Prikazati pojedinačan prilog
  #23  
Staro 05.05.2009, 21:10
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Evo nastavka moje teorije o TROJI, naravno bez lektorske obrade teksta

Dakle, morao bih na jedan kratak put prema jednoj državi i u toj istoj državi obići poznati grad sa širom okolinom. Da, da, na mjestu legendarne Troje, Ilija, ili Pergama, kako su je zvali u ranijim vremenima, danas je taj grad sa svojom znamenitom tvrđavom, za koju mislim da je bila mjesto stanovanja trojanskoga kralja Prijama, njegovih sinova, kćeri, pa čak i nekih bogova poput Atene i Apolona... Ustvari (po Ilijadi) Trojom se zvala baš ova tvrđava. Dominira svojom ljepotom na ulazu u veliki grad (po Homeru) vrlo blizu mjesta gdje rijeke Skamandar i Simoent spajaju svoje vale. Tamo je Ahil trčao dobro sagrađenim kamenim cestama. Tamo je stajao Odisejev prevarantski drveni konj kojeg su Trojanci uvukli kroz vrata obrambenih zidina, misleći da su od bogova dobili poklon, a u stvari, tek tada su izgubili sve teške bitke u desetogodišnjem ratu sa Grcima...
Deset godina ubijanja samo zbog jedne zaljubljene žene, lijepe Helene, zakonite supruge Menelaja, kralja grčke pokrajine Sparte. Helena je pobjegla u Troju sa Aleksandrom, sinom trojanskog kralja Prijama, što je jako razbjesnilo kralja Sparte, pa ovaj pozove u pomoć rođenog brata Agamemnona, kralja druge grčke pokrajine, Mikene. Te dvije stare grčke kraljevske pokrajine bile su na prostorima današnjeg Peloponeza na krajnjem jugu Grčke.
Dva kralja, dva rođena brata, sa popriličnim brojem svojih brodova, te brodovima odanih saveznika krenuše u ratni pohod kako bi vratili kući jednu lijepu ženu...
Cijela Ilijada čini se nestvarno. Izgleda kao izmišljena priča, starinski mit, prepun bajkovitih događaja koji i u današnja moderna vremena zvuče fantastično, ali - kada se pažljivo prostudiraju svi događaji, priča i nije baš obična dječija bajka. Opisana je kao da se dogodila, jučer, danas, pa čak i sutra. Nevjerojatno je razumljiva kada se logično i temeljito čita, te uspoređuje s današnjim zemljopisnim krajolikom.
Ajde da na samom početku ove knjige probamo pretresti ljudski rod od samog početka svijeta, kako to opisuju priče klasične starine. Neka mi ne zamjere pojedine religije ako poneki detalj bude sličan, jer ja samo prepisujem već odavno napisano, sa ponekim svojim komentarom i usput od nekoga ''posuđenom'' ali meni korisnom fotografijom...
odgoovorite sa citatom