Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 10.01.2008, 18:00
Marisav
Gost
 
prilozi: n/a
Gvozdene alke na vrhovima planina

Kao klinac boraveci u na selu u Bosni kod djeda i babe, zilion puta sam cuo recenice tipa, parafraziracu: "eno, na vr` onog brda je metalna alka precnika oko 1 metar." I u zadnje vreme me zaintrigiralo odkada datiraju te gvozdene alke uklesane u stene. Narod tog kraja veruje da datiraju jos od vremena potopa, ili u vreme kad je tu nekad bilo more pa su vezivani brodovi.
Uvek mi je ta alka (na koju mislim) bila, tako reci, pred nosom, ali je nikad nisam video.
Pretrazivanjem pomocu servisa Gugl, pronasao sam stosta, ali najvise uspeha sam imao, ne sa recju "alka", vec "halka" kako se kaze u Bosni uglavnom kod bosanskohercegovacki h muslimana.

Dosta toga je Gugl izbacio, ali meni se ovaj tekst u linku pri dnu dosta svideo, ali sve je to jos nejsano objasnjeno i slabo.
http://www.foresterius.bloger.hr/def...?date=1.3.2007
Procitajte tekstove pod naslovom: "Halke, again" i "Halke i snovi" oni su pri dnu stranice.

A evo i jedan tekst sa interneta, navodim:
"Alke i brodovi

Cijeli sarajevski kraj, zajedno sa ostalom Bosnom i Hercegovinom, prije mnogo miliona godina bio je pokriven morem. Negdje početkom tercijera izronila je iz mora većina zemljišta i postala kopno. Površina tog zemljišta bila je djelimično pokrivena jezerima u koja su rijeke snosile razni talog. Jedno od tih jezera pokrivalo je današnji sarajevski kraj svojim jjugoistočnim dijelom, a na sjeverozapadu pružalo se do zeničke i travničke doline. Kasnije su se dogodili jači pokreti zemlje, pa su se počele izdizati planine, a još kasnije, usljed mlađih i jačih pokreta, naš kraj je dobio konačan izgled kakav danas ima.

Postoje informacije o alkama na stijeni pored puta izmedju Breze i Vareša, prije odvojka puta za selo Trtoriće, te na nekoliko mjesta u istočnoj Bosni, iznad sela Umoljani na Bjelašnici, kod Vlašića - Kozici, na Vranici iznad Prokoškog jezera, Bjelašnici, Prenju, na Paklini, Veležu, iznad sela Kljune, Crnoj pećini na Majevici, Travniku – Bukovica, na brdu iznad Stoca…"
(kraj navoda)
---------
Dakle, sta vi mislite odkada datiraju te velike gvozdene alke i odkud na vrhovima brda i planina. Sta kaze povest na sve ovo, arheologija...?
odgoovorite sa citatom