Prikazati pojedinačan prilog
  #818  
Staro 18.08.2023, 18:25
Grga Grga je offline
Iskusni korisnik
 
Registriran : 03.02.2007
Starost: 68
prilozi: 497
Zahvaljivao se: 28
Dobio je 67 zahvalnice(a/u) za 49 priloga
AMFITEATRI (4.dio)

Malo sam prošetao i amfiteatrom Salone kod Splita. Mislim da nije dovoljno arheološki obrađen i da treba ''pogledati ispod površine'' elipsastog ravnog dijela. Pretpostavljam da je sličan opisanim arenama, pošto su mu i ostaci zidina skoro isti. Jedan od problema u Saloni su i ostaci megalitskih zidina za koje arheolozi nemaju pojma kako i kada su postavljeni, te koja im je svrha.

Znanstvo i arheologija uvjeravaju da su sve ove građevine amfiteatri, u kojima su se međusobno ubijali gladijatori ili borili s raznim opasnim i krvoločnim zvjerima. Moguće da su stari Rimljani uživali u brutalnim ubojstvima, ali tek onda kada su ''malo'' unutrašnjost amfiteatra prilagodili svojim potrebama, jer nisu baš svi amfiteatri jednaki. Jedni su porušeni do temelja, drugi donekle obnovljeni, treći su dograđeni onako kako arheolozi misle da su nekada davno izgledali, ali pulska Arena je najbliže izvornom izgledu, barem što se tiče vanjskih kružnih zidina. Uspoređujući unutrašnjost nekoliko amfiteatara nikako se ne mogu složiti sa znanstvom kako su to bile krvave pozornice, gdje su se stari Rimljani zabavljali i ''uživali''. Ne, nisu te objekte niti gradili Rimljani. Ovdje se davno prije Rimljana događalo nešto sasvim drugo.

Onda sam silom prilika bio u Puli, na brodogradnji, barem stotinu puta prošao kraj Arene, promatrao ju svaki put, sve dok mi pažnju nije privukao jedan detalj na samom vrhu. Pošto sam elektroničar, jako dobro poznam skoro sve vrste anteni, a na gornjem dijelu broda, tzv. nadgrađu, gdje je postavljeno desetak različitih antenskih sistema, jadna me je i te kako zaintrigirala. Znao sam kako je napravljena i kako funkcionira, pa su mi i amfiteatri odjednom postali jasniji. Da, to je to, bez imalo sumnje, na Areni su ostaci ove antene, a zove se ''slot''…

Znam da je objava pomalo glupava i nedorečena, ako uvjeravam da su na amfiteatrima oblici ''slot'' anteni,, ali kada obradim još poneki amfiteatar i ''grčko'' kazalište, mislim da će biti puno jasnije, čak i povezanije s mojom ''trakavicom'' o Troji...
prikačene grafike
Tip dokumenta: jpg k07.jpg (57,7 KB, 4x prikazano)
Tip dokumenta: jpg k08.jpg (17,4 KB, 4x prikazano)
odgoovorite sa citatom
Korisnici koji su se zahvalili korisniku Grga na prilogu