Prikazati pojedinačan prilog
  #5  
Staro 18.07.2005, 15:53
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 54
prilozi: 7.894
Zahvaljivao se: 155
Dobio je 1.061 zahvalnice(a/u) za 408 priloga
U svakom slucaju odgovor je dosta dobar jedino sto se koriste malo teze rijeci za onoga ko sa elektronikom nema nikakvoga kontakta.
Primjetio sam da si spomenuo da razlicite sonde razvijaju ista magnetna polja. Ako sam ovo dobro razumio radi se o poljima "istoga oblika". Koliko sam imao prilike da procitam o ovim temama, svagdje se navodi da recimo koncentricna sonda ne daje magnetno polje istoga izgleda kao recimo dupla D sonda (slika 1a daje, kako proizvodjaci navode, izgled magnetoga polja koncentricne sonde a slika 2a duple D sonde).
Pored toga svi govore da je sa koncentricnom sondom lakse raditi na zagadjenijem zemljistu nego sa duplom D sondom, bas zbog izgleda samoga magnetnoga polja. Dupla D je bolja od ove druge jer ima "sire" magnetno polje i zahvata vecu povrsinu. Iz prakticnoga primjera mogu reci da ovdje postoji nesto jer ako uzmemo detektor sa duplom D i jedan sa koncentricnom sondom, primjecuje se sledece:
1- dupla D sonda daje signal prije nego je sonda fizicki naisla preko predmeta, 2-koncentricna daje signal tek kada se fizicki nalazi nad predmetom

Sada sledece pitanje:
Detektor kao sto je poznato proizvodi magnetno polje koje prodire u zemlju, nailaskom na nekakav predmet taj isti predmet usavsi u magnetno polje pocinje da proizvodi vlastito koje se siri oko njega. Meni nije jasno sledece. To isto polje koje se stvori oko predmeta ne moze biti nikako iste snage kao sto je polje sonde. Na koji nacin onda prijemna sonda moze da "uhvati" to polje koje po mome ne moze da "zraci" do nje. Ako postoji nekakav drugi nacin na koji se to registrira onda bih volio i to da znam (uzmimo primjer sliku 4, ako je tacna).
Postoji li mozda nacin kontrole izgleda samoga magnetnoga polja koje proizvodi sonda detektora i na osnovu toga dolazi se do zakljucka da se u zemlji nalazi nekakav predmet? Ako je ovo mozda moguce onda bih volio znati na koji nacin tj na koji nacin se kroz samo magnetno polje prenose informacije.
Moje misljenje je ipak da je tacniji onaj prvi slucaj ("hvatanje" odbojnoga magnetnoga polja). Ustvari kada se sjetim da radari koji se koriste za avio saobracaj hvataju na prevelikim daljinama (ok, znam da ce sada doci objasnjenje da se za avijaciju koriste jako velike frekvencije magnetnoga polja- reda GHz ali nema veze, radi se takodje o mag.polju )da bi se odbojno polje moglo prenijeti do prijemne antene, onda ne znam vise sta da mislim.
Bice najbolje kada bi se moglo objasniti kako same informacije prolaze kroz magnetno polje i bice nam vjerovatno malo jasnije.
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*
odgoovorite sa citatom