Prikazati pojedinačan prilog
  #8  
Staro 19.07.2005, 02:02
jackdetect
Gost
 
prilozi: n/a
Ako govorimo o tehnici klasicnih VLF sondasa sa sondama do 40cm, kakve poseduje 95% tragaca, upravo je tako.
Moguce je "izvuci" skoro svaki klasicni VLF detektor da u vazduhu pokazuje veliki domet, ali to nije realno, u zemlji su stvari drugacije. Tu svi padaju. Ako detektor vidi auto u vazduhu na dva metra, u zemlji ga verovatno ne bi video ni na metar dubine. To je realnost, koje su svesni svi koji godinama eksperimentisu sa metal detektorima. I ja poznajem puno tragaca koji su ove stvari shvatili.
Naravno, govorimo o VLF, i ova prica ne vazi za 2Box detektore, Pulseve sa extra velikim sondama, ili moderne Pulseve koji rade na extra visokim frekvencama, te mogu dublje osetiti sitne predmete od VLF.
Vece domete je moguce postici, ali sa nekim atipicnim konstrukcijama.
Za sondu i metal detektor je jedino bitno elektromagnetno polje.
Elektromagnetne talase koriste samo GPR ili Georadari, i to na mikrotalasnim frekvencijama, jer je uslov za odbijanje EM talasa od metalnog predmeta da dimenzije predmeta budu minimalno polovina talasne duzine. Ako GPR radi na 144Mhz, najmanji predmet koji moze videti pod zemljom je precnika 1m. Ako radi na 1Ghz, onda bi mogao videti predmet 20cm, ali je prigusenje i rasipanje ogromno (radio si sa radarima). Za GPR koji radi na 500Mhz, obicno iznose podatak da je efikasan do 2,5m. Oni sa nizim frekvencama mogu ici i dosta dublje, ali mogu videti samo naslage ruda i sl.
Ako bi na VLF (20Hz-50Khz) hteo koristiti EM talas, mogao bi jedino traziti predmete od stotine kilometra precnika pod zemljom, i morao bi koristiti kilometarske antene, ako bi hteo usmeriti taj talas.
Umorio sam se od odgovora, a imam i puno posla, pa bih te molio da buduca pitanja odlozis bar za nekoliko dana.
Pozdrav!
odgoovorite sa citatom