Prikazati pojedinačan prilog
  #752  
Staro 08.08.2017, 19:33
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
Malo ''kopi - paste''

''Tetida odlazi u vječnu Hefestovu palaču, koju je hromi umjetnik sam sebi od mjedi sagradio. Nađe ga oznojena i punim poslom zabavljena oko svojih mjehova. Upravo je izrađivao dvanaest tronoga pričvršćujući svakome od njih pod noge zlatne kotače na kojima će se sami od sebe, netjerani tuđom rukom, koturati u olimpijskim dvoranama u skupštini bogova i odande se opet vraćati u svoje odaju. Divota je bila gledati ta djela. Bili su već sasvim gotovi, samo bez uha i njih je umjetnik upravo pričvršćivao zabijajući batom čavle u pravo mjesto''...

Homer slikovito opisuje zanimljive igračke koje bi trebale zabavljati bogove u olimpskim dvoranama. Očito je da su ovi mali uređaji kretali samostalno, uz pomoć neke ''nepoznate'' sile. Kako drugačije protumačiti nego da su se pokretali pomoću jedne vrste baterija...
Igračke na baterije prije 3.500 godina!? Nevjerojatno...ali istinito.
Kako bi inače ondašnji pisci znali u detalje opisati električnu igračku? Ova igračka danas bi se definitivno mogla zvati ROBOT. U mitu o trojanskim ratovima postojali su roboti bez imalo sumnje, a kako su mogle izgledati ove Hefestove igračke možda bi najbolje mogao ilustrirati igrani film ''Ratovi zvijezda'' sa dobro poznatim robotom ''c-3po''...

Ovdje po prvi puta Homer spominje zanimljive igračke koje se kreću same od sebe i ne gura ih nikakva ljudska (božja) ruka. Ne znam da li je robot c-3po sa Hefestovim igračkama slučajnost, ili svjesna namjera. Ako je slučajnost, onda su stari Trujanci davno prije ove naše moderne civilizacije poznavali elektroniku... Možda ju nisu koristili, ali su je garantirano poznavali. Ne samo da su je poznavali već su znali da je korištena daleko prije današnjeg vremena, što se vidi odmah u nastavku dijaloga Tetide (Ahilove majke) i ''kovača'' Hefesta...

''Pogosti se, mila ženo – reče Hefest Tetidi – dok ja pospremim ovaj nered''. Hramajući digne se čađavi bog od nakovnja, njišući se mučno, makne mjehove od vatre, zatvori sve drugo oruđe u srebrni kovčeg, spužvom opere lice, ruke, vrat i prsa, ogrnut u košulju i podupiran od svojih sluškinja, ponovo othramlje iz sobe. Te sluškinje ne bijehu žive, ali slične živima, pune mladalačke dražesti, a Hefest ih je skovao od zlata, obdario ih snagom, razumom, glasom i umjetničkim nagonom. One hitrim koracima odjuriše od svoga gospodara''...

Što reći na ovakav opis ''od zlata napravljenih žena'', lijepih, pametnih i umjetnički nadarenih? Ako je izmišljotina onda je to genijalna izmišljotina...

Kako ih zamisliti i stvoriti današnjom tehnologijom? Pokušaji su tek u povojima što ne znači da vrlo brzo znanstvenici neće napredovati. Ako im nešto nije jasno neka pogledaju Homerove zapise u Ilijadi. Japanci su izgleda najdalje dogurali...
U jednoj školi japanskoga glavnoga grada Tokia ''zaposlena'' je učiteljica - robot, Saya, koja poput pravog ljudskog bića pokazuje različite osjećaje. Naravno da nije savršena kao Hefestove sluškinje, ali znanost napreduje pa možda uskoro dostigne kvalitetu doba opisanog u Ilijadi...

Ipak tehnologija napreduje puno brže od moje pretpostavke. Joj da mi je bilo u mogućnosti ovakvu ženu pronaći prije trideset i nešto godina ne bi mi palo na pamet oženiti sadašnju.

https://www.24sata.hr/tech/seks-revo...-zeniti-535037

https://www.vecernji.hr/techsci/peta...-aviam-1187153

Ovaj drugi link sam stavio samo zbog ove zanimljivosti. Citiram:
(Nalazište, koje se nalazi na mjestu koje se danas naziva el-Araj, smješteno je blizu rijeke Jordan, nekoliko stotina metara od Galilejskog jezera. No, razina vode u jezeru u ono je doba bila puno viša nego danas).
odgoovorite sa citatom