Prikazati pojedinačan prilog
  #2  
Staro 20.05.2007, 23:48
gloshky
Gost
 
prilozi: n/a
krst

Iskreno tragao sam malo po netu, nasao sam nesto sto bi moglo da bude Keltski krst, al evo sta sam nasao:
Njegova povijest: Ovo je jedan od najstarijih simbola na svijetu. Slicne figure nadene su u periodu koji nas vodi u 10 hiljada godina prije Krista. Oblik keltskog ceremonijalnog kriza podsjeca na oblik Ankha odnosno na krscanski kriz. U krscanskom krizu nedostaje veza sa ovalom ili krugom - kao da mu nedostaje jedna polovina stvarnosti. U svim kulturama krug je otjelovljenje Zemlje, zenske energije, jedinstva i cjelovitosti. Kriz simbolizira musku energiju - cetiri strane svijeta, cetiri elementa, cetiri godisnja doba kao i cetiri stupnja magijske posvecenosti.
On predstavlja duhovni red svijeta koji bi, bez pomirljive okrugline, bez kruga koji sve spaja i ujednacava, predstavljao snagu koja zapravo dijeli.
Na keltskom krizu su predstavljeni zavezani cvorovi i zapleti koji su simbol nevidljive ruke koje plete i rasplice sudbinu. Ali se tu istovremeno podrazumijeva u jedinstvo smotana energija muskarca i zene u seksualnom aktu koji je izvor svakog ljudskog zivota. Kod Kelta je pratilac svih zakletvi, rituala i svakog kulta bio krug polozen ispod kriza simbolizirajuci tako zenu koja stiti i brine i koja stoji iza svake borbene avanture muskarca. A to je onda osiguravalo da svaka magijska radnja, bez obzira kojim je povodom obavljana, bude u skladu povezana sa desavanjima u svijetu.
Mozda i gresim , al posavetuj se sa iskusnijim prijateljima sa foruma
Pozdrav
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg cross.celtic.jpg (17,4 KB, 6x prikazano)
odgoovorite sa citatom