Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 27.08.2008, 18:48
MarQs
Gost
 
prilozi: n/a
Neronov sestertium/izgradnja luke u Ostiji/Plagijat???

Nemam mnogo iskustva sa novcima ranog carstva tako da moram da se obratim za pomoc! Ovaj primerak sam dobavio po nabavnoj ceni srebra(od kad su ukinuli srebro/nitrat za fotografije, vrlo maloj) pa su neke kolege posumljale u njegovu verodostojnost! Potrazio sam i po netu i video da ima vise varijanti ovog novcica ali nigde nisam nasao kao ovaj moj koji se razlikuje u tri poslednja slova u aversnom natpisu (svuda je NERO CLAVD CAESAR AVG GER P M TR P IMP a kod mene IMP umesto PPP). Takodje, nalzio sam ih u bronzi a ovaj je srebro a i promer od 34 000mm i tezina od 29,8g se poprilicno poklapaju! Poprsje Nerona je okrenuto nalevo i nema krune. Na reversu je predstava iygradnje luke u Ostiji sa sedam brodova, kipom Nerona i Dionisom, sve to uokvireno predstavom pogleda ptice koja nadlece luku. Da, neki nesretnik je ovaj primerak koristio kao prstenn tako da mu je dodao beocug i dodatno ga ostetio mada sam od pocetka sumnjao da je plagija i zbog stanja ocuvanosti koje XF a ne znam kako srebro patinira tako da necu da ocenjujem...
No, iako je plagija, interesuje me ko je napravio ovakvo remek delo i replicirao ovaj ionako redak novcic...

Hvala i recite sta mislite o ovome
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg neron av.jpg (63,0 KB, 25x prikazano)
Tip dokumenta: jpg neron re.jpg (76,9 KB, 28x prikazano)
odgoovorite sa citatom