Prikazati pojedinačan prilog
  #472  
Staro 10.01.2014, 12:06
Ilijada
Gost
 
prilozi: n/a
Citat:
citat od Grga Prikažite prilog
Dakle, da vidimo kako Price u svojoj knjizi pravi nove pogreške kod uvjeravanja da je Troja u Gabeli, prilagođavajući tekst Ilijade okolišu. Po njegovom mišljenju rijeka Neretva trebala bi biti rijeka Skamandar, oko koje se odvijaju sve bitke za dobro utvrđeni grad. Homer spominje i rijeku Simoent, koja svoje vale spaja sa Skamandrom upravo ispred brežuljka sa utvrdom izgrađenom na vrhu. Rijeka Simoent, u Ilijadi, velika je i lijepa, virovita, dugačka, izvire na udaljenom mjestu, obilazi skoro cijelu trojansku zemlju i u širokom luku kod utvrđenog grada samo spaja svoje vale sa Skamandrom, .
Ovo što sam naglasio, mislim da si pobrkao imena. Rijeka Skamander je ta glavna rijeka , ona je virovita. U nju se ulijeva Simoent (Simoines) rijeka, za koju znamo da teče sa Ide. Jer Homer na jednom mjestu kaže:
"Majka silazeć sa Ide uz obalu rijeke
Simoins rodi sina i dade mu ime simoinsije...
"
Po mojoj teoriji, ta majka niti je tu rodila sina niti znamo ništa o njoj, već, Homer (Jeremija)preko nje ostavlja mapu svojih geografskih detalja.
Hoće reći; ako se krećemo i silazimo sa brda Ide, imamo mogućnost da se krećemo istovremeno uz obalu rijeke Simoines.

Kod R.S. Pricea, to se nikako ne uklapa u ono što kaže Homer.
Jer mu je rijeka Simoines (Krupa) sa jedne strane Skamandra (Neretve),
a brdo Ida sa njene druge strane.

Kod "Šlimana" u kontekstu Male Azije, to nikako ne dolazi u obzir, - jer mu je rijeka i spomenuto brdo razmaknuti stotinjak kilometara.

Mislim da je i kod tebe sve nešt ispreturano, nekako mi postavi kartu svih pažljivo opisanih toponima. Nakon toga ću ti reći što ti se može uklopiti a što ne. Još sam u Ilijadi otkrio kako je Homer odredio strane svijeta toj svojoj mapi, - vidjetićemo je li ti se i to može uklopiti.

Da ti odmah kažem da ja ne podržavam teoriju uspoređivanja Homerovih imena sa današnjim imenima. Jednostavno, kad bi se i radilo o stvarnoj Troji, - bilo bi nemoguće sačuvati porijeklo imena a isto tako zaboraviti lokaciju.
odgoovorite sa citatom