Prikazati pojedinačan prilog
  #1  
Staro 05.07.2005, 08:01
Korisnička slika od Vumi
Vumi Vumi je offline
ADMINISTRATOR
 
Registriran : 26.04.2004
mjesto: Ilirikum
Starost: 55
prilozi: 7.897
Zahvaljivao se: 157
Dobio je 1.063 zahvalnice(a/u) za 409 priloga
Interesantna prica i senzacionalan nalaz

U okolini Linca (Austrija), jedan tragac sa detektorom pronasao je, kako se u prvi mah mislilo, keltsko blago (u ovom slucaju nakit). Nakon par dana ustanovilo se da se radi o nakitu iz kasnoga bronzanoga doba ca.1000 godina pne. U svemu ovome radi se o zlatnim narukvicama, mindjusama i sta ti ja znam sta sve ne. Kako je pronalazac rekao, sve ovo je bilo skoro na samoj povrsini i dijelovi su izvirivali ispod korijena jednoga drveta. Sta se desava dalje ? On se javlja svome advokatu i preko njega prijavljuje svoj pronalazak. Po austrijskom zakonu, njemu pripada pola vrijednosti pronadjenoga blaga a pola pripada vlasniku zemljista (u ovom slucaju radi se o sumi ciji je vlasnik drzavno sumarastvo). Kao i uvijek novine su jedva docekale (vjerovatno "zamoljene" od strane arheologa i ostalih) da napisu text sa sadrzejem kako je lopov sa detektorom otkrio blago i da ce mu biti oduzeto a on najvjerovatnije biti kaznjen zbog toga.
Interesantno je da se u prvom prilogu novina pisalo o postenom seljaku koji je slucajno sve to pronasao i predao nadleznim institucijama, da bi se drugi dan pojavio clanak kako se radi o lopovu sa metal detektorom i kako se te iste novine raduju sto nalazac nece dobiti nikakvu nagradu za to sto je nasao i predao ovako vrijedne stvari. O procjeni vrijednosti ne zeli niko da prica ali prvi dan se spominjala suma od nekoliko stotina hiljada evra dok je moje licno misljenje da se suma krece mnooooogo vise od toga.
Na kraju sta reci, da li se postenje u ovakvim slucajevima isplati ili ne? Ovo pitanje ostaje na vama da ga odgovorite.

Evo sada i slike pronadjenih predmeta koje su vlasnistvo novinskoga izdavaca Standard iz Austrije.
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg 1.jpg (39,6 KB, 71x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 2.jpg (17,6 KB, 60x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 3.jpg (21,0 KB, 58x prikazano)
Tip dokumenta: jpg 4.jpg (27,6 KB, 71x prikazano)
__________________
Nikada nećeš izgubiti pravi put
budeš li radio prema osjećanju i savjesti...
*Gete*

Promijenjeno od Vumi (05.07.2005 u 08:03 sati)
odgoovorite sa citatom