavao Ilijadu ovome krajoliku, naravno, da bi bilo što uvjerljivije.
Osobno sam se koristio drugačijom taktikom. Tražio sam krajolik opisan u Ilijadi i mislim da sam ga pronašao skoro u detalje. Konzultirao sam se sa jednim pomorskim stručnjakom, a on je, misleći da ga ispitujem zbog znatiželje, protumačio neke pomorske zakone, kao naprimjer, brzinu broda u čvorovima, odnosno, nautičkim miljama... Znao je skoro u detalje sve vrste jedrenjaka i njhove brzine tijekom posljednjih nekoliko stoljeća u raznim državama svijeta i ugodno me iznenadio rezultatima, koji su se savršeno uklopili u tekstu Ilijade.
Onda se pojavi jedan povjesničar i filozof iz Aranđelovca sa svojim mišljenjem. Bilo bi dobro da usporedimo dokazne materijale, ali nema veze, ja ću reći svoje, a ako budu isti ili slični s njegovima, slučajno je, jer nas dvojica nikada se nismo niti sreli niti čuli.
Mislio sam u nekoliko navrata prošetati ''Homerovim zavičajem'', pošto nije baš predaleko, ali znate kako to već ide u ovakvim situacijama... Ili nemam volje, ili nemam vremena, ili su mi nedostajale financije za jedno kratko putovanje izvan Hrvatske. Stoga sam sakupljao dokazni materijal tamo gdje sam imao pristup - iz nekoliko knjiga, sa interneta, tiska, TV-a, od prijatelja, poznanika...Većina kockica uklopila se u moje istraživanje, a svaki novi detalj uredno pronađe svoje odgovarajuće mjesto u sadržaju već napisanoga teksta. Još samo za jedan podatak nisam siguran, iako sam čuo da postoji, a manifestira se u obliku turskih kupki. Moram se uvjeriti imaju li u tome kraju bilo kakvi izvori tople vode. Ako se podatak o turskim kupkama sa termalnom vodom pokaže istinit onda me nitko neće moći maknuti sa dobrog traga.
odgoovorite sa citatom